Haber Gönder Künye İletişim
  • Altın (Has) 220.39 225.88
  • Dolar 5.6481 5.6582
  • Euro 6.5039 6.5156
Oturum Aç Üye Ol

BAKANLIK İSG'DE SORUMLULUĞU ÜZERİNDEN ATIYOR
20 Ekim 2017 Cuma 06:21
Meclis'teki torba yasa ile İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nda yapılan değişiklikle Çalışma Bakanlığının denetimi ortadan kaldırılıyor.

Mecliste bulunan torba yasa ile 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Yasası’nda yapılan değişiklikle Çalışma Bakanlığının denetimi ortadan kaldırılıyor. DİSK İş Sağlığı ve İş Güvenliği Eğitim Daire Müdürü Tevfik Güneş, Bakanlığın kendisini tamamen soyutladığını ifade etti.

İSG Yasasının “İdari para cezalarının ve uygulanması” başlıklı 26. maddesinin 1. fıkrasının m bendinde “29. Maddesinde belirtilen; büyük kaza önleme politika belgesi hazırlamayan işverene elli bin Türk Lirası, güvenlik raporunu hazırlayıp Bakanlığın değerlendirmesine sunmadan işyerini faaliyete geçiren, işletilmesine bakanlıkça izin verilmeyen işyerini açan veya durdurulan işyerinde faaliyeti devam eden işverene seksenbin Türk Lirası” ifadesi yer alıyor. Torba yasa ile bu ifadedeki “hazırlayıp Bakanlığın değerlendirmesine sunmadan işyerini faaliyete geçiren, işletilmesine bakanlıkça izin verilmeyen” bölüm çıkarılarak yerine sadece “hazırlanmadan” ifadesi konuluyor. 

Soma davası 10 aydır oyalanıyor

Bu değişiklikle bakanlığın denetim mekanizması bütünüyle ortadan kaldırılıyor ve hazırlanacak olan belgenin gerçekten uygun olup olmadığına bakılmaksızın kabulüne yol açıyor.

Torba yasa ile İSG Yasası’nın 30. maddesinde yer alan “İncelenmek üzere Bakanlığa gönderilmemesi veya Bakanlıkça yetersiz bulunması durumunda” bölümü de çıkarılıyor. 

Yine torba yasa ile İSG Yasası’nın “Güvenlik raporu hazırlama yükümlülüğü bulunan işveren, hazırladıkları güvenlik raporlarının içerik ve yeterlilikleri Bakanlıkça incelenmesine müteakip işyerlerini işletmeye açabilir” ifadesinin yer aldığı 29. Maddenin 2. Fıkrası tamamen kaldırılıyor.

İşçi sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nden yapılan açıklamada üç maddede yapılan değişiklikle bakanlık denetiminin tamamen ortadan kaldırıldığı, uygunluk ve yeterlilik denetimi yapılmaksızın büyük kaza önleme belgesini hazırlayan işyerinin işletmeye açılmasının önü açılıyor.

DENETİMİ KİMİN YAPACAĞI BELLİ DEĞİL

Yapılan değişikliği değerlendiren DİSK İş Sağlığı ve İş Güvenliği Eğitim Daire Müdürü Tevfik Güneş “Değişiklikten önceki duruma göre büyük kaza önleme politika belgesi hazırlanmamışsa Bakanlığın denetimi ve yaptırımı söz konusu, ama hazırlayıp da Bakanlığa sunulmayıp işyeri açılırsa o zaman da o zaman da yaptırımı var. Şimdi bu değişiklikle Bakanlığın herhangi bir denetimi ortadan kaldırılmış oluyor. Ve bu da kabul edilebilir bir şey değil. Şimdi Bakanlık kendi üzerindeki mevcut denetim ve yaptırım ilkesini ortadan kaldırıyor. Neyin ne olacağını bilemediğimiz bir sürece gidiyoruz” dedi.

Büyük kaza önleme belgesini hazırlamanın kolay olmadığını dile getiren Güneş, “Çok uzun risk değerlendirmeleri ve bunların da uygunluklarının ve yeterliliklerinin ölçülmesi lazım. Siz bu uygunluk ve yeterliliğe ilişkin herhangi bir denetimi ortadan kaldırıyorsanız, bu denetimi yapabilecek Bakanlığın müdahalesini ortadan kaldırıyorsanız kime yaptıracaksınız bunu. Bakanlık kendisini tamamen bu işten soyutluyor” diye konuştu.

