ARAMA

HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

DÖVİZ KURLARI

  • Altın (Has) Alış 146.71 Satış 147.81
  • Dolar Alış 3.7678 Satış 3.7746
  • Euro Alış 4.0447 Satış 4.0520

BAŞINDA KURŞUN TIP YOLUNDA

Ne kafasında kalan kurşun ne de odasının soğuk olması ders çalışmasına engel olabildi. Adıyamanlı Derya Güven, TEOG’da Türkiye birincileri arasına girdi. Beyin cerrahı olmayı planlayan Derya, arkadaşlarına “Çok kitap okusunlar. Herkes yapabilir” diyor.

Kategoriler: EĞİTİM SAĞLIK SINAV

11 Ocak 2017 Çarşamba 07:05

Facebook

BU yılki ilk dönem Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının birincileri arasında en çok dikkat çeken isim, Adıyaman’ın Kahta ilçesinde okuyan 14 yaşındaki Derya Güven oldu. Bunun nedeni, kafasındaki kurşundu. 2011’de evinin bahçesinde yemek yerken kafasına ‘maganda kurşunu’ isabet etti. Çıkarılmasının zararlı olacağını söyleyen doktorlar kurşuna müdahale etmedi. Ancak Derya’nın takdir toplamasının tek nedeni bu değil. İki odalı evde soğuğa, ekonomik zorluklara rağmen ders çalışarak, sınavda 120 sorunun hepsini doğru yapıp, ilçedeki tek birinci oldu.

Türkiye Petrolleri Atatürk Ortaokulu 8’inci sınıf öğrencisi Derya Güven’in yaşadığı Adıyaman’ın Kahta ilçesindeydik. Evin iki odası var, birinde soba yanıyor, diğerinde ise Derya’nın çalışma masası bulunuyor. Kitap okumayı çok seven Derya’nın odasında Dan Brown, Stephen King eserleri göze çarpıyor. “Soğukta ders çalışmak zor olmuyor mu” diye sorduğumuzda, “Oluyor ama ne yapalım başka çare yok. Bazen televizyonu kapattırıyorum, sobalı odaya geçiyorum” diyor.

Kafasında bir kurşun olması Derya için dert değil. “Ne zararı, ne faydası var” diyor: “Annemi ‘Sakin ol’ diyerek yatıştırıyordum. Bir hafta yoğun bakımda kaldım. Tehlikeli diye ameliyat olmadım. Kurşun içeride kaldı. Ağustosta oldu olay, eylülde okula gittim. Arkadaşlarım çok şaşırdı. ‘Dokunsak kıpırdar, bir şey olur’ diyerek bana dokunamadılar. Hep uzaktan konuştular.”

Derya, olaydan sonra birkaç ay dışarı çıkamayınca çok kitap okumaya başladığını söylüyor. Öğretmenlerine göre sınavdaki en büyük başarı etkeni bu.

 
Esra ÜLKAR / Fotoğraf: Selçuk ŞAMİLOĞLU

Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.

BENZER KATEGORİDEKİ HABERLER