Haber Gönder Künye İletişim
  • Altın (Has) 229.39 231.36
  • Dolar 5.4544 5.4643
  • Euro 6.1905 6.2016
Oturum Aç Üye Ol

DEVLET ELİYLE GÜVENCESİZ VE BELİRSİZ STATÜLÜ İSTİHDAM

Kamu kurumlarında benzer işi yaptıkları halde sosyal ve mali haklar açısından emsalleriyle aynı haklardan yararlanamayan kamu görevlileriyle ilgili statü belirsizliği, çalışanları mağdur etmeye devam ediyor. Taşeron düzenlemesi kapsamında iş güvencesine kavuşmayı bekleyen mağdur kitlelerden biri de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde öğretmen, sosyolog, psikologlar olarak çalışan meslek elemanları…
12 Haziran 2018 08:15

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında yıllardır hiçbir özlük hakkı olmadan tam zamanlı olarak düşük ücretlerle çalışan öğretmen, sosyolog, psikologların sorunları çözüm bekliyor.

Sayıları yaklaşık 3 bin 500 olan bu meslek elemanları Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinde yıllardır kadrolu personelle aynı işi yaparak çalışıyorlar.

Taşeron düzenlemesi kapsamına alınmayı bekleyen meslek elemanlarının statüleri ile ilgili belirsizlik, durumlarında iyileştirme yapılmamasına neden oluyor.

Yıllardır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinde 1 gün dahi izin kullanamadan tam zamanlı olarak çalışan bu grubun kendileriyle ilgili düzenleme yapılmasını ve statülerine ilişkin belirsizliğin giderilmesi talebi şu ana kadar karşılık bulmadı

SGK kayıtlarında 4/A'lı göründükleri halde 4/A nın sağladığı hiçbir haktan yararlanamadıklarını söyleyen bir grup Meslek Elemanları, “Doğum izni, süt izni gibi en zorunlu ihtiyaçlarımızdan bile mahrum kaldık. Yanımızda çalışan kadrolu personel doğum izni ve süt izni kullandı, taşeron personel doğum izni ve süt izni kullandı. Bir tek bizim gibi ek ders karşılığı çalışan personel kullanamadık.” Sözleriyle yaşadıkları mağduriyeti dile getirdiler.

“Adımız farklı olsa da hepimiz aynı işi yapıyoruz. Fakat bu özlük haklarının hiçbirine sahip değiliz.” Diyen mağdur meslek elemanları, “Sayın Cumhurbaşkanımız 05.12.2017 tarihinde taşeron düzenlemesini açıkladı. 04.12.2017 tarihinde işe başlayan kişi kadroya geçti.  Fakat yıllardır işini çok severek yapan benim gibi aile bakanlığı ek ders karşılığı çalışan meslek elemanları geçemedi. Çünkü bir statümüz yok.  Daha önce Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan fahri Kuran Kursu öğreticileri kadroya alınmıştı. Bizler içinde Çalışma Bakanlığımızın bir düzenleme yapmasını bize bir statü vermesini istiyoruz. Mevsimlik işçiye bile düzenleme yapılırken bizlerin yok sayılması bizi çok üzüyor. Bizler sadece hakkımız olanı istiyoruz. Sadece bir statü istiyoruz. Lütfen bizim sesimiz olun. Yetkililere ulaşmamızda, Sesimizi duyurmamızda bizlere yardımcı olun.” İfadeleriyle yetkililerin konuya eğilmelerini istediler.


KAMU EXPRESS SAYFASINI

YORUMUNUZU YAZIN ...

YORUMLAR

ÇİZGİLERİN DİLİNDEN

GÜNÜN SÖZÜ