Haber Gönder Künye İletişim
  • Altın (Has) 220.39 225.88
  • Dolar 5.6481 5.6582
  • Euro 6.5039 6.5156
Oturum Aç Üye Ol

ÖNCE TASARRUF SONRA REFAH
12 Ekim 2018 Cuma 06:57
Cumhurbaşkanı Erdoğan, istikrarı korumak, refahı yükseltmek amacıyla kapsamlı bir tasarruf genelgesi yayımladı. Buna göre acil olmadıkça yeni projeye başlanmayacak, öncelikle yüzde 75’i bitmiş projeler tamamlanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları’ ile ilgili genelgesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Makro ekonomik istikrarı korumak, üretimi artırmak ve toplumun refah düzeyini yükseltmek için 2019-2021 döneminde, ‘Yeni Ekonomi Programı’nın uygulanacağını söyleyen Erdoğan, “Temel hedefimiz olan ekonomide dengelenmeyi ve sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirmek üzere kamu harcamalarında tasarruf yapmak, enflasyonu düşürerek fiyat istikrarını korumak, yurt içi tasarrufları artırmak, cari işlemler açığını azaltmak, kamu mali dengelerini ve mali disiplini daha da güçlendirmek ve böylece makro ekonomik ve finansal istikrarı korumak temel önceliklerimizdir” dedi. Erdoğan, genelgedeki tasarruf önlemlerini şöyle açıkladı:

“Kaynakların hedeflenen politikalara azami oranda katkı sağlayacak şekilde verimli kullanımı temel ilkemiz olacaktır. Ödenek teklif ve tahsislerinde devam eden öncelikli projelerden en kısa sürede tamamlanabilecek olanlara öncelik verilecek. Zorunlu haller dışında 2019 Yılı Yatırım Programı’na yeni proje alınmayacak.”

Erdoğan, genelgede bütün kuruluşların 2019 Yılı Yatırım Programı hazırlıkları ile ilgili olarak bundan sonraki süreçte, tekliflerinde varsa proje bazındaki değişiklik önerilerini ivedilikle Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na göndermelerini de istedi.

SOSYAL İHTİYAÇ VURGUSU

Kamu yatırımlarına ayrılan kaynaklar öncelikli sosyal ihtiyaçları giderecek ve üretken faaliyetleri destekleyecek nitelikteki altyapı alanlarına yönlendirilecek. Yatırımların zamanında gerçekleştirilmesine, mevcut sermaye stokunun etkin kullanılmasına özen gösterilecek.

Teklif bile edilmeyecek

Zorunlu haller dışında 2019 Yılı Yatırım Programı’na yeni proje alınmayacak. Bakım ve onarımlara önem verilecek, vatandaşın acil ihtiyacı ve katma değer artışına doğrudan hizmet etmeyen projeler teklif edilmeyecek.

ALTYAPIYA ÖNCELİK 

Kamu yatırım harcamalarından azami düzeyde tasarruf edilecek.Kalkınmayı destekleyen iktisadi ve sosyal altyapı yatırımlarına öncelik verilecek. Kamu yatırımları özel kesim yatırımlarını tamamlar, üretimi ve ticareti destekler şekilde hayata geçirilecek. İş, üretim, yatırım ve yaşam ortamını iyileştiren nitelikli altyapı yatırımlarına öncelik verilecek. 

Ödenek sırası

2019 Yatırım Programı hazırlıklarında, 2019-2021 dönemi Orta Vadeli Program ve Mali Plan’da yer alan amaç ve politikalar ile öncelikler ve mali çerçeve esas alınacak. Kamu idarelerinin stratejik planları da hazırlıklarda dikkate alınacak. Ödenek teklif ve tahsislerinde en kısa sürede tamamlanabilecek olan projelere öncelik verilecek.

MİLLİYET
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.

RESİM GALERİ

ATAMALARDA 7 BRANŞA GÜZEL, 1 BRANŞA KÖTÜ HABER

atamalarda 7 branşa güzel, 1 branşa kötü haber

MUCİZE DEĞİŞİME SİZ DE TANIK OLUN!

Mucize değişime siz de tanık olun!

MEMURLARDAN, TAŞERONA, BORÇLULARDAN İŞÇİLERE HERKESE MÜJDE!

Memurlardan, taşerona, borçlulardan işçilere herkese müjde!

İŞTE RAFLARDA YERİNİ ALAN SON KİTAPLAR!

Psikolojiden, polisiyeye, bakım ve güzellikten, komediye işte en son çıkan kitaplar!

TBMMDE HANGİ PERSONEL NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

TBMMde hangi personel ne kadar maaş alıyor?

FETÖ BASKINI BYLOCKÇU POLİSLER VE JANDARMALAR LİSTEDE

FETÖ baskını bylockçu polisler ve jandarmalar listede

MEMURA YARIM MESAİ TAM MAAŞ MÜJDESİ! YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Memura yarım mesai tam maaş müjdesi! Yürürlüğe girdi

750 BORDO BERELİ ORAYA GÖNDERİLDİ

750 BORDO BERELİ ORAYA GÖNDERİLDİ

HABERİN FOTOĞRAFLRAI

haberin fotoğrafları

ÖĞRETMENLİĞİ KEBAP BİR MESLEK OLARAK GÖRENLERİN BİLMEDİĞİ 17 ŞEY

ÖĞRETMENLİĞİ KEBAP BİR MESLEK OLARAK GÖRENLERİN BİLMEDİĞİ 17 ŞEY

VİDEO GALERİ

İŞÇİ BABANIN VE ATANAMAYAN OĞLUNUN KLİBİ (bizim oğlanın rahatına bak)
Öğretmenin yürek burkan hikayesi
Arda Turandan muhteşem gol
İDAM CEZASINA ÇARPTIRILAN MUHAMMED MURSİNİN SON SAVUNMASI
engelliler haftası
GÖZÜMÜN NURU NAMAZ DİYEN ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ
ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLERİN ÇIĞLIKLARI
BAYRAĞI ERMENİLERE BIRAKMAYAN KAHRAMAN TÜRK
ÇANAKKALE ZAFERİ TANITIM FİLMİ YAYINLANDI
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu Önemli Açıklamalar

ÇİZGİLERİN DİLİNDEN

GÜNÜN SÖZÜ