Son Eklenen Haberler

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI BOMBA ERDOĞAN SONRASI DOLARIN BEKLEDİĞİ AÇIKLAMA

Merkez Bankası'nın faiz kararını son dakika açıklama ile duyurdu, repo faizi yüzde 17.75'ten yüzde 24'e çıkarıldı dolar anında tepki verdi ve hızla düşmeye başladı.
13 Eylül 2018 14:11

TÜRKİYE Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz artışı kararını saat 14.00'da yaptığı toplantı ile duyurdu. Banka 17.75 olan repo faizini yüzde 24'e yükselterek bomba bir karara imza attı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'ndan gelen son dakika açıklamada faiz artırımına ilişkin şöyle denildi: "Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir."

Piyasaların beklentisi Merkez Bankası'nın etkili bir karar alacağı ve faiz artışı yapacağı yönündeydi. Hatta dolar bunu olumlu karşılayarak günler öncesinden 6.72 seviyesinden 6.35 seviyesine geriledi. Ancak bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz konusunda sert mesajlarını yineledi. Erdoğan son daki açıklamayı Merkez Bankası'nın toplantısından 2 saat öncesinde yapınca, piyasalarda faiz artışının beklenenden aşağı gelebileceği beklentisi oluşmaya başlamıştı.

Erdoğan'ın faiz mesajı: Faiz artırımına karşı çıkan Erdoğan canlı yayında Merkez Bankası'na net mesajlar verdi ve aynen şunları söyledi: 
-'Faiz konusundaki hassasiyetim değişmedi. Merkez Bankası bağımsızdır, o kendi kararını alır. Ama özel bankalar neye göre hareket ediyor? Yüzde 50'lere varan faiz uygulaması var? Merkez Bankası'nın bugüne kadar açıkladığı enflasyon oranlarını tutturduğunu görmedim. Enflasyon sebeptir, faiz neticesidir diyorsan bu işi bilmiyorsun demektir.'

İNTERNET HABER

KAMU EXPRESS SAYFASINI

YORUMUNUZU YAZIN ...