Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 188.60 190.79
  • Dolar 4.8000 4.8086
  • Euro 5.5924 5.6025
Oturum Aç Üye Ol

Son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GÖRMEZDEN Mİ GELİNİYOR?

2.İl içi, il dışı özür grubu atamaları, Müdür yardımcılığı mülakatları derken yeni eğitim ve öğretim yılı başlamak üzere. Ancak Sözleşmeli öğretmenlerin sorunları hakkında arpa boyu kadar yol alınmış değil. MEB sözleşmeli öğretmenlere 2. sınıf vatandaş muamelesi mi yapıyor? Neden süregelen sorunlar hakkında tek bir açıklama, bir adım atılmıyor ve bir bilgi verilmiyor?

11 Eylül 2017 Pazartesi 08:08

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GÖRMEZDEN Mİ GELİNİYOR?

Milli Eğitim Bakanlığının 2010 yılında kaldırıldığı sözleşmeli öğretmenlik 2016 Ekim ayı öğretmen ataması ile tekrar uygulamaya sokuldu. Hem işe alım yöntemi ile hem de öğretmenlere reva görülen değerle adeta geriye giden bir eğitim sistemimiz daha oldu.

MEB'in Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına Dair yönetmelik ile Doğu ve Güneydoğu illerinde öğretmen tutmak amacıyla sözleşmeli öğretmen almaya başlamıştı. 

Esasında iyi düşünülmüş bir uygulama. Ancak özlük hakları açısından ''pozitif ayrıma'' tabi tutulmayıp, içi doldurulmayarak öğretmenlerin Doğu'da gönüllü kalmasının yolları aranmadığı için sorunları da beraberinde getiriyor. 

MEB bünyesinde binlerce sözleşmeli öğretmen var. Dolayısıyla sözleşmeli öğretmenlerin özlük hakları, mali hakları ve atama hakları tekrar gündeme gelmiş oldu. Eğitimciler tarafından bu öğretmenlerin, kadrolu öğretmenlere göre iş güvencesinin olmaması, sosyal ve özlük haklarının az olması, maddi haklarının daha az olacağı endişesi de tekrar alevlenmiş oldu.

BAKAN YILMAZ, 'EŞİT' HAKLAR OLACAK

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, sözleşmeli öğretmenlerle kadrolu öğretmenlerin ücret, ek ders ücreti ve sosyal haklar bakımından birebir aynı olacağına vurgu yapmıştı.

EK DERS ADALETSİZLİĞİ

Yılmaz'ın bu açıklamasının üzerinden çok uzun bir süre geçti. Bu süreçte sözleşmeli öğretmenlerin bir çok sorunu oldu. Kimisi bakanlık tarafından düzeltildi, kimisi ise hala çözüm bulamadı. Çözüm bulamayan sorunlardan bir tanesi ek ders ücretleri gelmektedir.  Sözleşmeli öğretmenlerin ek ders ücretleri, kadrolu öğretmenlerinkinden oldukça azdır.

Sözleşmeli öğretmenin ek ders ücreti kadrolu öğretmenden 500 TL kadar daha az olabilmektedir.  Vergi diliminden sonra ise yıllık ek ders ücreti kaybı 3-4 bin TL civarına bile ulaşabilmektedir. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın açıklamalarına binaen verilen sözlerin tutulmasını beklenmektedir. 

EN BÜYÜK SORUN ÖZÜR ATAMASI

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, sözleşmeli öğretmenlerin özür grubu ataması konusunda açıklamayı daha önce yapmıştı. 

Yılmaz, katıldığı bir TV programında sözleşmeli öğretmenlerin eş özrü, sağlık özrü, özür grubu atamasından yararlanması durumunu Sözleşmeli Öğretmenlik İstihdamına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre açıklamıştı.

4+2 YIL TOPLAMDA 6 YIL BOYUNCA AİLE KURMAK İMKANSIZ

Yani Sözleşmeli öğretmen olarak atanan kişi 4 yıl süresince her yıl sözleşme yenileyecek. 4 yıllık süreçte sözleşmeli öğretmenler aday olarak görev yapacaklar. 4 yılın sonunda kadroya geçiş hakkı elde edecek öğretmen, bulunduğu yerde 2 yıl daha çalışması halinde yer değiştirme hakkından yararlanabilecek. 4 yılın sonunda kadroya geçen öğretmen özür grubu ataması başvurusu yapabilecek.

Düşünülen bir alternatif ise her iki öğretmenin sözleşmeli olması durumunda ihtiyaç duyulan yerde ikisini buluşturmak. Lakin, bunun dışında herhangi bir sözleşmeli öğretmenin; kadrolu öğretmen, esnaf  veya başka bir kamu kurum ve kuruluşunda görev yapan(mühendis, doktor, hemşire vb.) eşi ile diğer sektörlerde görev yapan eşi de ilgili sözleşmeli öğretmenin bulunduğu yere gelmek zorunda. Dolayısıyla neredeyse 6 yıl çakılı durumda olan sözleşmeli öğretmenlerin aile planlamalarını yaparken ince eleyip sık dokuması gerekmektedir.
Konu ile ilgili sorunları dile getirmeye, taleplerimizi dillendirmeye devam edecek, Sözleşmeli öğretmenlerimizin sorunlarını kamuoyu ile paylaşmaya sesimizi yetkililere duyurmaya gayret edeceğiz. 

KAMUTİME
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.