Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 240.13 244.52
  • Dolar 6.2671 6.2784
  • Euro 7.3794 7.3927
Oturum Aç Üye Ol

Son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

TAŞERONDA BAKAN YANLIŞ MI ANLAŞILDI?

Taşeronda Bakan konulara açıklık getirdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu hafta sonu Malatya ve Sivas illerinde bir dizi programa katıldı. Bu programlarında taşeron işçilerin sürekli işçi kadrosuna geçişine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Pazar günü katıldığı programda bir gün önceki konuşmalarının bazı bölümlerinin yanlış anlaşıldığını ifade ederek konuya açıklık getirdi.

Cumartesi günü Malatya

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu cumartesi günü Malatya'daydı. Bakan Sarıeroğlu kadro dışı kalan taşeronlara yönelik müjdeleri de burada sıralamıştı. Haber ajanslarının aktardığı bilgilerde eski hükümlüler, emekliliği dolanlar ve 4 Aralık kriterine takılanlarında kadroya geçeceği müjdesini vermişti. Haber ajanslarının cumartesi aktardığı bilgide 'Bakan Sarıeroğlu, yine emekliği dolmuş taşeron işçilerin de kadroya geçirilerek işlerine devam ettirileceğini açıkladı.' Şeklinde geçmişti.

Pazar günü Sivas

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu Sivas'ta katıldığı programda Cumartesi günü taşeron işçilerin kadroya geçişinde açıkladığı müjdelerin bazılarının farklı anlaşıldığını ifade ederek şöyle konuştu;
"Daha önce taşeronda çalışan eski hükümlü kardeşlerimizden, terör suçu olmamak üzere, cinsel saldırı olmamak üzere, çocuk istismarıyla bağlantılı herhangi bir suç olmamak üzereinşallah alım sürecini başlatacağız. Diğer bir konu engelli kardeşlerimizle ilgili, dünkü açıklamamda bu yanlış anlaşılmış. Emekliliği gelmiş ama emeklilik başvurusunda bulunmamış engelli kardeşlerimiz vardı, normal emeklilerimizle ilgili söyledim gibi anlaşılmış. Taşeron çalışmamız kapsamında emekli olanların kadroya girişi genel olarak kamuda çalışma kuralları gereği mümkün olamayacak. Maaş almamışsa, bununla ilgili işlemleri başlatmadıysa sadece engelli olan kardeşlerimizin tekrardan kadroya geçip çalışmalarına bir imkan sağlıyoruz, bu anlamda henüz işlemlerini yapmadıkları için. Diğer bir sorunlu alanımızda yine geçici eleman diyoruz. Doğum yapan kardeşlerimizin, askere giden kardeşlerimizin yerine kamu kurum ve kuruluşlarımızda geçici olarak görev yapan personellerimiz var. Kendilerini 'joker eleman' olarak tanımlıyorlar. Çalışma Bakanı olarak 'joker elemanı' tabirini çok doğru bulmadığım için kullanmıyorum. Bu kardeşlerimizle ilgili de4 Aralık'ta çalışma kriterimiz var, bunun da haksızlıkları önlemek için oluşturduğumuz bir kriter olduğunu ifade etmek istiyorum. 4 Aralık'ta çalışma kriterini bu geçici olan kardeşlerimiz için kaldırıyoruz. Eğer 4 Aralık'ta çalışmıyor olsa bile bu kardeşlerimizi kamuya geçişlerini, inşallah kadroya geçişlerini sağlamış olacağız." Şeklinde konuştu.

Bakan Sarıeroğlu'nun Sivas'ta en son yaptığı konuşmasında şu konular ön plana çıkmaktadır;

1-Eski hükümlülerin kadroya alınması ile ilgili(Terör, cinsel saldırı ve çocuk istismarı suçları hariç) yeni bir sürecin başlayacağını,

2- Emekli olanların kadroya girişi kamuda çalışma kuralları gereği mümkün olamayacağı,

3- Emekliliği gelmiş ama emeklilik başvurusunda bulunmamış engelli çalışanlar, maaş almamışsa, bununla ilgili işlemleri başlatmadıysa sadece engelli olan çalışanların tekrardan kadroya geçip çalışmalarına bir imkan sağlanıyor,

4- Doğum yapan, askere giden çalışanların yerine kamu kurum ve kuruluşlarımızda geçici olarak görev yapan personel (Joker Taşeronlar) için 4 Aralık'ta çalışıyor olmak kriteri kaldırılıyor.

Taşeron Düzenlemesinden Faydalanamayanlar

Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet ihalesi değilse eski işlerine devam edecekler
Süreçten faydalanmayanların işsiz kalmasının söz konusu olmadığını dile getiren Sarıeroğlu, "Personel çalıştırmasına dayalı hizmet ihalesi değilse normal hizmet ihalesiyse bu işler devam ediyor ama bundan sonra personel çalıştırma ihalesi, yani taşeron çalışma olmayacak. Diğer kardeşlerimizin de işsiz kalması diye bir şey söz konusu olmayacak. İnşallah daha büyüyüp, daha gelişiriz." diye konuştu.

SGKREHBERİ
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.
4.6.2018 23:38:01 Nejla

4 Aralık sonrası joker ozel guvenlik olarak raporlu yerine calıstım fakat kadroya alınmadım . Kriter kaldırıldı açıklaması yapıldı fakat böyle bir sey olmadıgını çalıştıgımız kurumlar söylüyor sayın bakanım.


Cevap Yaz 0 0
13.3.2018 21:30:23 .....

şimdi 10 ay var emeklilige 10. ayın sonundaben devam edebilecekmiyim bilen veya yorumu olan varmı


Cevap Yaz 0 0
13.3.2018 16:21:21 RAPORLU

Sadece doğum iznine ayrılanlarla askere gidinlerin yerine çalışan joker elemanlarmı kadro alacak diğer raporluların yerine çalışan joker elemanlarına haksızlık olur bu konu birazdaha açılıp genişletilirse daha faydalı olacağına inanıyorum çalışma bakanlığının dikkatine


Cevap Yaz 0 0
13.3.2018 12:40:32 Onur

%70 söförler neyolacak bizde kadro istiyoruz


Cevap Yaz 1 1