MECLİS'TE GÜNDEM 3600 EK GÖSTERGE OLDU!

Meclis'te görüşülmeye başlayan torba yasa teklifinde memurlara verileceği açıklanan 3600 ek gösterge düzenlemelerinin yer almaması tepkilere neden oldu.
10 Ocak 2019 13:41

Türkiye Kamu-Sen eski Genel Başkanı ve İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncukpaketteki düzenlemeleri değerlendirdiği konuşmasında milyonlarca memurun beklediği 3600 ek gösterge düzenlemesinin yer almamasına tepki gösterdi.

100 GÜNLÜK PLANDA YER ALMIŞTI

Öğretmenlerin yüz günlük planda yer almasına rağmen Meclis'te görüşülmekte olan pakette yer almamasını eleştiren Koncuk "Yüz günün dolmasına şurada bir şey kalmadı" diyerek 'Bu 70 maddelik kanun içerisinde neden öğretmenlere verdiğiniz 3600 ek gösterge sözüyle ilgili bir düzenleme yok? Onu da anlamakta zorlanıyorum.' dedi.

'MEMURLARA KAŞIK UCUYLA VERİP KEPÇEYLE ALIYORSUNUZ'

Memurların vergi dilimlerindeki düzenlemeye de değinen Koncuk maaşlara yüzde 4 zam yapıldığını, 3-4 ay sonra memurların vergi dilimine girmekten dolayı yüzde 5 maaş kaybı yaşadığını açıklayarak 'Yani kaşık ucuyla verip kepçeyle geri alıyorsunuz.' dedi.

VERGİ DİLİMİNDE% 5'LİK KAYIP

Koncuk konuşmasında "Bakın, birçok memur üçüncü ayda yüzde 15'lik vergi diliminden yüzde 20'lik vergi dilimine geçiyor. Zaten yüzde 4 zam yapıyorsunuz bakın, 1 ocak itibarıyla memurlarımıza, memur emeklilerimize yüzde 4, işçilerimize yüzde 3,5 zam yaptınız. Peki, iki ay sonra, üç ay sonra, dört ay sonra -maaş durumuna göre değişiyor bu- yüzde 20'lik vergi dilimine girdiğinde yüzde 5'lik bir kayıp meydana geliyor. Yani kaşık ucuyla verip kepçeyle geri alıyorsunuz.

DİĞER MEMUR, EMEKLİ VE İŞÇİLERİ NEDEN DÜŞÜNMÜYORSUNUZ?

Pilotları düşünüyorsunuz, kabin memurlarını düşünüyorsunuz, amenna, hiçbir itirazımız yok ama diğer memurları, emeklileri, işçileri neden düşünmüyorsunuz? Neden burada bunları gündeme getirmiyoruz? Neden bu kanun tasarısı içerisinde 3600 ek gösterge sözünüzün olmadığını da soruyorum, merak ediyorum? Bunları millete söz olarak verdiniz ama hâlen yerine getirmediniz. Öğretmenler bakımından da, 100 Günlük Eylem Planı'nızda olmasına rağmen -yüz günün dolmasına şurada bir şey kalmadı- bu 70 maddelik kanun içerisinde neden öğretmenlere verdiğiniz 3600 ek gösterge sözüyle ilgili bir düzenleme yok? Onu da anlamakta zorlanıyorum.

3600 EK GÖSTERGE BU PAKETTE YOK

Milletvekili Utku Çakırözer de Meclis'te 3600 ek gösterge konusuna değindi. Çakırözer "Görüşmekte olduğumuz pakete gelince… Bakın, öğretmenler, polisler, din görevlilerimiz, hemşirelerimiz ve diğer kamu emekçilerinin beklediği 3600 ek gösterge bu pakette yok, atanamayan yüz binlerce öğretmene müjde yok, emeklilikle yaşa takılan yüz binlere umut yok, emeklilerimize yaşayabilecekleri bir zam imkânı da yok. Kadroya alınmayan, kadroya alınsa bile yüzde 4'lük zamma mahkûm edilen yüz binlerce taşeronunu derdine derman yine bu pakette yok." dedi.

SGKREHBERİ

KAMU EXPRESS SAYFASINI

YORUMUNUZU YAZIN ...