Son dakika

ARAMA

HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

DÖVİZ KURLARI

  • Altın (Has) Alış 162.61 Satış 164.47
  • Dolar Alış 3.9365 Satış 3.9436
  • Euro Alış 4.6677 Satış 4.6761

ENGELLİ İNDİRİMİ, NET MAAŞI NE KADAR ETKİLEYECEK?

Kamu çalışanları hakkında, kendilerinin veya bakmakla yükümlü oldukları kişilerin (eş, anne, baba ve yaşına bakılmaksızın çocuklar) çalışma gücündeki kayıp derecelerine göre engelli indirimi uygulanmaktadır.

02 Ocak 2017 Pazartesi 07:08

Engelli indiriminin aylık net maaşa etkisi, ilgili personelin; aylık gelir matrahı miktarına, bulunduğu gelir vergisi dilimine ve yararlandığı asgari geçim indirimi miktarına göre değiştiğinden, engelli indirimi kapsamında olmalarına rağmen bazı personelin aylık net maaşının engelli indiriminden etkilenmediği durumlarla karşılaşılabilmektedir.

2017 yılında engelli indirimi tutarları

Engel derecelerine göre, çalışanların gelir vergisi matrahına esas aylık ücretlerinden belirli miktarlarda engelli indirimi yapılmaktadır.

Engelli indiriminin gelir vergisine esas matrah üzerinden, asgari geçim indiriminin ise engelli indirimi sonrası bulunan matraha göre hesaplanan gelir vergisinden indirildiğinden, engelli indiriminden yararlananların net maaşı az miktarda etkilemekte ya da hiç etkilememektedir.

2017 yılının ilk altı ayında;

*3.derece (%40 - %59) engel nedeniyle 210 TL indirim uygulanacak ve %15 gelir vergisi diliminde net maaşa etkisi “0,00 TL – 31,50 TL” aralığında olacak.

*2.derece (%60 - %79) engel nedeniyle 470 TL indirim uygulanacak ve %15 gelir vergisi diliminde net maaşa etkisi “0,00 TL – 70,50 TL aralığında olacak.

*1.derece (%80 ve daha fazla) engel nedeniyle 900 TL indirim uygulanacak ve %15 gelir vergisi diliminde net maaşa etkisi “0,00 TL – 135,00 TL aralığında olacak.

2017 yılı ilk altı ayında engelli indirimi kimin maaşını ne kadar etkileyecek?

2017 yılının ilk altı ayına ilişkin belirlemelere göre, bu dönemde engelli indiriminden yararlanmanın aylık net maaşı ne kadar artıracağına ilişkin olarak, memurunyeri.com olarak örnek seçtiğimiz bazı unvanlarda görev yapan ve “eşi çalışmayan (veya emekli) ve 3 çocuklu” olan memurlara göre hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir. Eş ve çocuk durumunun farklı olması durumunda, engelli indiriminin net maaşa etkisi Tabloda belirtilenden farklı olabilecektir.

(Tablo; hizmet süresi 25 yıl ve üstü, aylık seviyesi 1/4 ve gelir vergisi oranı %15 olanlara göre hazırlanmıştır.)

*Bu hesaplamada, aile yardımına müstahak olan çocukların 72 aydan büyük veya küçük olmasının önemi yoktur.

memurun yeri
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.