MEMUR-SEN'DEN TOPLU SÖZLEŞME ÖNCESİ BAKAN SELÇUK’LA İLK GÖRÜŞME! DPB’NİN KAPANMAMASI TALEP EDİLDİ

1 Ağustos 2019 itibarıyla memurlar için 5. Dönem toplu sözleşme görüşmeleri başlıyor. Toplu sözleşme süreci öncesinde Yetkili sendika ile Bakanlık ilk görüşmeyi sağladı ve özellikle DPB’nin kapanmaması yönündeki talebi iletti.
09 Temmuz 2019 13:32

Bilindiği üzere sendika yetkilileri ile hükümet arasında geçecek ve milyonlarca memuru ilgilendiren, 2020-2021 yıllarını kapsayacak 5. Dönem toplu sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos 2019’da başlıyor. Toplu sözleşme süreci öncesinde Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve beraberindeki heyet, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’u ziyaret etti. Ziyaret sonrası yapılan açıklamalar şu şekildedir:

1 Ağustos 2019 itibariyle başlayacak 5. Dönem Toplu Sözleşme süreciyle ilgili fiili ve hukuki bazı tereddütlere dair değerlendirme, kanaat ve önerilerimizi paylaşmak amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk makamında ziyaret edildi.

DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI’NIN KAPATILMAMASI TALEP EDİLDİ

Görüşmede 5. Dönem Toplu Sözleşme öncesinde kamu personel sistemi ve toplu sözleşme sürecine dair birikimi en yüksek kurum niteliğindeki Devlet Personel Başkanlığı’nın kapanması kaynaklı kaygı, kapanmanın ileri tarihe ertelenmesi önerisi ve beklenti Sayın Bakana iletildi.

TOPLU SÖZLEŞME ÖNCESİ SÜRECİ YÜRÜTECEK BİRİMİN BELİRLENMESİ İSTENDİ

Sayın Bakana, Toplu Sözleşme masasında Kamu İşveren Heyeti tarafının Başkan ve üyeleri ile sürecin sekretaryasını yürütecek birimin belirsizliğinin toplu sözleşmenin başlayacağı 1 Ağustos öncesinde bütünüyle giderilmesi beklentisi ifade edildi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişle kamu kurum ve kuruluşlarının dahil oldukları hizmet kolu yönüyle oluşan belirsizliklerin giderilmesini ve özellikle de Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hizmet kolunun netleştirilmesi gerektiği dile getirildi.

Sayın Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a görüşmedeki olumlu yaklaşımları için teşekkür edildi. Kamu İşvereninden de toplu sözleşmede kamu görevlilerinin haklı beklentileri için benzer olumlu yaklaşımı beklendiği şimdiden ifade edildi.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul da sosyal medyada görüşmeye dair açıklamalarda bulundu. Açıklaması şu şekildedir: 5.Dönem Toplu Sözleşme süreciyle ilgili fiili ve hukuki bazı tereddütlere dair değerlendirme, kanaat ve önerileri paylaşmak amacıyla Konfederasyon Genel Başkanımız Sn. Ali Yalçın ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sn. Zehra Zümrüt Selçuk’u ziyaret ettik.

Görüşmede 5. Dönem Toplu Sözleşme öncesinde kamu personel sistemi ve toplu sözleşme sürecine dair birikimi en yüksek kurum niteliğindeki Devlet Personel Başkanlığı’nın kapanması kaynaklı kaygımızı ilettik açıklamasında bulundu.

 

MYMEMUR

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...

Abdurrahman Özk
Sendikalar söyledikleri ile kalıyorlar.hükümet 5-6 diyor üstüne 1-2 puan daha koyuyor olayı bitiriyor ne kadar konuşsalarda söz hakkı yok ..işciler kadar memur, memur emeklileride var . onlarda aynı durumda fakat dananın kuyruğu kopacak ....... 1 incisi 3600 göstergenin tahsil ve ünvan durumuna göre genele dağıtımı olmazsa ..... 2 cisi Emekli olan personel eşini çoçuklarını bırakıyormu? Emekli personele Aile ve çoçuk yardımı verilmezse esas o zaman dananın kuyrugu tüm kopacak .Geçmişte Başbakan Mesüt Yılmaz işçiye memura,emekliye aynı bu şekilde az zamı vermışti. sonra seçim karari alındı ve çok yüksek zam verdi fakat iş işten geçmişti ilk seçimde kaybettiler Abdurrahman Özkara emekli memur
ramazan
görüşmeler şeffaf olsun kapıların ardında ne olup bittigini hak sahipleride bilmeleri hakkıdır