ARAMA

HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

DÖVİZ KURLARI

  • Altın (Has) Alış 159.54 Satış 161.18
  • Dolar Alış 3.8792 Satış 3.8862
  • Euro Alış 4.5760 Satış 4.5842

OKULLARDA 10. YIL MARŞI OKUNMAYACAK

Ankara Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi, okullarda 10. Yıl Marşı’nı yasaklayan Bolu Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz hakkında soruşturma izni verilmemesine yapılan itirazı reddetti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, "Umarım, Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz gerekeni en kısa sürede yapar. Takipçisiyiz."

12 Ocak 2017 Perşembe 07:34

Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, okullarda 10. Yıl Marşı’nın okunmasını yasaklamıştı. Bunun üzerine Türk Eğitim-Sen, müdür hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmasını istedi. Ancak Bolu Valiliği, müdür hakkında soruşturma izni vermedi. Türk Eğitim-Sen, Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Davayı görüşen 3. İdari Dava Dairesi, müdür hakkında soruşturma izni verilmemesine karşı yapılan itirazı reddetti. Daire kararında, “ön inceleme raporu ve eki belgelerin, isnat edilen eylemden dolayı cumhuriyet başsavcılığınca hazırlık soruşturması yapılmasını gerektirecek nitelik ve yeterlikte olmadığı anlaşıldığını” belirtti. Mahkeme, dosyayı Bolu Valiliği’ne iade etti.

‘Atatürk’e hakaret etti’

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, kararla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Bolu İl Müdürü bu tavrı ile alenen Türk Milli Eğitimi’nin hedeflerine aykırı davrandığı gibi, Cumhuriyetin ilk 10 yılındaki, bu milletin Atatürk liderliğinde ortaya koyduğu başarılara açıkça hakaret etmiştir. Yargı kararları önemlidir ancak bir insanla ilgili asıl kararı verecek olan vicdanlardır. Kim ne derse desin, bu şahıs, il milli eğitim müdürü olma kriterlerini taşımadığı gibi, bir bürokrat olarak duyulması gereken güveni kaybetmiştir. Umarım, Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz gerekeni en kısa sürede yapar. Takipçisiyiz."

cumhuriyet
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.