KAMUYA 70 BİN İŞÇİ ALINACAK

Toplum Yararına Program (TYP), istihdamı artıracak. İlk etapta, kamuya 70 bin geçici işçi alınacak. Yıl sonuna kadar bu rakam 100 bine çıkarılacak. İşçiler, üniversite, müftülük ve belediyelerde çevre temizliği ve ağaçlandırma gibi işlerde görev alacak. 
05 Aralık 2018 10:03

 

İşsiz sayısını azaltmak için yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz eylül ayında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İŞKUR kanalıyla okulların temizliği, bakım ve onarımı için Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 80 bin kişiyi iş sahibi yapmıştı. Şimdi de aynı program kapsamında kamuya 2019’da 70 bin işçi alınacağı açıklandı. 

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ 

Noter huzurunda çekilecek kuralar sonucunda alınacak 70 bin kişi, 6 ay boyunca kamuda çeşitli kurumlarda istihdam edilecek. Bu kişilerin ücret ve sigortalarını, 6 ay devlet karşılayacak. Çalışanlara ayrıca asgari geçim indirimi de (en az 153 lira) uygulanacak. İŞKUR Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ihtiyaç listesi, bakanlık onayından geçerek 81 ilin il müdürlüklerine gönderildi. 

HANGİ KURUMLAR VAR? 

İşçi alımı yapacak kurumlar ise şöyle: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, İdare Mahkemeleri Başkanlığı, Orman İşletme Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Yatırım ve Koordinasyon Başkanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlükleri, il müftülüğü, devlet üniversitesi ve kaymakamlık. İşçiler söz konusu kurumlarda çevre temizliği, ağaçlandırma, restorasyon gibi işlerde çalışacak. 

KİMLER BAŞVURABİLİR? 

Kurumlarda çalışmak isteyenler, İŞKUR üzerinden açılan ilanlara ‘iskur.gov.tr’ adresinden başvuracak. Başvuru için adayın İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması gerekiyor. Aday 18 yaşını tamamlamış olmalı. Malul, dul ve yetim aylığı almamalı. Ayrıca açık öğretim harici öğrenci olmaması, görevine başlayacağı tarih itibarıyla da herhangi bir sosyal yardım almıyor olması şartı aranacak. 

GÜNEŞ

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...

Murat
Tarihde belirleseniz iyi olur