ARAMA

HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

DÖVİZ KURLARI

  • Altın (Has) Alış 160.75 Satış 162.39
  • Dolar Alış 3.8792 Satış 3.8862
  • Euro Alış 4.5760 Satış 4.5842

BAKAN SARIEROĞLU'NDAN TAŞERON AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşerona kadro ile ilgili açıklamada bulundu.

EKONOMİGENEL KAMUİŞÇİ14 Eylül 2017 Perşembe 14:20

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, ''Geçmiş dönemde yapmış olduğumuz seçimlerde taşerondaki kardeşlerimize yönelik kamuda istihdam imkanıyla ilgili bir beyanımız oldu. Bugüne kadar AK Parti olarak ne dediysek ve ne yapacağız dediysek, arkasında durmuş bir iktidarız." dedi.

Temasları kapsamında beraberindeki heyetle Elazığ'a gelen Bakan Sarıeroğlu, Vali Çetin Oktay Kaldırım'ı ziyaret ederek, bir süre görüştü.

Ziyaretinin ardından Valilik önünde bekleyen vatandaşlarla selamlaşan Sarıeroğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü, vefat eden AK Parti Elazığ Milletvekili Ömer Serdar'ın kayınvalidesi Fikriye Serdar'ın taziyeevini ve Elazığ Belediyesi'ni ziyaret etti.

Bakan Sarıeroğlu, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ile görüşmesinde, Türkiye'nin büyüme rakamlarının açıklandığını anımsatarak, yaşanan tüm sürece rağmen 3. çeyrekte 5.1'lik bir büyüme ile karşı karşıya olduklarını belirtti.

Bu büyüme oranının ülkede istikrarın devam ettiğini, ülkenin güçlü ve büyük Türkiye yolunda emin adımlarla ilerlediğini gösterdiğini ifade eden Sarıeroğlu, ''İnşallah bu süreci yine sağlam ve kararlı politikalarımızla sürdüreceğiz. Bu anlamda bizler de gerekli adımları atmaya devam edeceğiz. 80 milyon vatandaşımızın huzur ve güven ortamında, birlik, beraberlik ve refah içerisinde yaşaması için bundan sonra da var gücümüzle çalışacağız.'' diye konuştu.

Sarıeroğlu, bir gazetecinin ''Taşeron çalışanlarla ile ilgili yeni çalışmalarınız var mı?'' şeklindeki sorusu üzerine, bu meselenin çok uzun süredir ülkenin gündeminde bulunduğunu ve taşeron konusunu bakanlığı öncesi yürüttüğü faaliyetlerden ve çalışma ekonomisti olması dolayısıyla çok iyi bildiğini aktardı.

Konuyla ilgili Maliye Bakanlığı ile bir çalışma içerisinde bulunduklarını kaydeden Sarıeroğlu, şöyle devam etti:

"Taşeron konusu AK Parti dönemlerinde ortaya çıkmış bir konu değil. Geçmişten beri Türkiye'de uygulanan bir çalışma şekli. Tabii bu çalışma şekli zaman içerisinde düzenli dediğimiz insan onuruna yaraşır bir çalışma şeklinde olmaktan bir kayış eğilimi içerisine girmiştir. Bu eğilimi düzeltmek için de AK Parti döneminde çok güçlü bir yasal düzenleme gerçekleştirildi. Eskiden ücretlerini alamayan, çalıştıkları iş yerlerinde yanlarında aynı işleri yaptıkları arkadaşlarından çok daha farklı imkanlarla, daha kötü ve zor şartlarda çalışmak zorunda kalanlar vardı. Kıdem tazminatı, izin ücreti gibi imkanlardan maalesef yoksunlardı.''

- Taşeron çalışanların kamuda istihdamı

AK Parti döneminde yapılan yeni kanun değişiklikleri ile taşeron çalışanlar meselesinin çözülmeye çalışıldığını ve en önemlisi sendikal örgütlenme hakkına sahip olduklarını vurgulayan Sarıeroğlu, yine kıdem tazminatları ile ücretlerinin ve yıllık izinlerinin güvence altına alındığını bildirdi.

