Haber Gönder Künye İletişim
  • Altın (Has) 220.39 225.88
  • Dolar 5.6481 5.6582
  • Euro 6.5039 6.5156
Oturum Aç Üye Ol

MECLİS'TE EYT YASASI ENGELİNE SERT TEPKİ GELDİ!
11 Ekim 2018 Perşembe 14:56
Emeklilikte Yaşa Takılanlar için verilen kanun teklifleri ilgili komisyona gönderilmedi.

"EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR TEKLİFİMİZ YOK EDİLDİ"

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili kanun tekliflerini sunduklarını ancak tekliflerinin yok edildiğini, ortada olmadığını savunan Özel, bu kanun tekliflerinin hiçbirini Meclis Başkanlığının ilgili komisyona sevk etmediğini öne sürdü.

Özgür Özel, CHP'nin verdiği en eski teklifin 17 Ağustos 2018 tarihli olduğunu belirterek, "Sevk dediğin bir-iki günlük iştir. Meclis Başkanlığı ne bizim ne başka partinin tekliflerini, ilgili komisyona göndermemiş, elinde tutuyor." dedi.

TEKLİFLER KOMİSYONA GÖNDERİLMEDİ

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Meclis'te söz alarak EYT kanun tekliflerinin Meclis Başkanlığınca ilgili komisyona havale edilip gönderilmemesine tepki gösterdi.

Ememklilikte yaşa takılanlar için verdikleri yasa tekliflerine değinen Özel Meclis Başkanlığının EYT yasa tekliflerinin hiçbirisinin ilgili komisyona göndermediğini söyledi.

17 AĞUSTOS'TAN İTİBAREN 5 KANUN TEKLİFİ

Özel konuşmasında "Elimde emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili partimiz tarafından ilki 17 Ağustos günü -Ömer Fethi Gürer tarafından- verilmiş bugüne kadar 5 kanun teklifi var. İYİ PARTİ'nin, Milliyetçi Hareket Partisinin, Halkların Demokratik Partisinin bu konu kanun teklifleri var, hiçbirisi ilgili komisyonlara havale edilmemiş." dedi.

EYT İÇİN BÜYÜK BİR BİRLİKTELİK VAR

45 günlük komisyon süresinin başlamadığını söyleyen Özel "Emeklilikte yaşa takılanlar -ki bütün gruplar bu konuda hassasiyet gösteriyor bu örnek- komisyona geldiğinde Adalet ve Kalkınma Partisi dışında büyük bir birliktelik var, herkesin gözü burada, fiilî olarak yasama hakkımız gasbediliyor, kırk beş günlük süre başlamamış oluyor, komisyonu toplantıya çağırsan komisyonun gündeminde bu yok ama bugün AK PARTİ'nin verdiği teklif var. Bu nasıl oluyor? Bu nasıl eşitlik? Bu nasıl demokrasi? Bu nasıl hakkaniyet? " diyerek tepki gösterdi.

Özel bu yaşanan durumun incelenmesini ve kanun tekliflerinin komisyonlara havale sürecinin açıklanmasını talep ederek "Bir gün iki gün değil, üç aydır bekleyen teklif var; bir günde havale olan teklif var. Binali Bey buna ne diyor bilmiyorum ama böyle tarafsızlık olmaz, böyle Meclis Başkanlığı olmaz. Bu konuda sizin tarafınızdan konunun incelenip ivedilikle bir açıklamanın -Meclis Başkanının sorumluluğunda olan bu konu için- Genel Kurula ve gruplara yapılması gerekmektedir." diyerek sözlerini tamamladı.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

TBMM İçtüzüğü’nün 37. maddesi Meclis'e sevk edilen tasarı veya tekliflerle kanun hükmünde kararnamelerin esas komisyonlara havale gününden itibaren görüşmelerin en geç 45 gün içinde sonuçlandırılmasını öngörüyor.

