O İŞÇİLERE MÜJDE GELDİ! 450 TL ÖDENECEK

Kamu Sağlık İşçileri Sendikası işçilerin maaş ödemelerinde aylık 30 gün hesabı ile yapılan ödemede yılda 5 günlük eksik ücret alındığı sorunu yeni hesaplama yöntemi ile çözdü.
17 Nisan 2019 17:14

HER YIL 5 GÜNLÜK ÜCRET KAYBI

Sözleşmelerinde aylık üzerinden maaş alan işçiler bir ay 30 gün olarak belirlendiği için yılda 5 günlük ücret kayıpları yaşıyorlardı.

BAKANLIK GÖRÜŞ BİLDİRDİ

Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının 12 Mart 2019 tarihli konuyla ilgili verdiği görüş yazısını da referans alarak İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesinde mevcut uygulamanın sonlandırılması ve işçi lehine olan sistemin hayata geçirilmesi için çalışmalara başladı.

Kamu Sağlık İşçileri Sendikası (Kamu Sağlık-Sen)'den yapılan açıklamada şöyle denildi;

"Yıllardan bu yana işçilerin maaş ödemelerinde gün bazlı sistemin mi, ay bazlı sistemin mi uygulanacağı tartışılıp duruyordu. Mevcut sisteme göre kamu kurumlarının çoğunda ay bazlı sistem uygulanıyordu ve işçilere, ay kaç gün olursa olsun 30 gün üzerinden hesapanarak maaş ödemeleri yapılıyordu. İşçi kesimi için şubat aylarında bile 30 gün üzerinden ödeme yapılması kazanç gibi dursa da, yıllık bazda 5 gün eksik ödeme yapılmış oluyordu. Her ayı 30 gün baz alan sistemde işçiye yıllık bazda 360 gün üzerinden ödeme yapılıyordu. Ancak yıl 365 gündü ve her yıl 5 gün eksik ikramiye alıyordu işçiler.

Oysa 4857 sayılı iş kanunun da ücret hesaplamaları açıkça “Günlük çıplak ücret” ifadeleri bile ücretlerin günlük bazda değerlendirilmesini öngörse de, uygulama da görmezden geliniyordu.

İŞÇİ LEHİNE OLAN SİSTEM HAYATA GEÇİRİLSİN

Kamu Sağlık İşçileri Sendikası İzmir İl Temsilcisi Bora VURAL 4857 sayılı İş Kanunundaki bu ibareden hareket ile, Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının 12 Mart 2019 tarihli konuyla ilgili verdiği görüş yazısını da referans alarak İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesinde mevcut uygulamanın sonlandırılması ve işçi lehine olan sistemin hayata geçirilmesi için çalışmalara başladı. İşçinin kendi kurduğu ve yönettiği sendika olan Kamu Sağlık – Sen, yine işçinin lehine olan bir karara imza atarak Tepecik E.A.H.’de yöneticilerle yaptığı görüşmeler neticesinde işçinin her yıl zarara uğratıldığı 5 günlük kayıp bedelinin önüne geçecek yeni hesaplama sistemini hayata geçirerek mağduriyetin sonlanmasına ve hakkın sahibine teslim edilmesine aracı oldu.

İzmir İl Yönetimi adına açıklamalarda bulunan İzmir 1. Bölge İl Temsilcisi Bora VURAL; “Çıktığımız bu yol işçinin emek ve ekmeğinin mücadelesini verdiği hak yoludur. Bizler de kendi ellerimizle kurduğumuz sendikamızda kanunun bizlere tanıdığı sendikal yetkilerle kanun sınırları çerçevesinde haklarımızı aradık ve aramaya da devam ediyoruz. Bugün burada aldığımız netice ile hakkın sahibine teslim ettiğimizi ve bu konuda aracılık görevimizi yerine getirmiş olmanın haklı gururu ve gönül rahatlığı ile çalışıyoruz” dedi.

YAKLAŞIK 450 TL YILLIK BAZDA ÖDENECEK

Önümüzdeki günlerden itibaren maaş hesaplamalarının gün bazlı sisteme göre hesaplanacağı Tepecik E.A.H.’de işçilerin kayıp günleri olan 5’er günlük yaklaşık 450 Türk Lirası olan miktarı yıllık bazda işçilere ödenmiş olacak."

KADRO ALAN TAŞERONA VE TÜM KAMU İŞÇİLERİNE ÖRNEK OLUR

Bu uygulama taşeron şirketlerden kadroya geçen işçilerin ücret hesabında ve kamuda çalışan diğer işçier için de geçerli olabilecektir. Ücret yönüyle 5 günlük kayıp yaşayan işçiler maaş hesaplamasında işçi lehine olan sistemi talep etmelidirler.

SGKREHBERİ

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...