Haber Gönder Künye İletişim
  • Altın (Has) 220.39 225.88
  • Dolar 5.6481 5.6582
  • Euro 6.5039 6.5156
Oturum Aç Üye Ol

EYLÜL AYI ASGARİ GEÇİM SONUÇLARI AÇIKLANDI “2018”
10 Ekim 2018 Çarşamba 13:21
Türkiye Kamu-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan araştırmanın sonuçları açıklandı. Memurlar 1 ayda 212 T yoksullaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından 2018 yılı Eylül ayı enflasyon rakamlarının 6.30 olarak açıklanmasının ardından sivil toplum kuruluşlarının araştırmaları da devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye Kamu-Sen’in araştırması açıklandı.

Buna göre 2018 yılı Eylül ayı asgari geçim sonuçları kapsamında Türkiye Kamu-Sen tarafından açıklandı. 2018 yılı Eylül ayı ait asgari geçim endeksine dair veriler şu şekildedir.

TÜİK’in açıkladığı enflasyon sonrası Eylül 2018 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3 bin TL oldu. Ağustos ayında,  5 bin 978,82 TL olan dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 212,22 TL artışla 6 bin 191,04 TL oldu. 4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddi% 3.55 arttı.

Çalışan tek bir kişinin açlık sınırı da% 3,72 artarak 2 bin 324,10 TL oldu. 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı da 2 bin 286,57 TL oldu.

4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcama günlük 46,85 TL’ye yükseldi.

Aylık gıda harcaması toplamı ise bin 405,47 TL oldu. Ortalama 3 bin 419,32 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının% 41,1’ini oluşturduğu belirtildi.

TÜİK verilerine göre 881,10 TL olarak belirlenen kira gideri de maaşın% 25,77’sini oluşturdu. Buna göre bir memur, ortalama maaşının% 66,87’sini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldığı açıklandı.

TÜİK verileri sonrasında çalışanlar diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının% 33,13’ü kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Eylül 2018 maaşından geriye yalnızca bin 132,82 TL kaldığı belirtildi.

Kamu Görevlilerine Ek Zam Artık Zaruri Bir Hale Gelmiştir açıklaması yapıldı! Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Rakamlara bakıldığında, aileler bir ayda 212 TL daha yoksullaşmıştır denildi.

Eylül ayı asgari geçim sonuçları çerçevesinde ortaya çıkan rakamlar özellikle kamu görevlilerinin kayıplarının artarak devam etmektedir ve EK ZAM kaçınılmaz olmuştur.

Gelirleri sabit olan ailelerin giderleri ise sürekli artmaya devam ederken, Eylül ayında memurun önceki aya göre 212 TL daha fakirleşmiştir denildi.

Bu kapsamda Memurlara Ek zam artık zaruri bir hale gelmiştir. Kamu görevlilerine yapılacak ek zammın piyasalara da olumlu yansıyacağı unutulmamalı, bu konuda gerekli adımlar derhal atılmalıdır açıklaması yinelendi.

 

MYMEMUR
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.

RESİM GALERİ

ATAMALARDA 7 BRANŞA GÜZEL, 1 BRANŞA KÖTÜ HABER

atamalarda 7 branşa güzel, 1 branşa kötü haber

MUCİZE DEĞİŞİME SİZ DE TANIK OLUN!

Mucize değişime siz de tanık olun!

MEMURLARDAN, TAŞERONA, BORÇLULARDAN İŞÇİLERE HERKESE MÜJDE!

Memurlardan, taşerona, borçlulardan işçilere herkese müjde!

İŞTE RAFLARDA YERİNİ ALAN SON KİTAPLAR!

Psikolojiden, polisiyeye, bakım ve güzellikten, komediye işte en son çıkan kitaplar!

TBMMDE HANGİ PERSONEL NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

TBMMde hangi personel ne kadar maaş alıyor?

FETÖ BASKINI BYLOCKÇU POLİSLER VE JANDARMALAR LİSTEDE

FETÖ baskını bylockçu polisler ve jandarmalar listede

MEMURA YARIM MESAİ TAM MAAŞ MÜJDESİ! YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Memura yarım mesai tam maaş müjdesi! Yürürlüğe girdi

750 BORDO BERELİ ORAYA GÖNDERİLDİ

750 BORDO BERELİ ORAYA GÖNDERİLDİ

HABERİN FOTOĞRAFLRAI

haberin fotoğrafları

ÖĞRETMENLİĞİ KEBAP BİR MESLEK OLARAK GÖRENLERİN BİLMEDİĞİ 17 ŞEY

ÖĞRETMENLİĞİ KEBAP BİR MESLEK OLARAK GÖRENLERİN BİLMEDİĞİ 17 ŞEY

VİDEO GALERİ

İŞÇİ BABANIN VE ATANAMAYAN OĞLUNUN KLİBİ (bizim oğlanın rahatına bak)
Öğretmenin yürek burkan hikayesi
Arda Turandan muhteşem gol
İDAM CEZASINA ÇARPTIRILAN MUHAMMED MURSİNİN SON SAVUNMASI
engelliler haftası
GÖZÜMÜN NURU NAMAZ DİYEN ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ
ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLERİN ÇIĞLIKLARI
BAYRAĞI ERMENİLERE BIRAKMAYAN KAHRAMAN TÜRK
ÇANAKKALE ZAFERİ TANITIM FİLMİ YAYINLANDI
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu Önemli Açıklamalar

ÇİZGİLERİN DİLİNDEN

GÜNÜN SÖZÜ