'MADE İN TURKEY YAPAY ZEKA' DEVRİMİ

Ege Üniversitesi'nde yapay zeka teknolojisi kullanılarak geliştirilen test, genetik hastalıklarda tanı süresini 1 saate düşürdü. Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Onay, söz konusu testle Akdeniz anemisi ve meme kanseri gibi hastalıkların teşhis edilebildiğini söyledi. Onay "Bu yöntemle günler süren tanı sonuçlandırma süreci 60 dakikaya kadar indi. Tedavide büyük avantaj sağladı" dedi
05 Mart 2019 08:01

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Onay, üniversitenin teknoparkında kurduğu şirkette genetik hastalıkların belirlenmesinde kullanılan testlerin standardizasyonu ve sürelerinin yerli imkanlarla kısaltılması konularında çalışma yürütüyor. Onay, günlerce devam eden genetik tanı sonuçlandırma sürecini, ürettiği hızlı test kiti ve yapay zekalı yazılımla 1 saate düşürdü. DNA'da meydana gelen hasarlara bağlı olarak gelişen hastalıkların hızla arttığını söyleyen Onay, bunları tanımanın tedavi açısından önem taşıdığını ancak hastaların yıllarca tanı için beklediğini dile getirdi.

Çalışmaları hakkında konuşan Onay "Genetik tanı süreci minimum 20 günlük bir süre. Biz bunu geliştirdiğimiz teknolojiyle dünyada ilk defa 1 saat bandına çektik. Bu 1 saat içinde genetik testin yanında otomatik raporlama sürecini de tamamlamış oluyoruz. DNA'yı elde ettikten sonra kitleyi çok hızlı şekilde istediğimiz gen bölgesine ayrıştırıyoruz. Ardından dizi analizini gerçekleştiriyoruz. Sonrasında yine kendi ekibimizin dahil olduğu yazılımlar sayesinde bunları bulutta otomatik analiz edip, otomatik raporluyoruz.

Test kiti ve buradaki yazılım bize ait. Bu noktada bir oyun kurucu durumuna gelmiş bulunuyoruz. Yazılım şirketimiz Gene2info'nun ABD'de merkezi var. Bu sayede global ilaç firmalarıyla çalışma şansı bulduk'' dedi. Prof. Dr. Onay, kullanıma hazır hale gelen hızlı test kitinin, bazı rahatsızlıklarda ameliyat şeklinin belirlenmesi açısından da büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.

KARAR

KAMU EXPRESS SAYFASINI

YORUMUNUZU YAZIN ...