Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 224.23 230.26
  • Dolar 5.7794 5.7898
  • Euro 6.6943 6.7064
Oturum Aç Üye Ol

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

ER VE ERBAŞLARIN AİLELERİNE SAĞLIK İMKANI MI GELİYOR?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, "Hükümetin belirlemiş olduğu 100 günlük eylem planında askere gidecek olan kişilerin ve şuanda askerlik yapan kişilerin yapmış oldukları bildiri sayesinde ailelerinin sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği konuşuluyor" dedi

09 Ağustos 2018 Perşembe 12:37

Bedelli askerlik yasasının gündemde olduğu son günlerde askerlikle ilgili yeni bir yasanın da konuşulmaya başlandığını ifade eden Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, "Askerlik yapan vatandaşlarımızın ailelerine sosyal yardım yapılacağı, ailelerin sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği bilgisi gündeme geldi. Hükümetin belirlemiş olduğu 100 günlük eylem planında askere gidecek olan kişilerin ve şuanda askerlik yapan kişilerin yapmış oldukları bildiri sayesinde ailelerinin sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği konuşuluyor" dedi.

Vatandaşların öğrencilik dönemlerinde, meslek liselerinde geçerli olan haftanın belirli günlerinde gerçekleşen bir staj süresi olduğunu da belirten Nacar, "Staj süresinde yatırılan sigortalar çok önemli. Bu dönemde yatırılan primler kaç gün olursa olsun ihmal edilmemelidir. Çünkü primlerin yatırıldığı tarihten itibaren 5 yıl içinde vatandaşın hizmet tespit davası açma hakkı vardır" şeklinde konuştu.

Sigorta primlerine dikkat

 

Günümüzde çok sık rastlanan bir diğer durumun ise kaçak sigortalı çalışanlar olduğunu belirten Nacar, "Vatandaşlar işe başladıkları yerlerde yatırılan sigorta primlerinin de elden kendilerine verilmesini talep ediyor. Böyle bir durumda hiçbir hak talep edemeyecekleri gibi devletten de vergi kaçırılmış olunuyor. Ayrıca işverenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu da çalıştırmış olduğu kişilerin maaşları ne kadarsa o miktar üzerinden sigorta primlerinin yatırılması gerekiyor. Primlerin yatırılmasında maaştan düşük ödendiği tespit edilirse yine devletten vergi kaçırmış sayılıyor" diye konuştu.

"Kanun teklifi kabul edilirse hemen emekli olabilecekler"

Emeklilik için yaşa takılanlar ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Nacar, "Yaşa takılanlar için yakın zamanda emekli olabilme imkanı doğuyor. Bu konuyla ilgili verilen kanun teklifi kabul edilirse emeklilik için prim gün sayısını dolduran vatandaşlar yaş sınırını beklemek zorunda kalmayacaklar. Ayrıca şuan çalışmayan vatandaşlarımız için de güzel bir gelişme var. İş-Kur aracılığı ile kamu kurumlarına part time eleman alımı yapılacak. İş-Kur'un açmış olduğu kurslara gidilerek gerekli sertifikalar alındıktan sonra vatandaşlarımızın başvurdukları kurumlarda çalışmaya başlayabileceği planlanıyor" dedi.

İHA
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.