Haber Gönder Künye İletişim
  • Altın (Has) 220.39 225.88
  • Dolar 5.6481 5.6582
  • Euro 6.5039 6.5156
Oturum Aç Üye Ol

TAŞERONDA KADROYA GEÇEN İŞÇİLERE 'TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ' Mİ GELİYOR..
10 Ekim 2018 Çarşamba 13:06
Hak-İş Başkanının yaptığı açıklamada, '2019 yılında kamu sözleşmelerinin yapılacağını anımsatan Arslan, “Yaklaşık 200 bin kamu ve 1 milyon taşeron işçinin toplu sözleşmesi yapılacak...'ifadeleri taşeronda kadroya geçen işçileri umutlandırdı.

CHP'li heyetin Hak-İş'e yaptığı ziyarette konuşan Başkan Mahmut ASLAN'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

“Sendikal Örgütlülüğün Güçlendirilmesi Gerekiyor”

Mahmut Arslan, “Türkiye’nin ekonomide yaşadığı sorunlar toplumun her kesimini etkilediği gibi HAK-İŞ’i de etkilemektedir. Bu tür dönemlerde sendikal örgütlülüğün güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekmek istiyorum. Sendikal örgütlenme konusunda Türkiye belli bir yükselme göstermesine rağmen bugün geldiğimiz noktada işçilerin yüzde 12,8’i sendika üyesidir. Bu durumu çözülmesi gereken bir hedef olarak görüyoruz” dedi.

“Kayıt Dışı İle Mücadelede Sendikal Örgütlülük Önemli”

Toplu sözleşme düzeni ve sisteminin geniş kitleleri kapsayacak şekilde yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Arslan, “Türkiye’nin istikrarı için işsizlik oranlarının kabul edilebilir olan yüzde 5’ler seviyesine indirilmesi, kayıt dışının en azından OECD ortalaması olan yüzde 15’lere çekilmesi bizler için çok önemlidir. Kayıt dışı ve gelir adaletsizliğiyle mücadelede sendikal örgütlülük önemli bir etkendir” ifadelerini kullandı.

“Enflasyonun En Büyük Mağduru İşçilerdir”

Yüksek enflasyon konusunda ortak bir akıl ile hareket edilmesi gerektiğinin altını çizen Arslan, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve bakanımız ile yaptığımız görüşmede acilen Üçlü Danışma Kurulu’nun toplantıya çağrılması talebinde bulunduk. İş Yasasına göre belli dönemlerde toplanması gereken Kurulun ekonomik olarak sıkıntılı günler geçirdiğimiz bu dönemde toplanmasını ve sorunların masaya yatırılmasını istiyoruz. Hükümetimizin enflasyon konusundaki mücadelesini destekliyoruz. Çünkü enflasyonun en büyük mağduru işçilerdir. Enflasyonla mücadelede HAK-İŞ olarak istekli, arzulu ve kararlıyız” dedi.

“Emekliler de Enflasyona Karşı Korunmalı”

2019 yılında kamu sözleşmelerinin yapılacağını anımsatan Arslan, “Yaklaşık 200 bin kamu ve 1 milyon taşeron işçinin toplu sözleşmesi yapılacak. Sözleşmeler yapılırken yüksek enflasyonun dikkate alınmasını, özellikle de işçi emeklilerinin yüksek enflasyon karşısında korunmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Asgari Ücret Konusunda Öneriler

Asgari ücretin yüksek enflasyon, döviz ve faiz üçlemi içerisindeki olumsuzluklardan kurtarılması gerektiğini ifade eden Arslan, şunları kaydetti: “Asgari Ücret Tespit Komisyonunda sendikal örgütlülüğün olduğu işletmelere vergi indiriminin yapılmasını talep ediyoruz. Özellikle işverenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için yapılanları yeterli görmüyoruz. İşletmelerin üzerindeki vergi yükünün asgariye indirilmesini ve çalışanlara ciddi bir şekilde destek sağlanmasını istiyoruz.”

Ekonomik Sosyal Konseyin uzun zamandır toplanmamasının büyük bir kayıp olduğunu ifade eden Arslan, “Bu konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza da arz ettik. En kısa zamanda Konseyin toplanmasını, şu anda ve gelecekte yaşanabilecek sorunların masaya yatırılmasını talep ediyoruz” dedi.

