ARAMA

HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

DÖVİZ KURLARI

  • Altın (Has) Alış 160.75 Satış 162.39
  • Dolar Alış 3.8792 Satış 3.8862
  • Euro Alış 4.5760 Satış 4.5842

REKTÖRLER OHAL’İ FIRSATA ÇEVİRDİ...

OHAL sonrasında üniversitelerden 4478 öğretim elemanı ihraç edildi. Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca'nın iddiasına göre Rektörler bu süreçte muhalif kimliği ile bilinen akademisyenleri de elediler.

11 Ocak 2017 Çarşamba 07:36

Olağanüstü hal ilanının ardından çıkarılan 672, 675, 677 ve 679 sayılı kanun hükünde kararnamelerle üniversitelerde görev yapan toplam 4478 öğretim elemanı ihraç edildi. En çok akademisyen ihraç eden üniversiler, Süleyman Demirel, İstanbul ve Gazi üniversiteleri oldu.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, üniversitelerden Eğitim Sen üyesi 117 akademisyenin ihraç edildiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Eğitim-Sen üyelerini ihraç etme rekoru Ankara Üniversitesi’nde. İkinci sırada Kocaeli ve Mardin Artuklu üniversiteleri geliyor. Eğitim -Sen üyelerinden ihraç edilenlerin bir bölümü imzacı olmayıp bulundukları üniversitelerde muhalif kimliği ile bilinen akademisyenlerden oluşmaktadır. Eğitim-Sen üyelerinin ihraç edilmesinin altında imzası olan rektörlerin OHAL’i fırsata dönüştürmek isteyen rektörler olduğunu, bu üniversite rektörlüklerinin üniversitelerinde büyük bir ‘cadı avı’ başlattıklarını söylemek mümkündür. Bazı üniversitelerde ise emekliliği gelmiş üyelerimiz emekliye ayrılmaya zorlanmakta, emekli olmadıkları takdirde ihraç edilmekle tehdit edilmektedir.’’

Yüzde 3.46

Kamu üniversitelerinde görev yapan akademik personelin yüzde 3.46’sının ihraç edildiğine dikkat çeken Karaca, “Uygulanan bütün bu anti demokratik yöntemler ile akademisyenler sindirilmek ve susturulmak istenmekte, atılanlar üzerinden geride kalanlara gözdağı verilmesi amaçlanmaktadır. Herhangi bir soruşturma ve disiplin işlemi yapılmadan, bir fiil işlenmiş varsayımı üzerinden sürdürülen işten çıkarma uygulamasına tabi tutulan akademisyenlere yönelik yaşanan bu kıyım politikasına son verilmeli, üniversiteyi üniversite yapan evrensel ilkeleri ayaklar altına alan OHAL hukukuna dayandırılarak işine son verilenler yeniden görevlerine iade edilmelidir’’ dedi.

İhraçta ilk 10 üniversite:

1- Süleyman Demirel Üniversitesi: 193
2-İstanbul Üniversitesi: 191
3-Gazi Üniversitesi:167
4-Çanakkale Onsekiz Mart Üniv: 142
5-Pamukkale Üniversitesi:141
6-Manisa C. Bayar Üniversitesi:131
7-Erciyes Üniversitesi: 117
8-Atatürk Üniversitesi:113
9-K.Maraş S. İmam Üniversitesi:112
10-Selçuk Üniversitesi:109

[Haber görseli]

[Haber görseli]

 

sözcü
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.