Haber Gönder Künye İletişim
  • Altın (Has) 212.17 216.56
  • Dolar 5.3710 5.3807
  • Euro 6.0755 6.0865
Oturum Aç Üye Ol

TAŞERON BAŞVURULARI 11 OCAK İTİBARIYLA SONA ERİYOR

696 sayılı KHK ile taşeron kapsamına alınan işçiler için ilk aşama tamamlanıyor. 11 Ocak 2018 Perşembe günü itibarıyla, bugün başvurular sona erecek. Peki başvuru yapamayan ve taşeron olanlar ne olacak?
11 Ocak 2018 11:52

11 Ocak 2018 tarihi taşerona kadro için en önemli tarihlerden biri. Çünkü taşeron işçiler bugün başvurularını tamamlayacaklar. 696 sayılı KHK sonrasında 1 Ocak 2018 tarihli usul ve esaslarla ilgili olarak 11 Ocak 2018 Perşembe başvurular için zorunlu tarih olarak gösterilmişti.

Taşeron başvurularının bugün tamamlanmasının ardından 12 Ocak itibarıyla kurumlar başvuruları değerlendirmeye başlayacak ve bu süreç 20 Mart’a kadar tamamlanacak. Taşeron işçiler için 11 Ocak tarihi başvurularının tamamlanması kapsamında zorunlu olurken, komisyon incelemeleri, aday tespitleri ve sınavlara dair tarihler tavsiye niteliğinde olmuştu.

Taşeron işçi başvuruları tamamlanıyor fakat, eksiklikler halen giderilmiş değil. Özellikle dün yaşanan bir gelişme taşeron işçiler için kurumların yeterli bilgiye sahip olmadığını gösterdi. Çünkü, İZBAN’da çalışan taşeron işçiler başvurularının ne belediye ne de İZBAN tarafından kabul edilmemesinden şikayetçiydi.

Son aşamada İzmir Valiliğinin devreye girmesi ile sorun çözüldü ve başvurular alınmaya başladı. Taşeron kapsamında olan gerek kurumlar ve gerekse işçiler bellidir ve kurumlarla kuruluşlarının bunu çok iyi derecede analiz etmesi ve bilmesi gerekmektedir.

Kapsamda olup olmadığını bilmeyen işçiler için sorun devam ediyor. Bazı kurumlarda çalışan taşeron işçiler taşeron kapsamına alınması gerektiğini ve asıl işi yaptıklarını savunmasına ve öyle olmasına rağmen seslerini duyan henüz yok. 11 Ocak 2018 Perşembe taşeron başvuruları sona ermesine saatler kala başvurularla ilgili olarak yeni gelişme veya yeni müdahale olur mu merakla bekliyoruz.

Her ne kadar süreç bugün tamamlanacak ve başvurular bitecek olsa da taşeron kapsamına alınmayan işçiler için son anlamına gelmemeli ve mücadelelerini sürdürmelidirler. Çünkü kapsama alınmayan işçiler için mutlaka bir çalışma yapılacaktır.

İlk başta 720 bin denen taşeron kapsamı genişleyerek 1 milyonu aşmıştı. Dolayısıyla sesini duyurabilen kadroyu aldı, duyuramayan ise maalesef başvuru bile yapamadı. Dün de yaptığımız haberimizde kimlerin kapsam dışında kaldığına dair ayrıntıları vermiştik. Aşağıdaki bağlantıdan ilgili habere ulaşabilirsiniz.

4 Aralık sonrası işe girenler için neden çalışma yok! 696 sayılı KHK yayımlandığında maalesef belirli bir tarih verildi ve 4 Aralık 2018’den sonra işe girenler kapsam dışında bırakıldı. Hali hazırda çalışmakta olan ve taşerona kadro sürecinin tamamlanacağı 90 günlük sürece kadar tüm işçilerin kadroya alınması gerekiyordu.

Taşeron olmasına rağmen ve kadro alacak olmasına rağmen sadece bir tarihten dolayı işsiz kalacak ve işe alınan taşeronlar için de çalışma yapılmalıdır. Ya taşeron işçi alınmayacaktı ya da hali hazırda tüm mevcut taşeronlar da kapsama dahil edilmeliydi

 

MYMEMUR

KAMU EXPRESS SAYFASINI

YORUMUNUZU YAZIN ...

Bu haber için hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

ÇİZGİLERİN DİLİNDEN

GÜNÜN SÖZÜ