ARAMA

HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

DÖVİZ KURLARI

  • Altın (Has) Alış 146.82 Satış 147.92
  • Dolar Alış 3.5829 Satış 3.5893
  • Euro Alış 3.9001 Satış 3.9071

FACEBOOK'TAKİ 'YARIN TESLİM TARİHİ' PAYLAŞIMI SAHTE

Facebook'ta hızla yayılan "yarın teslim tarihi" başlıklı sahte gönderilerin hiçbir yasal yükümlülüğü yok.

Kategoriler: BİLİM TEKNOLOJİ DİĞER HABERLER

09 Ocak 2017 Pazartesi 16:10

Facebook

Milyonlarca kişiyi bir araya getirerek "sanal iletişim" kavramının çok büyük bir bölümünü oluşturan Facebook, zaman zaman sahte mesajlarla dolup taşabiliyor. Kullanıcılar, geçtiğimiz dönemlerde bununla ilgili birçok farklı örnekle karşılaştı. "Resmileşti Dikkat!" ve "Tüm paylaşımlarından Facebook sorumludur" şeklinde yayılan gönderiler en iyi birkaç örnek.

Facebook'ta son olarak, "yarın teslim tarihi" başlıklı yeni bir gönderi türedi. Hazırlanan metni paylaşanlar, Facebook'taki gizliliğini koruduğunu düşünüyor ama aslında bu tarz paylaşımlar hiçbir şey ifade etmiyor.

Sahte mesajlar neden yayılıyor?

Bu kez karşımıza çıkan metin, "paylaştığımız her şey yarın herkese açık olacakmış" şeklinde başlıyor. Sahte mesajlar, insanların hassas olduğu konuları baz alarak önemli bir kitleyi etkisi altına alabiliyor. Peki ama bu tarz paylaşımların asıl sebebi nedir?

Bu tarz paylaşımlar genellikle yeni bir Facebook sayfası oluşturmak, mevcut kitlesini büyütmek, sayfalardaki etkileşimi artırmak amaçlı yapılıyor.

Kullanıcılar ne yapabilir?

Kullanıcıların sahte mesajlara karşı alacağı birkaç önlem var. Bunlardan ilki bu tarz gönderilerin yayıldığı sayfalarla bağlantıyı kesmek; yani beğeniyi kaldırmak. Bunun dışında gönderileri şikayet etmek ve sayfayı şikayet etmek de önemli maddeler.


Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.

BENZER KATEGORİDEKİ HABERLER