ARAMA

HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

DÖVİZ KURLARI

  • Altın (Has) Alış 145.29 Satış 146.38
  • Dolar Alış 3.5651 Satış 3.5715
  • Euro Alış 3.9980 Satış 4.0052

ÇALIŞANA EK İZİN

Avrupa Adalet Divanı, Türk çalışanları da ilgilendiren kararı verdi: Tatil yaparken hasta olunan günler izin süresine eklenebilecek. .

30 Ekim 2016 Pazar 07:06

Çalışanlar dikkat! Yıllık izin sırasında rahatsızlanmanız durumunda, hasta olduğunuz günler izinden sayılmayacak. Avrupa Adalet Divanı, bu yönde bir karara imza attı. Kararın, ülkemizi de bağladığı belirtildi.

SÜREDEN DÜŞMEYECEK

Avrupa Birliği bünyesindeki en yüksek mahkeme olma özelliği taşıyan Avrupa Adalet Divanı'nın kararına göre; AB sınırları içinde, ofiste değil de sahada çalışılan işlerde işe gidip gelme süreleri çalışma süresi olarak sayılacak. Ayrıca, yıllık izni sırasında rahatsızlanan çalışanın hasta olduğu günler izin olarak sayılmayacak. Kararların ortaya çıkmasındaki temel sebep ise İspanya'daki bir güvenlik sistemi şirketi ile çalışanı arasında geçen bir dava. Avukat Cevat Kazma, çıkan kararın Türkiye'yi de bağladığını ve uygulanmak zorunda olduğunu açıkladı. Avrupa Adalet Divanı'nın aldığı kararların Türkiye'deki mahkemeler açısından bağlayıcı olduğunu belirten Kazma, alınan kararlarla birlikte, pazarlama ve satış temsilcileri, elektrik ustası, gaz tesisatçısı, bakım görevlisi gibi meslekleri yapan kişilerin işe gidiş geliş saatlerinin çalışma süresinden sayılacağını ifade etti. Avukat Kazma, yıllık izni sırasında rahatsızlanan çalışanların hasta olduğu gün sayısının bundan böyle yıllık izin günlerinden düşmeyeceğini belirtti. Çalışanlar o günleri dilerse izinlerine ekleyebilecek ya da daha sonra kullanabilecek.

ENGELLİLER SİTESİ

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.

BENZER KATEGORİDEKİ HABERLER