Son Eklenen Haberler

SENDİKA TOPLANTISINDA "ELEŞTİRİ" POLEMİĞİ

Eğitim-Bir-Sen’in hazırladığı Yükseköğretime Bakış 2018: İzleme ve Değerlendirme raporu bir basın toplantısıyla açıkladı. Raporun açıklandığı toplantıda konuşan YÖK üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman'ın, YÖK'ün çalışmalara yeterince yer verilmediği yönündeki eleştiri üzerine yaşanan polemik toplantıya damgasını vurdu.
13 Eylül 2018 07:21

Ali Yalçın, Eğitim-Bir-Sen’in hazırladığı Yükseköğretime Bakış 2018: İzleme ve Değerlendirme raporunu, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman, YÖK eski Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Barca, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, YÖK Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, MEB Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Bülent Çiftci, Destek Hizmetleri Genel Müdürü Salih Ayhan, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Dr. Muammer Yıldız, Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu, Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, Eğitim-Bir-Sen Ankara Şube başkanları ve üyelerin katıldığı bir basın toplantısıyla açıkladı.Yalçın, uluslararası kuruluşların standartlarının kullanılarak ve veri temelli analiz ilkesi gözetilerek hazırlanan Yükseköğretime Bakış 2018: İzleme ve Değerlendirme raporunun daha etkin, verimli ve kaliteli bir yükseköğretim sisteminin tesis edilmesine katkıda bulunacağını düşündüklerini söyledi.

Eğitim-Bir-Sen olarak, raporla, yükseköğretim ve bilim politikalarının daha fazla tartışılmasına, Türkiye’de daha etkin ve kaliteli bir yükseköğretim sisteminin gelişmesine katkı vermeyi hedeflediklerini belirten Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Etkin, verimli ve kaliteli bir yükseköğretim sistemi geleceğimiz için olmazsa olmazdır” ifadesini kullandı.

Raporun, “yükseköğretime erişim ve katılım, eğitimin çıktıları, öğretim elemanları, eğitim ortamları, yükseköğretimin finansmanı, üniversitelerin akademik ve yenilikçilik performansı” ana başlıklarından oluştuğuna dikkat çeken Yalçın, şöyle konuştu: “Raporumuzun da gösterdiği üzere, dünyadaki yükseköğretim sistemlerindeki gelişmeler dikkate alındığında Türkiye’de yükseköğretim sisteminin büyümeye devam etmesi ve çeşitlenmesi gerekmektedir. Türkiye’deki yükseköğretim kurumu sayısı 200’ü, öğrenci sayısı ise 7,5 milyonu aşmış durumdadır. Öğrenci sayısı olarak Türkiye yükseköğretim sistemi Avrupa’nın en büyük sistemi iken, nüfusa oranla kurum sayısı olarak bakıldığında Türkiye’nin sıralamasının çok daha gerilerde olduğu görülmektedir. Geçen yıl yayımladığımız Yükseköğretime Bakış 2017: İzleme ve Değerlendirme raporumuzda, ülkelere göre 1 milyon kişi başına düşen yükseköğretim kurumu sayısını hesaplamıştık. Bu hesaplamada Türkiye’de 1 milyon kişi başına 2,1 yükseköğretim kurumu düşerken, ABD, Rusya, Danimarka, Malezya, Polonya, İsviçre ve Norveç’te ise 1 milyon kişiye 10 ve üzeri üniversite düşmektedir.”

YÖK ÜYESİ: RAPORDA ÇALIŞMALARIMIZA YER VERİLMEMİŞ

Toplantıya katılan ve bir konuşma yapan YÖK üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman, "Geçen yıl hazırlanan raporda da YÖK'ün olumlu çalışmalarına yeterince yer verilmediğini görmüştük. Yaptığımız çalışmaların takdir edilmemesi bizleri ziyadesiyle üzmüştür." ifadeleriyle raporu eleştirdi.

Şişman'ın, raporda YÖK'ün çalışmalarına yeterince yer verilmediği ve eleştirel bakış açısının hakim olduğunu söylemesi üzerine, Genel Başkan Ali Yalçın, raporun veri temelli olduğunu ancak sendika olarak yapılan eleştirileri değerli bulduklarını ve eleştireye açık olduklarını söyledi.

HER ŞEY YÖK'E SORULACAK OLSA, RAPOR RAPOR OLMAKTAN ÇIKAR

Toplantıda konuşan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mustafa Safran'da raporda yapılan eleştirilerden rahatsız olmanın doğru olmadığını dile getirerek "Yani siz sorunu kabul etmiyorsanız orada çözüm bulamazsınız. Burada özellikle böyle bir rapor hazırlanması şu açıdan çok önemlidir. Yıllarca aynı kurumlarda çalışan insanlar, o kurumlarda yapmış olduğu işleri içselleştiriyorlar ve kurum korumacılığı ve kurumsal körlük de oluşuyor. Yani biz doğrularımızı, yanlışlarımızı, eksikliklerimizi görememeye başlıyoruz. Her şey doğallığından çıkıp monotonlaşıyor. O bakımdan sivil toplum örgütlerinin, sendikaların hazırlamış olduğu raporlar, bir başka perspektiften bakıldığı için bu anlamda bizim için önem arz ediyor. Eksiklikler oluyor ama bizim burada çıkarmamız gereken noktaların olduğunu kabul etmemiz lazım. Çünkü bir başka göz bakıyor buraya. Hazırlanan raporda eğer her şey YÖK'ün istediği gibi olacak ve her şey YÖK'e sorulacaksa, o zaman rapor rapor olmaktan çıkar" ifadeleriyle 

Yükseköğretime Bakış 2018: İzleme ve Değerlendirme raporumuz için tıklayınız


KAMU EXPRESS SAYFASINI

YORUMUNUZU YAZIN ...