Son dakika

ARAMA

HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

DÖVİZ KURLARI

  • Altın (Has) Alış 162.28 Satış 164.25
  • Dolar Alış 3.9525 Satış 3.9596
  • Euro Alış 4.6378 Satış 4.6461

2. EMEKLİLİK BAŞLADI

Kamu ve özel sektördeki 45 yaşınıdoldurmamış 14 milyon çalışanın,işverenleri aracılığıyla Bireysel EmeklilikSistemini'ne (BES) otomatik katılımınıöngören süreç başladı.

03 Ocak 2017 Salı 10:27

Uygulama, 1Ocak itibariyle bin ve üzeri çalışanı olanişyerlerinde start aldı. Yani bin ve üzeripersoneli olan işyerlerinde çalışanlardanOcak maaşından itibaren her ay brütaylığın yüzde 3'ü tutarında kesinti olacak.Kapsamdaki işyerlerindeki çalışan vemaaşını peşin alanlardan ilk kesinti yapıldı.Maaşını çalışıp alanların ise Şubat'taödenecek Ocak maaşında katkı payıkesintisi olacak.

MEMUR İÇİN NİSAN'DA:

Kamu idarelerindeçalışanlar, 1 Nisan'dan itibaren emeklilikplanına dahil edilecek. Mahalli idareler veKamu İktisadi Teşebbüsleri'nde çalışanlarında aralarında bulunduğu diğer kamuidarelerinde çalışanlar ise 1 Ocak 2018itibarıyla emeklilik planına dahil edilecek.

KADEMELİ GEÇİŞ:

Özel sektördeki çalışanlar,işverenin bir veya birden fazla emeklilikşirketiyle imzaladığı sözleşme kapsamındailgili emeklilik planına dahil edilecek. Çalışansayısının belirlenmesinde, birden fazlaişyeri olan işverenler için bütün işyerlerindekiçalışanların toplamı göz önünde bulundurulacak.Son olarak 5-9 çalışanı olanlar 1Ocak 2019'da sisteme dahil olacak.

ALT VE ÜST LİMİT DEĞİŞTİ

Çalışanların ücretinden işveren tarafından kesilecek çalışan katkı payı tutarı, ilgisine göre prime esas kazancın veya emeklilik keseneğine esas aylığın yüzde 3'ü oranında hesaplanacak. Asgari ücretliden kesilecek tutar bu yıl aylık 53.32 lira olacak. En yüksek kesinti ise 399.93 lira. Devlet kesintinin yüzde 25'i kadar katkı sağlayacak. Ayrıca caymayanlara bin lira ek devlet katkısı verilecek.

10 YIL VE 56 YAŞINDA

Mevcut emeklilik sözleşmesi yeni sisteme taşınamayacak. Çalışan adına yeni bir sözleşme otomatik olarak açılacak. Çalışanlar sisteme katıldığı tarihi müteakip 2 ay içinde sözleşmeden cayabilecek. Sisteme 10 yıl boyunca prim yatıranlar 56 yaşına geldiklerinde emekliye ayrılabilecek. İsteyen parasını topluca alabilecek, isteyen ise parasını topluca çekmek yerine en az 10 yıl süreyle emekli aylığı alacak.

TAKVİM
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.