TÜPRAŞ’ta 4 işçinin yaşamını yitirdiği patlamayı hatırlatan Güneş, “Büyük kaza önleme belgesinin hazırlandığı yerlerden biriydi. Gelecekte daha büyük olayların meydana gelip gelmeyeceğini bilemiyoruz. Doğal afettir, insan kusurudur, işverenin önlem almaması gibi hepsinin gözden geçirildiği bir zihniyet çerçevesinde bu işlerin yürütülmesi gerekiyor. Burada bunları kim denetleyecek bilemiyoruz şimdi. Doğrudan Bakanlığın yetkisi bu işin içindeyken şimdi burada kimin yetkili olacağını bilmiyoruz” dedi.

İŞ CİNAYETLERİNİN ÖNÜ BÖYLE AÇILIYOR

Soma'da 301 maden işçisinin yaşamını yetirdiği katliamın ardından yapılan düzenlemeyle yürürlüğe giden her ocağa bir mühendis zorunluluğu değiştirildi. Mühendislerin çalışma usul ve esaslarını belirleyen ve 21 Eylül 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Maden Yönetmeliğine göre, bir maden mühendisinin mermer ocakları ve taş ocakları gibi açık ocaklarda aynı işverene ait üç ocağa da bakabileceği belirtildi. Kanuna aykırı olan bu düzenleme ile bir maden mühendisi 20 km. çapındaki bir sahada aynı işverene ait üç ocaktan da sorumlu tutuluyor. Bu maden mühendislerine iki sorumluluk yükleniyor. Birincisi maden rezervlerinin işletilmesini sağlamak, maden kayıplarını önlemek, ikincisi de bu ocaklardaki işçi sağlığı ve güvenliğini sağlamak.   Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel, birden fazla ocağı olan büyük patronların korunması amacıyla bu düzenlemenin yapıldığını belirterek, “Bu yönetmeliğe itiraz ettik. Bilim ve tekniğin uygulanabilmesi açısından bir mühendis 20 km. mesafedeki üç ocağa birden nasıl gidip çalışacak” diye sordu. 

Herhangi bir kaza olduğunda ilk sorumlu tutulan kişilerin de bu mühendisler olduğuna dikkat çeken Yüksel, “Ocakta bulunmadığı sırada yaşanan kazadan sorumlu tutulacak. ‘İhmalkâr davranmış’ denilecek. Bu koşullarda nasıl çalışacak ve nasıl sorumlu olacak” dedi. Yüksel bu düzenlemeye karşı dava açacaklarını sözlerine ekledi.

Fırat TURGUT/İstanbul

EVRENSEL
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.

RESİM GALERİ

ATAMALARDA 7 BRANŞA GÜZEL, 1 BRANŞA KÖTÜ HABER

atamalarda 7 branşa güzel, 1 branşa kötü haber

MUCİZE DEĞİŞİME SİZ DE TANIK OLUN!

Mucize değişime siz de tanık olun!

MEMURLARDAN, TAŞERONA, BORÇLULARDAN İŞÇİLERE HERKESE MÜJDE!

Memurlardan, taşerona, borçlulardan işçilere herkese müjde!

İŞTE RAFLARDA YERİNİ ALAN SON KİTAPLAR!

Psikolojiden, polisiyeye, bakım ve güzellikten, komediye işte en son çıkan kitaplar!

TBMMDE HANGİ PERSONEL NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

TBMMde hangi personel ne kadar maaş alıyor?

FETÖ BASKINI BYLOCKÇU POLİSLER VE JANDARMALAR LİSTEDE

FETÖ baskını bylockçu polisler ve jandarmalar listede

MEMURA YARIM MESAİ TAM MAAŞ MÜJDESİ! YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Memura yarım mesai tam maaş müjdesi! Yürürlüğe girdi

750 BORDO BERELİ ORAYA GÖNDERİLDİ

750 BORDO BERELİ ORAYA GÖNDERİLDİ

HABERİN FOTOĞRAFLRAI

haberin fotoğrafları

ÖĞRETMENLİĞİ KEBAP BİR MESLEK OLARAK GÖRENLERİN BİLMEDİĞİ 17 ŞEY

ÖĞRETMENLİĞİ KEBAP BİR MESLEK OLARAK GÖRENLERİN BİLMEDİĞİ 17 ŞEY

VİDEO GALERİ

İŞÇİ BABANIN VE ATANAMAYAN OĞLUNUN KLİBİ (bizim oğlanın rahatına bak)
Öğretmenin yürek burkan hikayesi
Arda Turandan muhteşem gol
İDAM CEZASINA ÇARPTIRILAN MUHAMMED MURSİNİN SON SAVUNMASI
engelliler haftası
GÖZÜMÜN NURU NAMAZ DİYEN ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ
ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLERİN ÇIĞLIKLARI
BAYRAĞI ERMENİLERE BIRAKMAYAN KAHRAMAN TÜRK
ÇANAKKALE ZAFERİ TANITIM FİLMİ YAYINLANDI
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu Önemli Açıklamalar

ÇİZGİLERİN DİLİNDEN

GÜNÜN SÖZÜ