DURMUŞ: İCAP NÖBETİNDE KEYFİ UYGULAMALARA SON VERİLMELİ

Zonguldak Şubemizin düzenlediği İl Divan Toplantısına katılan Genel başkan Semih durmuş “Uzman doktor dışındaki çalışanlara icap nöbeti de tutturulamaz, icap nöbet ücreti de ödenemez hükmü var. Bakanlık bu görüşü dikkate alıyor ve sağlık çalışanlarına icap nöbet ücreti ödemiyor ancak sağlık çalışanları haklarını alamadıkları halde icap nöbeti tutmak zorunda bırakılıyor” dedi.
19 Nisan 2019 22:47

Sağlık-Sen Zonguldak Şubesinin düzenlediği İl Divan Toplantısı Genel Başkan  Semih Durmuş’un katılımıyla gerçekleşti.

İCAP NÖBETİ UYGULAMASI AKLA VE VİCDANA UYMUYOR

Programda konuşan Semih Durmuş, sağlık hizmetlerinde icap nöbeti uygulamasının olduğunu ancak icap nöbeti tutan sağlık çalışanlarının haklarını alamadığını ifade etti. İhtiyaç halinde kişilerin evinden göreve çağrılması olarak icap nöbetini tanımlayan Durmuş, yasa çerçevesinde en fazla 120 saat icap nöbeti tutulabileceğini ve normal nöbet ücretinin yüzde 40’nın sağlık çalışanına verilmesi gerektiğini söyledi. Bugün bir Sayıştay uzmanı tarafından icap nöbetinin sadece uzman doktora verilir kararının nöbet tutan tüm sağlık çalışanlarına haksızlık olduğunu vurgulayan Durmuş, “Uzman doktor dışındaki çalışanlara icap nöbeti de tutturulamaz, icap nöbet ücreti de ödenemez hükmü var. Bakanlık bu görüşü dikkate alıyor ve sağlık çalışanlarına icap nöbet ücreti ödemiyor ancak sağlık çalışanları haklarını alamadıkları halde icap nöbeti tutmak zorunda bırakılıyor” dedi. Bu uygulamanın akla ve vicdana uymadığını söyleyen Durmuş, bazı idarecilerin ücret ödenmemesine rağmen sağlık çalışanlarına icap nöbeti tutturmaya devam ettiğini belirtti. Keyfi uygulamalara son verilmesi gerektiğini aktaran Durmuş, “Sağlık hizmetinin devam etmesi için icap nöbeti uygulaması devam edecekse çalışanlarımızın hakkı da verilmelidir” şeklinde konuştu.

SAĞLIK-SEN OLARAK, HİÇBİR KONUYA GÖZÜ KAPALI EVET DEMEYECEĞİZ

Memur-Sen ve Sağlık-Sen’in değerlerine de değinen Durmuş, “Ezberle değil, kavrayarak, geçiştirerek değil, içerik katarak, düşünülmüş ve planlanmış faaliyetleri hayata geçireceğiz. Sağlık-Sen olarak, hiçbir konuya gözü kapalı evet demeyeceğiz” dedi. Teşkilatımızın yeni Türkiye’nin inşası, istikrarı ve istikbalinin umudu olduğunu dile getiren Durmuş, çalışmalarımızı yürütürken; insanımıza faydalı olacak ve sağlık sistemine katma değer üretecek faaliyetler yapacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmaması gerektiğini ifade etti. Konuşmasında Singapur’u örnek veren Durmuş, Singapur’un kendi küçük ekonomisini kalkındırarak büyüdüğünü belirtti. 1965’te dünyanın en fakir 10 ülkesinden biri olan Singapur’un şimdi dünyanın en zengin ülkelerinden biri haline geldiğini söyleyen Durmuş, bunun sırrının yer altı ve yer üstü doğal zenginliklere bağlı olmadığını, Memur-Sen Kurucu Genel Başkanı Merhum Mehmet Akif İnan’ın bize vasiyeti olan erdem bilincinde olduğunu kaydetti. Singapur’un insana yatırım yaptığını aktaran Durmuş, nitelikli insan yetiştirmenin geleceği inşa etmek olduğunu söyledi.

KARA: DÖNER SERMAYE SİSTEMİ ARTIK MİADINI DOLDURDU

Programda konuşan Zonguldak Şube Başkanı Mehmet Ali Kara ise Zonguldak’ta sağlık çalışanlarına yönelik anket gerçekleştirdiklerini ve çalışanların en önemli sorun olarak döner sermaye sistemini gördüklerini ifade etti. Zonguldak’ta neredeyse tüm hastanelerde döner sermaye ödemeleriyle ilgili sorunların hat safhada olduğunu belirten Kara, döner sermaye sisteminin artık miadını doldurduğunu ve yeniden inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

 

SENDİKA BÜLTENİ

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...