ARAMA

HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

DÖVİZ KURLARI

  • Altın (Has) Alış 160.75 Satış 162.39
  • Dolar Alış 3.8792 Satış 3.8862
  • Euro Alış 4.5760 Satış 4.5842

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE SINAV GÖREVİ VERİLEBİLİR, ÖĞRETMENLER GÖREV ALABİLİR

MEB tarafından 2016 yılında ataması gerçekleştirilen sözleşmeli öğretmenler ile bundan sonraki atamalarda ataması yapılacak olan sözleşmeli öğretmenlerin özlük ve mali konudan hakları hususlarında tereddüte düşülen konular yaşanmaktadır. Bu hususlardan birisi sözleşmeli öğretmenlere sınav görevi verilip verilemeyeceği konusudur.

12 Ocak 2017 Perşembe 07:47

Sözleşmeli öğretmenlere sınav görevi verilebilir, öğretmenler görev alabilir

Sözleşmeli öğretmenler 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun (657 sayılı DMK) 4/B maddesine göre istihdam edilmişlerdir. MEB gelen sorular üzerine sözleşmeli öğretmenlere sınav görevi verilip verilmeyeceği hususunda açıklama yapmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 29.12.2016 tarihli 14711445 sayılı Sözleşmeli Öğretmenlerin Sınavlarda Görev Alması konulu yazısında Bakanlık sözleşmeli öğretmenlere sınav görevi verilebilir açıklamasını yapmıştır.

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınavların kuralları, sınav görevlileri, Merkezi Sistem Sınav Yönergesi kapsamında belirlenmektedir. Merkezi olarak yapılan sınavlarda öğretmenlerin görevlendirme usulleri de aynı yönerge kapsamında belirlenmekte olup aday öğretmenlerin merkezi sınavlarda görev alıp almaması ile sözleşmeli öğretmenlere merkezi sınavlarda görev verilip verilmeyeceği de gerek Merkezi Sistem Sınav Yönergesi gerek 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu çerçevesinde belirlenmektedir.

ADAY ÖĞRETMENLER

Aday öğretmenler 657 sayılı DMK’nın 4/A maddesine göre istihdam edilmişlerdir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesine göre de sözleşmeli öğretmen istihdamı sağlanmıştır. Kısaca sözleşmeli öğretmenlerin durumu ile kadrolu atanmış ve aday olan öğretmenlerin durumları farklı değerlendirilmektedir.

Kadrolu atanan aday öğretmenler 4/A kapsamında değerlendirildiğinden aday öğretmenler merkezi sistem sınavlarında görev alamazlar. MEB’de açıklmasında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A maddesine göre istihdam edilmiş ve yetiştirme programı içerisinde olan aday öğretmenlere sınav görevi verilemeyeceğini vurgulamıştır.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER

Sözleşmeli öğretmenler merkezi sınav görevi alabilir mi sorusuna cevaben MEB, sözleşmeli öğretmenlerin 4/B kapsamında istihdam edildiğine dikkat çekerek Merkezi Sistem Sınav Yönergesi 15-17-19-23-24.maddeler kapsamına giren sınavlarda şartları taşıyan sözleşmeli öğretmenlerin sınav görevi alabileceğini belirtmiştir.

öğretmenler için
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.