Son dakika

ARAMA

HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

DÖVİZ KURLARI

  • Altın (Has) Alış 162.61 Satış 164.47
  • Dolar Alış 3.9365 Satış 3.9436
  • Euro Alış 4.6677 Satış 4.6761

MİLLİ EĞİTİMDE BAZI PERSONELİN MAAŞI YAKLAŞIK 2 BİN LİRA ARTACAK

Milli Eğitim Bakanlığı personelinden; şube müdürü ve üstü kadrolarda görev yapmakta olanlar ile bazı unvanları kazanmış olanlara Bakanlık Maarif Müfettişi kadrolarına atanma imkânı getirildiğinden, bu kapsamda atanacak personelden bazılarının maaşı da artmış olacak.

14 Aralık 2016 Çarşamba 06:28

6764  sayılı “Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” yürürlüğe girdi.

Kanun, Milli Eğitim Bakanlığı personelinden bazılarına Bakanlık Maarif Müfettişi olma imkanı getirdi.

MEB'de kimler Bakanlık Maarif Müfettişi olabilecek?

Milli Eğitim Bakanlığında görev yapmakta olanlardan;

*Maarif Müfettişi, Eğitim Müfettişi, Milli Eğitim Denetçisi ve İl Eğitim Denetmeni unvanını kazanmış olanlar (şu anda bulundukları unvanlara bakılmadan)

*Şube müdürü ve üstü kadrolarda olanlar

*Milli eğitim uzmanı ve milli eğitim uzman yardımcıları

düzenlemenin yürürlüğe girdiği 9 Aralık 2016 tarihini izleyen 1 yıl içinde, mülakat sınavı ile Bakanlık Maarif Müfettişi kadrolarına atanabilecek.

Bu şekilde atanabileceklerin sayısı en çok 450 olacak. Ancak, şube müdürü ve üstü kadrolarda (Maarif Müfettişi, Eğitim Müfettişi, Milli Eğitim Denetçisi ve İl Eğitim Denetmeni unvanını kazanmamış olanlar) çalışanlar ile millî eğitim uzmanı ve millî eğitim uzman yardımcıları arasından atanabileceklerin sayısı en çok 23 kişi olabilecek.

Bakanlık Maarif Müfettişi kadrosuna atanacak personelden bazılarının maaşı artacak

Milli Eğitim Bakanlığında mülakat sınavı ile Bakanlık Maarif Müfettişi kadrolarına atanacak personelden bazılarının aylık net maaşı ve özlük haklarında da artış görülecek.

Halen bulundukları unvanlara göre aylık maaşlarındaki değişim farklı miktarlarda olacak personelden, Maarif Müfettişi ve Şube Müdürü kadro unvanlarında görev yapmakta olanların Bakanlık Maarif Müfettişi olmaları durumunda maaşlarının ne kadar artacağı (2017 yılı ilk altı ayında ve %15 gelir vergisi diliminde) aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

 

D/K

Hizmet Yılı

Eski Unvanı

Yeni Unvanı

Net maaştaki artış

1/4

25 ve üstü

Maarif Müfettişi

Bakanlık Maarif Müfettişi

1.969 TL

4/2

10

Maarif Müfettişi

Bakanlık Maarif Müfettişi

1.636 TL

1/4

25 ve üstü

Şube Müdürü

Bakanlık Maarif Müfettişi

1.890 TL

4/1

12

Şube Müdürü

Bakanlık Maarif Müfettişi

1.807 TL

 

Bakanlık Maarif Müfettişlerinin özlük hakları

Bakanlık Maarif Müfettişlerinin aylık ücretleri, diğer merkez kariyer personeli için olduğu gibi ücret ve tazminat göstergesi esas alınarak belirlenecek.

Bakanlık Maarif Müfettişi kadrolarına atananların ek göstergesi 1.derecede 3600 olacak.  (Kariyer meslekler dışındaki unvanlardan atanacak olanların Bakanlık Maarif Müfettişi kadrosu için dereceler itibariyle belirlenmiş ek göstergelerden yararlanabilmeleri, haklarında geçerli olan ek göstergenin dereceler itibariyle aynı seviyede olması veya yükseköğrenimli olup en az 8 yıl mesleki görev yapmış olmaları halinde mümkün olabilecek)

Öte yandan, 1.derece Bakanlık Maarif Müfettişi kadrosunda görev alacak olanlar 2000 Makam Tazminatı göstergesi ile 8000 Görev Tazminatı göstergesinden de yararlanabilecek. 

MEMURUN YERİ
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.