“IMF İle Ayrılan Yolların Birleşmesini Kesinlikle İstemiyoruz”

IMF-Türkiye ilişkileri konusuna değinen Arslan, “HAK-İŞ olarak IMF-Türkiye ilişkileri konusunda geçmişten bugüne en çok duyarlılık gösteren kuruluşlardan birisiyiz. Ancak IMF ile yeniden bir anlaşmayı asla kabul etmiyoruz. IMF ile ayrılan yolların birleşmesini kesinlikle istemiyoruz. IMF ile hükümetin yola devam etmeyeceğini açıklamasını bizler de destekliyoruz. Çünkü Türkiye’nin IMF’nin politikalarına ihtiyacı yoktur” dedi.

“HAK-İŞ Olarak Model Önerimiz Var”

“Serbest piyasa ekonomisini güçlü ülkeler tarafından güçsüz ülkelere dayatılan bir reçete olarak görüyoruz” diyen Arslan, “HAK-İŞ olarak bir sosyal model önerimiz var. İşveren ve işletmelerin her gün daha da güçlendiği bir sosyal model hedefini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Krizlerden ve sorunlardan kurtulmak için ortak bir anlayışa ihtiyacımız var. Çünkü kriz dönemlerinde işçiler işini ve aşını ekmeğini kaybediyor. Ortak fedakarlık olacaksa herkes fedakarlık yapmalı” sözlerine yer verdi.

SGKREHBERİ
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.
10.10.2018 19:01:16 Suat ADSM V.H.K.i

Arkadaş, eşit işe eşit ücret politikası güdülmediği sürece buna kimse kadro diyemez.


Cevap Yaz 1 0

RESİM GALERİ

ATAMALARDA 7 BRANŞA GÜZEL, 1 BRANŞA KÖTÜ HABER

atamalarda 7 branşa güzel, 1 branşa kötü haber

MUCİZE DEĞİŞİME SİZ DE TANIK OLUN!

Mucize değişime siz de tanık olun!

MEMURLARDAN, TAŞERONA, BORÇLULARDAN İŞÇİLERE HERKESE MÜJDE!

Memurlardan, taşerona, borçlulardan işçilere herkese müjde!

İŞTE RAFLARDA YERİNİ ALAN SON KİTAPLAR!

Psikolojiden, polisiyeye, bakım ve güzellikten, komediye işte en son çıkan kitaplar!

TBMMDE HANGİ PERSONEL NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

TBMMde hangi personel ne kadar maaş alıyor?

FETÖ BASKINI BYLOCKÇU POLİSLER VE JANDARMALAR LİSTEDE

FETÖ baskını bylockçu polisler ve jandarmalar listede

MEMURA YARIM MESAİ TAM MAAŞ MÜJDESİ! YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Memura yarım mesai tam maaş müjdesi! Yürürlüğe girdi

750 BORDO BERELİ ORAYA GÖNDERİLDİ

750 BORDO BERELİ ORAYA GÖNDERİLDİ

HABERİN FOTOĞRAFLRAI

haberin fotoğrafları

ÖĞRETMENLİĞİ KEBAP BİR MESLEK OLARAK GÖRENLERİN BİLMEDİĞİ 17 ŞEY

ÖĞRETMENLİĞİ KEBAP BİR MESLEK OLARAK GÖRENLERİN BİLMEDİĞİ 17 ŞEY

VİDEO GALERİ

İŞÇİ BABANIN VE ATANAMAYAN OĞLUNUN KLİBİ (bizim oğlanın rahatına bak)
Öğretmenin yürek burkan hikayesi
Arda Turandan muhteşem gol
İDAM CEZASINA ÇARPTIRILAN MUHAMMED MURSİNİN SON SAVUNMASI
engelliler haftası
GÖZÜMÜN NURU NAMAZ DİYEN ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ
ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLERİN ÇIĞLIKLARI
BAYRAĞI ERMENİLERE BIRAKMAYAN KAHRAMAN TÜRK
ÇANAKKALE ZAFERİ TANITIM FİLMİ YAYINLANDI
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu Önemli Açıklamalar

ÇİZGİLERİN DİLİNDEN

GÜNÜN SÖZÜ