Taşeron işçilerle ilgili süreci tamamlamak için çalışmalarının devam ettiğini aktaran Bakan Sarıeroğlu, şöyle konuştu:

''Bu konuda asgari ücretin düzeltilmiş, ihalelerin üç yıllık yapılıyor ve yine toplu sözleşmeyle alakalı süreçlerin işliyor olmasıyla beraber ücretlerde kısmi oranlarda düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Ama zaman içerisinde her ne kadar bir düzelme olsa da beklentiler ve talepler farklı yönde. Geçmiş dönemde yapmış olduğumuz seçimlerde taşerondaki kardeşlerimize yönelik kamuda istihdam imkanıyla ilgili bir beyanımız oldu. Bugüne kadar AK Parti olarak ne dediysek ve ne yapacağız dediysek, arkasında durmuş bir iktidarız. Bu anlamda geçmiş dönemde bazı çalışmalar hayata geçirilmek istendi ama şartlar maalesef uygun olmadı. Bu dönemde bunun sorumluluğunu biliyoruz. Bunun taşerondaki işçilerimiz için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu sorumluluk bilinciyle şuan çok titiz bir çalışma içerisindeyiz.''

Sarıeroğlu, taşeronlarla alakalı süreci tamamlarken Türkiye'nin içinde bulunduğu şartları ve 80 milyon vatandaşın durumunu göz önünde tutarak çalışmaları gerçekleştireceklerini vurgulayarak, ''Maliye Bakanlığı ile bu konu üzerinde çalışıyoruz. Tam olgunlaştıktan sonra kamuoyu ile paylaşacağız. İnşallah yeni yasama döneminde kısa süre içerisinde bu konu ile ilgili güçlü adımlar atılmış olacak.'' değerlendirmesini yaptı.

AA
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.
17.9.2017 09:13:22 Caner

3 yıllık sözleşme diyor bakan yalan isbatıda karayolları taşeronuyuz 9 AY ihale yapıldı bu insanlar sabırlı vatansever 1400 tl maaş ile binlerce lira alan vekillerden daha da vatansever ama salak değil 2019 da bu işi çözmeden oy istemek yok bu sefer yok arkadaş önce bu iş çözülecek yada vatan millet dış devlet ülke gidiyo yok dostumuz yok bunlara karın tok bu millet zaten canını veriyo


Cevap Yaz 0 0
15.9.2017 17:12:04 Gökmen

Buiş artik rayindan cikti yalan yalan yalan oymoy yok insanlari resmen aptal yurduna koyuyorsunuz 2019 a kadar salla sonra secim sonu söz de gene salla yemezler


Cevap Yaz 0 0
14.9.2017 22:55:31 sabri

bu iş rayından çıktı,asıl işi yapıyorum kadromu istiyorum..


Cevap Yaz 0 0
14.9.2017 22:54:25 sabriTR

17,5 senelik emeğimi aşımı çaldılar. kadromu yediler. bun 17,5 senede ben hakedemiyorum, üç ay çalışanlar,işten çıkmışlar, hak ediyor. bu nasıl iştir. aynı işi yptığım arkadaşım kadro alıyor. ben 17,5 senedir asıl denilen işi yapıyorum kadro alamıyorum. haksa hak adaletse adalet kadromu ve zararımı verin..


Cevap Yaz 0 0
14.9.2017 22:51:29 sabri

açıklmama çok yapıldı,14 senedir açıklama yapılıyor, şimdi kadro zamaqnı..


Cevap Yaz 1 0
14.9.2017 20:24:36 Poyraz

Sitemizde küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, büyük harflerle yazılmış, yabancı karakter kullanılan ve suç teşkil eden yorumlar yayınlanmamaktadır. Yorumunuz yukarıdaki gerekçelerden herhangi biri nedeniyle yayınlanmamıştır.


Cevap Yaz 0 0
14.9.2017 18:13:49 kul hakkı

yeni görevine başlamasında sonra şimdiye kadar hiçmi hiç ağzından taşeron kelimesi çıkmayan yeni bakan neden şimdi taşeron diyor acaba emirlemi dersiniz yoksa taşeron sesini duyurdumu dersiniz artık taşerona kadroyu versenizde ben yolumdan dönmem akp benim için bitti hep yalan söylediniz işciyi taşeron firmaya kanını emdirdiniz hakkını yedirdiniz kurumlarla bir olup maaşlarını çarçur ettirdiniz girdi çıktı yaptırdınız daha neleri var saymakla bitmez kul hakkına girdiniz.


Cevap Yaz 3 0