Son dakika

ARAMA

HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

DÖVİZ KURLARI

  • Altın (Has) Alış 161.84 Satış 162.83
  • Dolar Alış 3.7967 Satış 3.8036
  • Euro Alış 4.6385 Satış 4.6469

TAŞERON SİSTEMİNİN KALKMASI İLE KPSS ADAYLARINI SEVİNDİREN İLK PERSONEL ALIMI HABERİ GELDİ

2018 yılı personel alımları taşeron sisteminin sona ermesi ile daha çok olacak. KPSS puanı ile yazılı veya sözlü sınavların da olabileceği alımlar önceki yıllara göre daha fazla olacak. Taşeronun yerine personel alımı ile ilgili ilk açıklama geldi!

ÇALIŞMA HAYATIİŞÇİKPSS11 Ocak 2018 Perşembe 17:23

 taşeron sistemin KPSS alımlarını etkilemeyeceğine dair daha önce özel bir haber yapmıştık. Bilindiği üzere 1 milyondan fazla taşeron işçi 657 Devlet Memurları Kanunu kapsamında kadrolu işçi statüsüne alınıyor.

1 milyon kişinin birden devlet memuru olup da alımların duracağı veya azalacağı anlamına gelmemesi gerektiğini özellikle belirtmiştik. Çünkü taşeron işçiler hali hazırda hizmet alımları kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında firmalar aracılığı ile çalıştırılan personellerdi.

Taşeron sistem zaten en başından beri yanlış bir uygulamadır. Çünkü devlet kurumlarında asıl veya yardımcı işi yapan personeller için aracı bir firmaya gerek yok. Yani ek bir ödeme anlamına gelen firmaların aracı olmasına gerek yok.

Hizmet alımı yerine direk personel alımı yapılacak! İlk başta seçim vaadi olarak gündeme gelen ve 2 yılda ancak yasalaşabilen taşeron konusu aslında devletin üstündeki bir yükü de kaldırmaktadır. Şöyle ki taşeron firmalara ödenen ek maliyetler yerine direk personel alımları yapılması daha mantıklı bir uygulamadır.

Böylelikle firmadan hizmet alımı yapılması yerine direk personel alımları yapılarak hem kamu kurumlarına hizmet direk ilk elden ve daha az maliyetle verilecek hem de KPSS adayları için daha fazla istihdam sağlanmış olacak.

İlk personel alımı Sağlık Bakanlığına! 2018 yılı Sağlık Bakanlığı personel alımları kapsamında 55 bin kişilik kontenjan açıklandı. Burada en dikkat çeken ayrıntı şudur; Sağlık personeli, ebe, hemşire ve doktor alımlarının haricinde taşeron işçi yerine alınacak personellerden bahsedildi.

2017 yılında Sağlık Bakanlığına 10 bin taşeron işçi alımı yapılacaktı. Taşeron sistemi sona erdiğinden Bakanlığın bu alımı yapmadığı direk Bakan tarafından bugün açıklandı. Ayrıca 2018 yılı için de 9 bin kontenjan ayrıldığı belirtildi.

Taşeron firma yerine KPSS puanı ile personel alımı! Dolayısıyla eskiden taşeron olarak hizmet alımı kapsamında yapılacak olan personel alımları şimdi direk personel alımı olarak direk işçi kadrosunda Sağlık Bakanlığı kadrolarına yapılacak. KPSS adayları için taşeron sistemin ilk yansıması bu şekilde karşımıza çıktı.

2018’de 19 bin personel işçi alımı! Umarız diğer Bakanlıklar da hizmet alımları yerine yani taşeron yerine alacakları personelleri bu şekilde açıklar ve KPSS adaylarının az da olsa ümitleri çoğalır. 2018 yılında sağlık personeli, ebe, hemşire ve doktor alımlarının haricinde 19 bin de işçi kadrosuna personel alımı yapılacaktır ve bu ciddi bir sayıdır.

Merkezi alımla bile 5 bini geçmeyen memur alımını 4’e katlayan bu alım sadece bir Bakanlık tarafından 2018 yılında gerçekleştirilecek ve diğer Bakanlıklara örnek teşkil etmesini umuyoruz.

MEB, TYP çalışanları için de örnek teşkil etmeli! Milli Eğitim Bakanlığı da TYP kapsamında her yıl aldığı güvenlik görevlisi ve temizlik çalışanlarını İŞKUR kapsamında geçici olarak değil de kadrolu işçi olarak alsa hem istihdam için etkili bir durum söz konusu olur hem de TYP’lilerin işsiz kalma gibi sorunu ortadan kalkar.

KPSS’li ve mülakatsız alımlar yapılsın! Adayların en büyük sorunlarından biri de KPSS sonrası mülakatların yapılması. Kimi kurumlar yazılı ek sınav yapabilir, fakat mülakat devreye girdi mi sorun da başlıyor. Tüm sendikalar mülakatla torpili aynı kefede gördüklerinden karşılar. Umarız taşeron gibi mülakat sistemi de bir gün tamamen ortadan kalkar.

 

MYMEMUR
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.
11.1.2018 17:36:54 Mert

Kim diyor taşeron sistemi kalktı diye biz hala taşeronuz niye yalan haber yapıyorsunuz


Cevap Yaz 2 0