ARAMA

HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

DÖVİZ KURLARI

  • Altın (Has) Alış 160.75 Satış 162.39
  • Dolar Alış 3.8792 Satış 3.8862
  • Euro Alış 4.5760 Satış 4.5842

GÖREVİNİ YAPMAYAN MEMURA HANGİ DİSİPLİN CEZASI VERİLİR?

Devlet memurları, çalıştıkları kurumlarda yerine getirmekle yükümlü oldukları görevleri yapmadıklarında çeşitli yaptırımlarla karşılaşabilmektedirler.

12 Ocak 2017 Perşembe 08:02

Memurların görevlerini tam ve zamanında yerine getirmelerini sağlamak amacıyla 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda çeşitli yaptırım hükümlerine de yer verilmiş ve "memurların amirler tarafından verilen görevleri yerine getirmekle yükümlü ve görevlerinin iyi ve doğru yürütülmesinden amirlerine karşı sorumlu" olduklarını hükme bağlamıştır.

Ancak, bu düzenlemelere rağmen, memurun görevini hiç veya gereği gibi yapmadığından söz edildiği durumlarda, ilgili amirlerin memurlar hakkında gerekli yaptırımları uygulama yoluna giderek soruna çözüm bulması gerekecektir.

Görevini yapmayan memur hakkında uygulanacak disiplin cezaları

Kendisine verilen görevi yapmayan veya geç ya da eksik yapan Devlet memurları hakkında, disiplin hükümlerinin uygulanması da söz konusudur.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan hükümlere göre;

*Görevini tam ve zamanında yapma hususunda kayıtsızlık gösteren veya düzensiz davranan memura UYARMA cezası verilir.

*Görevini tam ve zamanında yapma hususunda kusurlu davranan memura KINAMA cezası verilir.

*Görevini kasıtlı olarak tam ve zamanında yapmayan memura AYLIKTAN KESME cezası verilir.

*Görevini kasten yapmayan memura KADEME İLERLEMESİNİN DURDURULMASI cezası verilir.

Öte yandan, disiplin cezası verilmesine sebep olan fiil veya hali, disiplin cezasının özlük dosyasından silinmesi için gerekli süreler dolmadan, yeniden işleyen (tekerrür hali) memur hakkında bir derece ağır olan disiplin cezası uygulanacağından, “görevini kasten yapmamak” fiilinin iki defa işleyenlerin DEVLET MEMURLUĞUNDAN ÇIKARMA cezası alması da söz konusu olabilir.

Ancak, görevini yapmayan ya da geç veya eksik yapan memur hakkında hangi cezanın verileceği hususunun; ilgili disiplin amirlerinin Devlet memuriyetine bakışına, personele eşit yaklaşım düşüncesine ve amir sorumluluğuna uyup uymamasına göre değişebileceğini değerlendirmekteyiz.

MEMURUN YERİ
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.