Haber Gönder Künye İletişim
  • Altın (Has) 220.39 225.88
  • Dolar 5.6481 5.6582
  • Euro 6.5039 6.5156
Oturum Aç Üye Ol

BERAT ALBAYRAK'TAN MERKEZ BANKASI İÇİN GÜÇLÜ MESAJ
13 Temmuz 2018 Cuma 07:16
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Merkez Bankası’nın bağımsızlığına vurgu yaparak, “Merkez Bankası bağımsız bir kurum olarak ne gerekiyorsa onu yapacak” dedi. Berat Albayrak, “Mali disiplinden taviz yok” mesajı da verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni dönemde ekonominin önceliklerini açıkladı. Merkez Bankası'nın bağımsızlığına dair güçlü mesaj veren Albayrak, bütçe disiplininin korunacağını, tek haneli enflasyon ve yapısal reformların önceleneceğini söyledi.

HİÇ OLMADIĞI KADAR ETKİN...

Bakan Albayrak, yeni dönemde Merkez Bankası'nın hedefler doğrultusunda daha öngörülebilir, sade ve kararlı bir para politikası uygulamasının destekçisi olacaklarını belirtti. Merkez Bankası'nı, "fiyat istikrarını sağlamak ve para politikasının etkinliğini belirlemek açısından önemli rol oynayan sorumlu aktör" olarak tanımlayan Albayrak, bankanın bağımsız bir kurum olarak, ekonominin gerçekleri ve piyasa koşulları neyi gerektiriyorsa onu yapacağını vurguladı. Albayrak, "Merkez Bankası'nın bağımsızlığının ve karar alma mekanizmalarının spekülasyonlara konu edilmesi kabul edilemez" dedi. Albayrak "hiç olmadığı kadar etkin" bir Merkez Bankası'nın, yeni dönem politikalarının temel hedefleri arasında yer alacağını belirtti. Albayrak, bankanın hareket alanını fiyat istikrarı ve enflasyonla mücadelede yapısal kanallardaki tıkanıklıkları açarak ve eşgüdümü güçlendirerek genişleteceklerini de söyledi.

KAYNAK GİRİŞİ ARTACAK

Politikalarının, bütçe disiplinini, tek haneli enflasyonu ve yapısal reformları önceleyerek, Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme hedefi çerçevesinde şekilleneceğini belirten Albayrak, uluslararası finansal piyasalardaki tüm aktörlerle beraber, işbirliği içinde çalışarak, Türkiye'ye dış kaynak giriş miktarı ve çeşitliliğini artıracaklarını söyledi.

GÜÇLÜ BİR OVP AÇIKLAYACAĞIZ

Albayrak, ekonominin tüm kesimlerinin, paydaşlarının kendi katkılarını içinde görecekleri, yapısal dönüşümleri sağlayacak, bütüncül bir yaklaşımı ve güçlü bir makroekonomik perspektifi olan bir Orta Vadeli Program (OVP) açıklayacaklarını da belirtti.

ÖNCELİK ENFLASYONU DÜŞÜRMEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faizlerin seçim sonrasında düşeceğine ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Albayrak, şöyle konuştu: "Temel önceliğimiz enflasyonun düşürülmesi olacaktır. Tüm kurumlarımız, özel sektörümüz ve yatırımcılarla eşgüdüm ile çalışacağız. Enflasyonun en kısa sürede önce tek haneye, ardından hedefimize gerilemesi için adımlarımızı atacağız." Albayrak, bu nedenle temel amacı fiyat istikrarını sağlamak olan Merkez Bankası'nın para politikasını güçlü bir şekilde uygulamasının esas olacağını da söyledi.

EYLEM PLANI GELİYOR

Enflasyonla mücadelede tüm yükün para politikası üzerinde kalmayacağını da vurgulayan Albayrak, "Para ve maliye politikası arasındaki koordinasyon süreklilik arz edecek, fiyat istikrarına risk oluşturan yapısal unsurlara ilişkin kapsamlı bir eylem planı hayata geçirilecek" dedi.

EKONOMİDE DENGELENME ÖNCELİK

Önümüzdeki dönemde makro politikaların, enflasyon ve cari dengede iyileşmeye yönelik olarak 'ekonomide dengelenme' önceliğiyle kurgulanacağını söyleyen Albayrak, Türkiye'deki şirketlerin toplam borçlarının gayrisafi milli hasılaya oranının gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle kıyaslandığında "makul ve sürdürülebilir" seviyede olduğunu belirtti.

MALİ DİSİPLİNE DEVAM

Mali disiplinden taviz vermeyeceklerinin de altını çizen Albayrak, etkin ve verimli yatırımlara öncelik vereceklerini söyledi. Albayrak, OVP dönemi boyunca ve sonrasında mali disiplinden taviz vermeden etkin maliye politikaları uygulayacaklarına da vurgu yaptı.

SABAH
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.

RESİM GALERİ

ATAMALARDA 7 BRANŞA GÜZEL, 1 BRANŞA KÖTÜ HABER

atamalarda 7 branşa güzel, 1 branşa kötü haber

MUCİZE DEĞİŞİME SİZ DE TANIK OLUN!

Mucize değişime siz de tanık olun!

MEMURLARDAN, TAŞERONA, BORÇLULARDAN İŞÇİLERE HERKESE MÜJDE!

Memurlardan, taşerona, borçlulardan işçilere herkese müjde!

İŞTE RAFLARDA YERİNİ ALAN SON KİTAPLAR!

Psikolojiden, polisiyeye, bakım ve güzellikten, komediye işte en son çıkan kitaplar!

TBMMDE HANGİ PERSONEL NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

TBMMde hangi personel ne kadar maaş alıyor?

FETÖ BASKINI BYLOCKÇU POLİSLER VE JANDARMALAR LİSTEDE

FETÖ baskını bylockçu polisler ve jandarmalar listede

MEMURA YARIM MESAİ TAM MAAŞ MÜJDESİ! YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Memura yarım mesai tam maaş müjdesi! Yürürlüğe girdi

750 BORDO BERELİ ORAYA GÖNDERİLDİ

750 BORDO BERELİ ORAYA GÖNDERİLDİ

HABERİN FOTOĞRAFLRAI

haberin fotoğrafları

ÖĞRETMENLİĞİ KEBAP BİR MESLEK OLARAK GÖRENLERİN BİLMEDİĞİ 17 ŞEY

ÖĞRETMENLİĞİ KEBAP BİR MESLEK OLARAK GÖRENLERİN BİLMEDİĞİ 17 ŞEY

VİDEO GALERİ

İŞÇİ BABANIN VE ATANAMAYAN OĞLUNUN KLİBİ (bizim oğlanın rahatına bak)
Öğretmenin yürek burkan hikayesi
Arda Turandan muhteşem gol
İDAM CEZASINA ÇARPTIRILAN MUHAMMED MURSİNİN SON SAVUNMASI
engelliler haftası
GÖZÜMÜN NURU NAMAZ DİYEN ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ
ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLERİN ÇIĞLIKLARI
BAYRAĞI ERMENİLERE BIRAKMAYAN KAHRAMAN TÜRK
ÇANAKKALE ZAFERİ TANITIM FİLMİ YAYINLANDI
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu Önemli Açıklamalar

ÇİZGİLERİN DİLİNDEN

GÜNÜN SÖZÜ