ARAMA

HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

DÖVİZ KURLARI

  • Altın (Has) Alış 159.54 Satış 161.18
  • Dolar Alış 3.8792 Satış 3.8862
  • Euro Alış 4.5760 Satış 4.5842

"SÜREKLİ" İBARELİ ENGELLİ RAPORLARINDA VERGİ İNDİRİMİ SORUNU!

13 Aralık 2016 Salı 08:10

"Sürekli" İbareli Engelli Raporlarında Vergi İndirimi Sorunu!
 

Mesaj : ben 2005 yılında kamuya engelli işçi olarak atandım 2016 yılında vergi indirimi için başvurduğumda raporum geçersiz sayıp tekrar rapor almam gerektiğini söylediler başvurum red edildi yazıyla bana bildirdiler ancak benim raporum süreklidir ibaresi var bu durumda ne yapmam gerekiyor mahkeme vermemmi gerekiyor süreklidir raporunu kabul etmediler diye engelli kadrosunda 11 yıldır çalışıyorum raporumun tarihi 2003 erken emekli olamıyorum ne önerirsiniz çok tşk ederim emekliliğimi 2025 yılında dolduruyorum mahkemeye versem hangi kurumu vermem gerekiyor

CEVAP: Sayın takipçimiz; Hizmet erbabının vergi indirimi 193 sayılı Gelir Vergisi kanununun 31. Maddesi ve 28.04.1981 tarih ve 17324 sayılı resmi gazetede yayımlanan Sakatlık İndiriminden Yararlanacak Hizmet Erbabının Sakatlık derecelerinin Tespit Şekli İle Uygulanması Hakkında Yönetmeliğin hükümleri doğrultusunda uygulanmaktadır. Defterdarlık Gelir Müdürlükleri, Vergi Dairesi Müdürlükleri veya Mal Müdürlükleri vergi indiriminden yararlanmak isteyenleri yetkili sağlık kuruluşlarına yönlendirerek engelli sağlık kurulu raporu almalarını istemektedirler. Sağlık kuruluşlarından gelen engelli sağlık kurulu raporunu da yönetmeliğin 8 maddesi gereği Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kuruluna göndermek zorundadırlar. Merkez Sağlık Kurulu yönetmeliğin 10. Maddesi gereği gelen raporları değerlendirir ve karara bağlar. Zaman zaman kurul sağlık raporlarının engel oranlarını değiştirebilmektedir. Vergi indiriminden yararlanabilmek için Kurulun verdiği karar kesin olduğundan maalesef yapacak bir şey bulunmamaktadır.

Bu bilgiler çerçevesinde sizin durumunuzu ele aldığımızda, Vergi daireleri çok eski ve sınır değerlerde olan raporları kabul etmeyerek yeni rapor aldırmaktadır. Her halükarda sizin vergi indiriminden yararlanmanız için raporunuzun Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu tarafından karara bağlanması gerekmektedir.

ENGELLİLER SİTESİ
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.
13.12.2016 22:08:19 serdar

ARK BENDE GÖNDERDİM BENİMDE SÜREKLİ AMA BANADA AYNI ŞEYİ YAPTILAR AMA BEN DİLEKÇEMİ GERİ ÇEKTİM EĞER RAPORA GİDERSEN YAZIDA BELİRTTİĞİ GİBİ DÜŞÜK RAPOR VERİP BAŞINI DARA SOKABİLİRSİN BU YÜZDEN BOŞVER HİÇ UĞRAŞMA


Cevap Yaz 0 0