ATT VE PARAMEDİKLER HAK ETTİKLERİ DEĞERİ GÖRMÜYORLAR

Kamu-Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit KARATAŞ; 11 Şubat ATT ve Paramedikler Gününü kutlayarak basın açıklaması yaptı. Açıklamasında, insanların hayatı ile ilgili müdahalelerde bulunan ve bunun için zamanla yarışan ATT’lerimiz hak ettikleri değeri görmediğini söyleyen Karataş, mesleki sorunlar ve olumsuz çalışma koşulları ile mücadele eden ATT ve Paramediklerin doğrudan insan hayatını ilgilendiren müdahalelerde bulunduklarına işaret ettiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
12 Şubat 2019 06:35

ATT ve Paramediklerin iş yeri ile ilgili pek çok sorunları var. 112 acil sağlık hizmetleri istasyonlarının fiziki mekânlarının günlük iş yoğunluğu ve personel sayısına göre standart hale getirilerek barınma sorunları giderilmelidir. 112 acil sağlık hizmetlerinin yürütülmesi için oluşturulan istasyonlarda görev yapan personelin rızası dışında başka istasyonlarda veya birimlerde geçici veya nöbet tutmak üzere görevlendirilmemelidir. ATT ve Paramedikler, özverili bir şekilde acil vak’a hizmetlerine giderken, aynı zamanda sorumsuz kişilerin asılsız ihbarları yüzünden iş yükü ve yoğunluğu artarak çalışmalarına devam etmektedirler. Bazen terör örgütlerinin hedefi haline gelmekte, ambulanslar kurşunlanmakta, kimi zaman hasta ve yakınlarının şiddetine maruz kalmakta, ambulans kazaları nedeniyle riskli bir şekilde görev yapmaya çalışmaktadırlar.

KAMU SAĞLIK-SEN olarak, ATT ve Paramediklerin sorunlarını sık sık gündeme getiriyoruz. Bu sorunların bir an önce çözülmesi gerekmektedir. Özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerimizde görev yapan ATT ve Paramediklerin, güvenlik kuvvetlerinin  eşliğinde göreve çıkarak can güvenliklerinin sağlanması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Diğer önemli bir husus ise çeşitli kurum mensuplarının mesela itfaiye ve polis gibi, görev esnasında hayatlarını kaybetmeleri halinde şehit sayılmalarına rağmen, ATT ve Paramediklerin görev sırasında hayatlarını kaybetmeleri halinde görev şehidi  sayılmamaları düşündürücü ve sağlık çalışanları açısından üzüntü vericidir. Bu konuyla ilgili bir düzenleme yapılmasını uzun süredir dile getirmekteyiz.

Sağlık çalışanlarının şiddete, tacize, darba ve öldürülme olaylarına maruz kalmadan mutlu, huzurlu, barış ve refah içinde bir hafta geçirmeleri temennisiyle, 11 Şubat ATT ve Paramedikler gününü kutluyor, görevi başında şehit olan ATT ve Paramedikleri rahmetle anarak ailelerine başsağlığı diliyorum" dedi.

 

kamuexpress.com
Bu haberin tüm hakları kamuexpress.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...