ARAMA

HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

DÖVİZ KURLARI

  • Altın (Has) Alış 160.75 Satış 162.39
  • Dolar Alış 3.8792 Satış 3.8862
  • Euro Alış 4.5760 Satış 4.5842

KIBRIS TARİHİ DÖNEMEÇTE

Kıbrıs’ta kalıcı çözüm konusunda 9 Ocak’ta başlayan görüşmeler devam ediyor. Görüşmeler planlandığı gibi giderse 12 Ocakta liderlerin toplanmasıyla ‘5’li Konferans’ yapılacak. Yani Kıbrıs’taki iki toplum liderleri ile Türkiye, Yunanistan ve Büyük Britanya temsilcileri bir araya gelecek.

11 Ocak 2017 Çarşamba 01:09

KIBRIS TARİHİ DÖNEMEÇTE

Kıbrıs’ta kalıcı çözüm konusunda 9 Ocak’ta başlayan görüşmeler devam ediyor. Görüşmeler planlandığı gibi giderse 12 Ocakta liderlerin toplanmasıyla ‘5’li Konferans’ yapılacak. Yani Kıbrıs’taki iki toplum liderleri ile Türkiye, Yunanistan ve Büyük Britanya temsilcileri bir araya gelecek.

Görüşmeler sürecinde Kıbrıs kamuoyunda en çok tartışılan ve merak edilen, yönetim ve mülkiyet paylaşımı konuları oldu. Kıbrıs Türk kesiminde halk, bir taraftan çözüm için umutlarını devam ettirirken, bir taraftan toprak tavizleri ile yerlerinden ve yurtlarından olacak olanlar için endişeli bekleyiş içindeler.

2004 yılında Annan planına Rumların hayır demesiyle, Adada çözüm umutları suya düşmüştü. Geçtiğimi yıllarda başlayan görüşmeler neticesinde, Türk ve Rum tarafı pek çok konuda anlaşmış durumda. Özellikle mülkiyet ve yönetim paylaşımı konusunda bir çözüme varılması zor görülüyor. Görüşmelerle ilgili Rum basınına her gün ve her an yeni bilgiler ve belgeler sızarken, Türk tarafından gelişmelerle ilgili yapılan resmi açıklamalardan başka bir bilgi yansımadığı görülüyor.

Rumların özellikle yönetim paylaşımı ve garantörlükler konusunda itirazları devam ediyor. Türklerin Adada bir azınlık statüsünde yaşamasını isteyen Rum yönetimi, Türkiye dâhil Adada bütün garantörlüklerin kaldırılmasını istiyor.

Türk tarafı, kendi güvenliği konusunda endişeli olduğundan garantörlük konusunun devamından yana. Ayrıca Adada azınlık statüsüne düşürecek bir metni kabul etmiyor. Bunun haricinde bir toprak tavizleri konusunda Rum tarafından yansıyan ve Türk tarafındaki halkı endişeye sevk eden haritalar basında ve sosyal medyada çok yer etti.

AA muhabirinin diplomatik kaynaklardan edindiği bir bilgiye göre, Cenevre'deki müzakerelerin son gününde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lideri Nikos Anastasiadis'in sunacakları haritayı sadece 5 kişi görecek. Bu beş kişi, iki toplumun liderleri, iki harita uzmanı ve BM Kıbrıs özel danışmanı Espen Barth Eide olacak.

KKTC Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Barış Burcu, daha önce yaptığı açıklamada Türk tarafının adadaki toprak teklifinin yüzde 29,2 olduğunu açıklamıştı. Rum kesiminin ise yüzde 28,2 talebinde bulunduğu biliniyor. Mevcut durumda Türk tarafı Adanın % 37’sini elinde bulunduruyor.

Müzakerelerin bugün sona ermesinin ardından, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, yarın (Perşembe) günü garantör ülkelerin (Türkiye, Yunanistan, İngiltere) katılımıyla düzenlenecek uluslararası konferansın açılışını yapacak.Adanın her iki tarafından delegasyonun da katılacağı uluslararası konferansın ana gündem maddesi "Güvenlik ve Garantiler" olacak. Konferansta Avrupa Birliği de "özel gözlemci" sıfatıyla yer alacak.
Konferansta taraflar söz konusu temel başlık üzerinde bir uzlaşmaya varırsa, taraflar Eide'nin muhafaza edeceği haritalar üzerinde ilerleyen günlerde yoğun bir çalışma sürecine girecek.
Konferansta bir uzlaşıya varılamaması durumunda ise BM özel kasasında muhafaza edilecek haritaların kamuoyu ile paylaşılmayacağının altı çizildi.

Bu arada Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Merkel ve Holand’la sürekli temas halinde zirveyi sürdürüyor. Cenevre’deki 5’li toplantıya AB ‘Özel Gözlemci’ statüsüyle katılacak.
Kıbrıslı liderler, geçen kasım ayında İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında düzenlenen zirvenin istenen sonucu vermemesinin ardından 1 Aralık'ta adada bir araya gelerek müzakerelere devam ve ocak ayında Kıbrıs ile ilgili uluslararası bir konferans gerçekleştirme kararı almıştı.

Dünya Bankası ve IMF de davet edildi

Liderlerden ayrı olarak önceki gün başlanılan görüşmelere devam edecek çalışma gruplarının dünkü toplantısına, mülkiyetin finansmanına ilişkin projelerin planlanmasını yapacak Dünya Bankası uzmanları katıldı, hazırlanacak plan ve projeleri yürütecek IMF de davet edilecek.

