ARAMA

HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

DÖVİZ KURLARI

  • Altın (Has) Alış 160.75 Satış 162.39
  • Dolar Alış 3.8792 Satış 3.8862
  • Euro Alış 4.5760 Satış 4.5842

SOSYAL MEDYANIN ÇOCUKLARA ZARARLARI

Ana Sayfa » Genel » Sosyal medyanın çocuklara zararları

12 Ocak 2017 Perşembe 08:20

Öğretmenler olarak son yıllarda sosyal medya kaynaklı sorunlarla bol bol karşılaşıyoruz. Gerek velilerimizden gelen şikayetler gerek öğrencilerden gelen şikayetler sanal dünyanın gerçek dünyayı nasıl olumsuz etkileyebildiğine şahit olmamızı sağlıyor. Sosyal medyada birbirine küfür eden öğrenciler , birbirlerinin özel fotoğraflarını ya da özel bilgilerini yayan arkadaşları , birbirleri hakkında asılsız dedi kodular yayma , sosyal medya hesaplarından küçük düşürme, hakaret etme veya karalama davranışları bilişim suçunun ne olduğunu bilmeyen çocuklar arasında hızla yayılıp gidiyor.

Sanal dünyada yapılan her şeyin mübah olduğunu düşünen öğrencilerimiz bir çok suç işlediğinin ve yaptıkları kişilik haklarına saygısızlık davranışlarının mahkeme yoluyla kendilerine ya da ailelerine tecelli edebileceğinin farkında değiller. Bunlarıda bir yana bırakalım birbirlerine öyle ağır küfürler ediyorlar ki artık birbirlerinin ailelerine , kültürel değerlerine edilen bu küfürler bir çeşit iletişim şekli , arkadaşlar arasında kullanılan ortak bir dil olmuş. Toplumsal yozlaşmanın göstergesi olan bu tür davranışların kültürel değerlerimize de nedenli zararlar verdiğinden hepimiz şikayetçiyiz.

Peki bu tehlikeler karşısında aileler neler yapmalı? Aileler sosyal medyayı nasıl denetlemeli?

Aileler kesinlikle çocuklarının kullandıkları internet sitelerini bilmeli , bu sitelerdeki hesaplarına ait şifrelerini kesinlikle çocuklarından öğrenmeliler. Çocuklarından öğrenmeliler diyorum çünkü çocukları da sosyal medya hesaplarının aileleri tarafından takip edildiğini bilmeliler. Milyonlarca tehlikenin kol gezdiği sanal aleme bir şey olmaz mantığı ile çocuklarınızı başı boş bırakmanız hem sizi hem de çocuğunuzu ciddi tehlikelerle baş başa bırakmak demektir. Geçtiğimiz yıllarda sosyal medya yoluyla tanışıp evlenme vaadiyle kandırılıp evden kaçan genç kızlar , sanal alemdeki oyunlar ile tanışıp cinayete kurban giden çocuklar , sanal alemde küfürleşip mahkemelik olan bir çok insanın hikayesi haber sitelerinde boy boy yer aldı. Bu tehlikelere düşmemek adına gerekirse çocukların girdiği internet siteleri tarayıcı geçmişinden tek tek kontrol edilmeli , eğer çocuğunuz hesaplarına ait şifreleri vermiyorsa gerekirse internet kullanımı kısıtlanmalo ya da aile filtresine kullanmaya kadar tedbirler alınmalıdır. İleride daha büyük sorunlar yaşamamak adına çocuğunuzla yapacağınız ön konuşmalar aile iletişiminizi olumsuz etkilememek adına yararlı olacaktır.

ÖĞRETMEN PLATFORMU
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.