MEMUR-SEN SİVİL İTAATSİZLİĞİ SÜRDÜRÜYOR

Kamuda görev yapan üyelerinin kılık ve kıyafetlerini ‘inançları veya tercihleri’ doğrultusunda belirleyeceklerini açıklayarak kravat, sakal gibi sınırlamalara uymayacaklarını ilan eden Memur-Sen, sivil itaatsizlik eylemini sürdürüyor.
09 Temmuz 2019 13:08

Üyelerinin kılık ve kıyafetlerini ‘inançları veya tercihleri’ doğrultusunda belirleyeceklerini açıklayan ve sendika üyesi kamuda görevlileri olarak kravat, sakal gibi sınırlamalara uymayacaklarını ilan eden Memur-Sen, sivil itaatsizlik eylemini sürdürüyor. Sağlık alanında değerlendirmelerde bulunmak üzere basının karşısına çıkan Sağlık-Sen yöneticileri de düzenlenen basın toplantısında kravat kullanmadı. Memur-Sen Genel Sekreteri Semih Durmuş ise basından gelen bir soru üzerine, “Memur-Sen olarak aldığımız sivil itaatsizlik kararı nedeniyle kravat takmıyoruz. Sakal ve bıyık gibi daha önceden belirlenmiş ölçüleri içeren kamudaki kılık kıyafet yönetmeliğine karşı başörtüsü eylemi ve imza kampanyası ile başlattığımız kravat takmama ve sakal bırakma eylemi nedeniyle böyle bir tavrımız var” ifadelerini kullandı.

SAKAL İSTEMİNDE İNANÇ VURGUSU

İlk olarak kamuda başörtüsü kullanımının önünü açan yasa değişikliği ile gündeme gelen kamu personeli erkeklerin kravat takma ve sakal bırakmama zorunluluğu ile ilgili olarak Memur-Sen, Şubat ayında yürürlükte olan kamudaki kılık kıyafet yönetmeliğine uymama kararı almıştı. Kravat, sakal gibi sınırlamalara uymayacağını ilan eden sendika, üyelerinin kılık ve kıyafetlerini ‘inançları veya tercihleri’ doğrultusunda belirleyeceklerini, eylemlerini ise yeni düzenleme yapılıncaya kadar sürdüreceklerini bildirmişti.

Kamu çalışanlarının görevleri sırasında uyacakları kılık ve kıyafet şartları, “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik” ile düzenleniyor. Yönetmeliğe göre, kamu çalışanı erkeklerde şu şartlar aranıyor: “Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı giyilir. Bina içinde ve görev mahallinde baş daima açık bulundurulur. Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık tabii olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez. Üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir. Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri süveterler giyilmez.” 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ise, belirlenen kılık ve kıyafet hükümlerine aykırı davranan memura uyarma cezası verilmesini, bu durumun tekrar etmesi halinde de kınama cezası verilmesini öngörüyor.

Memur-Sen ise, 4688 sayılı Kanun’un 18. Maddesi gereğince sendikanın aldığı karar doğrultusunda kravat takılmaması eylemine katılacak memurlara verilecek disiplin cezalarının yargıdan döneceği görüşünde.

‘KRAVAT ÇAĞDAŞLIĞIN GÖSTERGESİ’

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı, kılık ve kıyafet yönetmeliğine zemin oluşturan şapka ve kıyafet devrimiyle ilgili olarak, “1925 yılında gerçekleştirilen şapka ve kıyafet devrimiyle toplumumuz, çağdaş giyim şekline kavuşmuş, yaşam tarzı bakımından uygar milletlerle birlik ve beraberlik içinde olduğunu göstermiştir. Bu bakımdan şapka ve kıyafet devrimleri şekilden öze geçen, belirlediği düşünüş biçimi bakımından çağdaş dünyaya açılan, çağdaş düşünce ile bütünleşen büyük ve bilinçli devrimlerdir” açıklamasını yapıyor.

BAŞÖRTÜSÜ İÇİN DE BENZER TARTIŞMALAR YAŞANMIŞTI

2013 yılında benzer bir tartışma üzerine kamuda başörtüsü kullanımı serbest bırakılmış, yasak 2015 yılında hakim ve savcılar için, 2016 yılında polisler için, 2017'de ise TSK mensupları için de kaldırılmıştı. Konuyla ilgili olarak kamu hizmeti alanların inançlarına uygun kıyafetlerle bu hizmeti alabileceği ancak kamu hizmeti verenlerin devletin tarafsızlığı ve laiklik ilkesi adına kılık ve kıyafetlerinin inançlarını belli etmeyecek şekilde olması gerektiği yönünde tartışmalar yaşanmıştı.

Salih KAPLAN

ANAYURT GAZATESİ

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...

Murat
toplu sözleşme zamanı geldi gündemi kılık kıyafet ile meşgul etmeyin derdimiz kılık kıyafet değil sosyal haklar ve ekonomidir yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılmasını ve memur sınıfına alınmasıdır.
Sarp
Bizim derdimiz kıyafet değil ekonomi, sosyal haklar, YHS sınıfının kaldırılması