Görüşmelerden Umutlar Zayıf

Cenevre’de devam eden konferansla ilgili kamuoyuna yansıyan pek çok açıklama, görüşmelerin olumlu sonuçlanmasıyla ilgili umutların zayıf olduğunu gösteriyor. Bu arada Rum basınına yansıyan haberler, sosyal medyada okuyucular tarafında paylaşılıyor. Kıbrıslıların çok iyi takip ettiği Cenevre görüşmelerinde en sıkı gazeteciden daha ciddi çalışansosyal medya kullanıcıları var. Bunlardan biri olan 1974 barış harekâtında polis olan, sonraları karakol amirliği ve çeşitli Üniversitelerde yöneticilik yapmış,TMT mücahitlerinden Osman Şan’ın paylaşımları çok beğeni topluyor. İngilizce ve Rumcaya ana dili gibi hakim olan Osman Şan’ın dakika dakika paylaşımlarından kesitler aşağıda:

İşte Osman Şan’ın paylaşımları:

Cenevre’de Rum ve destekçilerinin son dakika oyunları başladı galiba..
BM Güv. Konseyi üyelerinin konferansa katılacağı dedikodularının doğurduğu , 5'li konferansın Türk tarafının tezleri hilafına çokluya dönme tehlikesinden sonra görüşme formatına bir ihlal daha.. 
Aşağıdaki haber az önce paylaşıldı Rum basınında..
Diyor ki :
" İki liderin bu akşam gerçekleştirdiği ve halen devam etmekte olup dönüşümlü başkanlık başlığının görüşüldüğü müzakere, Avrupa Komisyonu Kıbrıs temsilcisi Van Noufel'in huzurunda yapılmış.
Şüphe ile karşıladım ben ama bu kadar da yalan yazabilirler mi?.
Rum 5'li değil çoklu diyordu.. AB'nin masada taraf olmasını da istiyordu..
Doğruysa bu haberler, Rum istediklerini bir bir gerçekleştiriyor demektir..
Bizim heyetten aksi bir açıklama duyan var mı? 
Haberin Rum basınındaki orijinali aşağıda…

-----------

Cenevreden :
Saat 20.59
Liderler görüşmesi bitti…
"Hükümet kaynakları" yarınki görüşmede haritaların masaya konacağını teyit etti…

Saat 21.02
Liderlerin müzakeresi görüşmecilerin huzurunda tekrar başladı…
Müzakere konusu: Görüşmecilerin öğleden sonra yönetim ve güç paylaşımı başlığı altındaki uyuşmazlıklara ilişkin olarak yaptıkları görüşmenin sonuçlarını görüşme…

Saat 21.09
"Hükümet" kaynaklarından açıklama… Perşembe günkü konferans Birleşmiş Milletlerin davetiyledir. (Anastasiadesin davetiyle gerçekleşeceğini ileri sürmüştü Rum makamları)

-----------

Cenevre’den :
saat 20.35
Liderlerin görüşmesi devam ediyormuş… Dönüşümlü başkanlıktan sonra görüşme Ekonomi ve AB başlıklarında devam edecekmiş…
Gece uzun olacak…
Güvenilir kaynakların durumu "iyi" olarak nitelemekten kaçınmadıklarını da yazdı Rum basını…

-----------

Saat 21.02
Liderlerin müzakeresi görüşmecilerin huzurunda tekrar başladı…
Müzakere konusu : Görüşmecilerin öğleden sonra yönetim ve güç paylaşımı başlığı altındaki uyuşmazlıklara ilişkin olarak yaptıkları görüşmenin sonuçlarını görüşme…

-----------

Saat 21.09
"Hükümet" kaynaklarından açıklama… Perşembe günkü konferans Birleşmiş Milletlerin davetiyledir. (Anastasiadesin davetiyle gerçekleşeceğini ileri sürmüştü Rum makamları)

-----------

Saat 20.12
Akıncı-Anastasiades görüşmesi başladı… İki lider Eide'nin huzurunda yalnız görüşüyor…

-----------

Saat 19.46
Görüşmecilerle uzmanların dönüşümlü başkanlıkla ilgili toplantısının bitmemesinden dolayı Akıncı-Anatasiades görüşmesinde gecikme yaşandı…

-----------

Cenevre’den :
Herhangi bir ilerleme sağlanamayan Yönetim ve güç paylaşımı ile ilgili görüşmeden sonra saat 18.10 itibarıyla iki lider dönüşümlü başkanlığı görüşecek…

-----------

Cenevre’den…

18:00
Konferansta Türkiye ve Yunanistan Dışişleri Bakanları düzeyinde temsil edilecekmiş…

-----------

Cenevre’den…
Saat 14.46
(Kaynak : Rum basını )
Hristodullidis :
"Konferansın başarısı, yarınki haritanın içeriğine bağlıdır "…

----------

Erdoğanın resti sadece Rumlara değil Yunan yetkililere de dokunmuş anlaşılan.....
Yunan ANEL parti başkanı ve Savunma Bakanı Kammenos, bir radyoya verdiği mülakatta, "işgal askerlerinin" gidip gitmeyeceği ve garantilerin kalkıp kalmayacağı ile ilgili bir soruya verdiği cevap bunun göstergesi..
Şöyle cevap vermiş Yunan Savunma Bakanı :
"Öyle birşey gömüyorum, öyle birşey olmayacağı da başbakan (Tsipras) ve Cb Erdoğanın söylemlerine bakıldığında apaçık ortadadır.. Erdoğan işgali korumak ve garanti altına almak için işgal güçlerinin kalmasını istemektedir. Bu şartların ve bu şartlar neticesinde oluşacak durumun tarafımızca kabul edilmesi mümkün değildir".

HABERİN RESİMLERİ

   

123

kamuexpress.com
Bu haberin tüm hakları kamuexpress.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.