Haber Gönder Künye İletişim
  • Altın (Has) 220.39 225.88
  • Dolar 5.6481 5.6582
  • Euro 6.5039 6.5156
Oturum Aç Üye Ol

HEKİMLERİN EMEKLİLİK MAAŞI DÜZELECEK
14 Ekim 2017 Cumartesi 13:52
Hekimlerin emeklilik maaşının düşük olduğunu ifade eden Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, “Hem emeklilikteki artışın sağlanması, hem de yıpranma payı için çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Demircan, Türkiye’nin sağlık konusunda geçen süre zarfında güzel mesafeler aldığını söyledi... Bakan Demircan, OECD ülkeleri içerisinde 10 bin kişiye düşen hemşire ve doktor sayısı açısından Türkiye’nin ortalamanın altında kaldığını belirterek “10 bin kişiye 181 hemşire düşüyor. Hekim açısında da 300 asgari olması gerekirken; biz daha altında görüntü veriyoruz. Eğer bu yıl bütçemizde genişleme sağlanırsa personel alımını daha bir ileriye taşımak istiyoruz” diye konuştu. Türkiye’nin sağlık hizmetlerini dünyaya sunduğuna dikkat çeken Demircan “Bu anlamda sağlık turizmi yakın gelecekte meclise yasayı getireceğiz. Bu alanda büyük imkânlarımız var. Kaplıca ve rehabilitasyon imkânlarını devreye sokacak ve yaşlı bakımı alanında bununla da ilgili düzenlemelerimizi hazırladık. Bunları önce kamuoyunda tartıştırıp, sonra Meclis’e sunacağız” dedi.

 Yeni bir projenin de müjdesini veren Demircan “Sağlıkta tedarik sistemi üzerine bir çalışma yapıyoruz. Bu bizim için bir problem. 870’den fazla hastane ve bu kadar da alım merkezi var. Her hastane makas, cihaz alıyor. Bir başhekim yılın yarısını bu işlere harcama zorunda kalıyor. Doktor bununla zaman kaybetmemeli. Amaç, stok maliyetini düşürmek. Bu sistemle alımlar bir merkezden yapılacak. Bir market oluşturulacak. Bu market ‘e-Market’ şeklinde olacak. Yerli ürünün alınabilmesini istiyoruz. Bu yerli üreticimizin de pazara girebilmesini sağlayacak bir mekanizmadır” ifadelerini kullandı.

UZMAN AÇIĞIMIZ VAR 

Bakan Ahmet Demircan personel açığını kapatmaya yönelik geçen seneye göre daha fazla alım yapacaklarını vurgulayarak “Doktor açığımız var ama şu görüldü ki artık Türkiye 5-6 yıl içerisinde pratisyen hekim açığını kapatıyor. Nerenin ne kadar hekime ihtiyacı var, bizim elimizde ne kadar hekim var, bunları orantılı bir şekilde kuraya koyarız. Baktık ki pratisyen hekim ihtiyacımızı karşılamaya doğru geliyoruz. Aile hekimliğimizde noksanlığımız var onu da kapatıyoruz yavaş yavaş. Bizim ikinci büyük açığımız uzman açığı. 6 bin TUS sınavı için asistan kadrosunu 8 bine çıkardık. Bu hem üniversitelerimizi rahatlatacak hem de 5 yıl sonra bize uzman dönüşleri daha fazla olacak” diye konuştu. 

Sağlık Bakanı, planlanan 12 bin 500 kişinin 9 bin 500’ünün alındığı geriye kalan 3 bin kişinin ise güvenlik soruşturmasının devam ettiğini söyledi. Demircan, bu sürecin OHAL sebebiyle uzadığını belirtti. Hekimlerin emeklilik maaşının da düşük olduğunu bildiren Bakan Demircan “Bu konuda düzeltme için bir gayretimiz var. Bütçe süreci içerisinde inşallah bunu çözeriz. Hem emeklilikteki artışın sağlanması, hem de yıpranma payı için çalışmalarımız sürüyor. İnşallah bu müjdeyi en kısa zamanda vereceğiz” ifadelerini kullandı. 

ACİL SIKINTISINI ÇÖZÜYORUZ 

Bakan Demircan, sağlıkta şiddet konusuna da değindi. Şifa dağıtan ellere karşı el kalkmaması gerektiğinin altını çizen Demircan “Bunun sebeplerinden biri personel azlığı. İkincisi insan ilişkilerinde biz önce kendimizi sorgulamalıyız. Günde 100’ün üzerinde hastaya bakan doktor bir şeye geç cevap verebilir. Bu noktada halkımız sabırlı olmalı. Bizim acillerle ilgili mekân sıkıntısını çözüyoruz. Personel sayısını arttırarak acilleri öncelikli takviye diyoruz” diye konuştu. Türkiye’de dünya ortalamasının çok üzerinde bir sezaryen uygulanması yapıldığını kaydeden Demircan “Bu oran yüzde 53. Yani, 100 doğumdan 53’ü sezaryenle oluyorsa orda büyük bir sıkıntı vardır. Bunu da düzeltecek çalışmalar yapılıyor” dedi.      

TÜRKİYE GAZETESİ
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.

RESİM GALERİ

ATAMALARDA 7 BRANŞA GÜZEL, 1 BRANŞA KÖTÜ HABER

atamalarda 7 branşa güzel, 1 branşa kötü haber

MUCİZE DEĞİŞİME SİZ DE TANIK OLUN!

Mucize değişime siz de tanık olun!

MEMURLARDAN, TAŞERONA, BORÇLULARDAN İŞÇİLERE HERKESE MÜJDE!

Memurlardan, taşerona, borçlulardan işçilere herkese müjde!

İŞTE RAFLARDA YERİNİ ALAN SON KİTAPLAR!

Psikolojiden, polisiyeye, bakım ve güzellikten, komediye işte en son çıkan kitaplar!

TBMMDE HANGİ PERSONEL NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

TBMMde hangi personel ne kadar maaş alıyor?

FETÖ BASKINI BYLOCKÇU POLİSLER VE JANDARMALAR LİSTEDE

FETÖ baskını bylockçu polisler ve jandarmalar listede

MEMURA YARIM MESAİ TAM MAAŞ MÜJDESİ! YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Memura yarım mesai tam maaş müjdesi! Yürürlüğe girdi

750 BORDO BERELİ ORAYA GÖNDERİLDİ

750 BORDO BERELİ ORAYA GÖNDERİLDİ

HABERİN FOTOĞRAFLRAI

haberin fotoğrafları

ÖĞRETMENLİĞİ KEBAP BİR MESLEK OLARAK GÖRENLERİN BİLMEDİĞİ 17 ŞEY

ÖĞRETMENLİĞİ KEBAP BİR MESLEK OLARAK GÖRENLERİN BİLMEDİĞİ 17 ŞEY

VİDEO GALERİ

İŞÇİ BABANIN VE ATANAMAYAN OĞLUNUN KLİBİ (bizim oğlanın rahatına bak)
Öğretmenin yürek burkan hikayesi
Arda Turandan muhteşem gol
İDAM CEZASINA ÇARPTIRILAN MUHAMMED MURSİNİN SON SAVUNMASI
engelliler haftası
GÖZÜMÜN NURU NAMAZ DİYEN ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ
ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLERİN ÇIĞLIKLARI
BAYRAĞI ERMENİLERE BIRAKMAYAN KAHRAMAN TÜRK
ÇANAKKALE ZAFERİ TANITIM FİLMİ YAYINLANDI
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu Önemli Açıklamalar

ÇİZGİLERİN DİLİNDEN

GÜNÜN SÖZÜ