45 günlük sürenin sonunda şayet komisyon kanun teklifini görüşmez ve gündeme almaz ise teklif sahipleri doğrudan tekliflerini Meclis Genel Kuruluna getirebiliyorlar.

İçtüzükte inceleme süresi şöyle düzenlenmiş;

"Komisyonlarda inceleme süresi"

MADDE 37- Tasarı veya tekliflerle kanun hükmünde kararnamelerin esas komisyonlara havale gününden itibaren en geç kırkbeş gün içinde sonuçlandırılması gerekir. Bu sürenin bitiminde, tasarı, teklif ve kanun hükmünde kararnamenin doğrudan Genel Kurul gündemine alınmasını Hükümet veya teklif sahipleri isteyebilirler."

DOĞRUDAN GENEL KURUL GÜNDEMİ OLABİLİYOR

İçtüzükten açıkça anlaşıldığı gibi şayet kanun teklifleri Meclis Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığı tarafından gündeme alınıp toplantı gerçekleşmez ise doğrudan Genel Kurul gündemine getirilebiliyor.

GENEL KURULDA NE OLABİLİR

Teklif sahibi partiler ve destek açıklaması yapan siyasi parti grupları desteklerini sürdürürlerse teklif yasalaşabilir ve konu çözüme kavuşmuş olur. Muhalefet partilerinin toplam 306 milletvekili var ve şayet destek devam ederse AK Parti'nin desteği olmasa da yasa Meclis'ten geçebilir.

SGKREHBERİ
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.

RESİM GALERİ

ATAMALARDA 7 BRANŞA GÜZEL, 1 BRANŞA KÖTÜ HABER

atamalarda 7 branşa güzel, 1 branşa kötü haber

MUCİZE DEĞİŞİME SİZ DE TANIK OLUN!

Mucize değişime siz de tanık olun!

MEMURLARDAN, TAŞERONA, BORÇLULARDAN İŞÇİLERE HERKESE MÜJDE!

Memurlardan, taşerona, borçlulardan işçilere herkese müjde!

İŞTE RAFLARDA YERİNİ ALAN SON KİTAPLAR!

Psikolojiden, polisiyeye, bakım ve güzellikten, komediye işte en son çıkan kitaplar!

TBMMDE HANGİ PERSONEL NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

TBMMde hangi personel ne kadar maaş alıyor?

FETÖ BASKINI BYLOCKÇU POLİSLER VE JANDARMALAR LİSTEDE

FETÖ baskını bylockçu polisler ve jandarmalar listede

MEMURA YARIM MESAİ TAM MAAŞ MÜJDESİ! YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Memura yarım mesai tam maaş müjdesi! Yürürlüğe girdi

750 BORDO BERELİ ORAYA GÖNDERİLDİ

750 BORDO BERELİ ORAYA GÖNDERİLDİ

HABERİN FOTOĞRAFLRAI

haberin fotoğrafları

ÖĞRETMENLİĞİ KEBAP BİR MESLEK OLARAK GÖRENLERİN BİLMEDİĞİ 17 ŞEY

ÖĞRETMENLİĞİ KEBAP BİR MESLEK OLARAK GÖRENLERİN BİLMEDİĞİ 17 ŞEY

VİDEO GALERİ

İŞÇİ BABANIN VE ATANAMAYAN OĞLUNUN KLİBİ (bizim oğlanın rahatına bak)
Öğretmenin yürek burkan hikayesi
Arda Turandan muhteşem gol
İDAM CEZASINA ÇARPTIRILAN MUHAMMED MURSİNİN SON SAVUNMASI
engelliler haftası
GÖZÜMÜN NURU NAMAZ DİYEN ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ
ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLERİN ÇIĞLIKLARI
BAYRAĞI ERMENİLERE BIRAKMAYAN KAHRAMAN TÜRK
ÇANAKKALE ZAFERİ TANITIM FİLMİ YAYINLANDI
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu Önemli Açıklamalar

ÇİZGİLERİN DİLİNDEN

GÜNÜN SÖZÜ