Haber Gönder Künye İletişim
  • Altın (Has) 212.17 216.56
  • Dolar 5.3710 5.3807
  • Euro 6.0755 6.0865
Oturum Aç Üye Ol

TÜM KURUMLARDAKİ SOSYAL TESİS ÇALIŞANLARI TAŞERON KAPSAMINA ALINMAK İSTİYOR

696 KHK’da yayımlanan taşeron işçilerin kadroya geçiş süreçlerini başlatan yasa gereği 1 Ocak 2018 tarihli usul ve esaslarda sosyal tesis çalışanları kapsam dışı tutulmuştu. Ayrımsız kadro talebi son gün de devam etti!
10 Ocak 2018 17:52

Orduevleri, polisevleri, vilayet evleri, öğretmenevleri, üniversiteler, Jandarma sosyal tesisleri, üniversite sosyal tesisleri, Bakanlık sosyal tesisleri, misafirhaneler gibi devletin kurum kuruluşlarında döner sermayeden maaş alan taşeron çalışanları için de kapsamın genişletilmesi talep edildi.

Devletn en üst kademelerinden en alt kademsindeki memurdan tutunda, generalinden siviline kadar, valisinden bakanına kadar genel kurmay başkanına kaymakamına emniyet müdürüne kadar hizmet veren sosyal tesis çalışanlarının talepleri duyulacak mı?

Güvenlik görevlisinden aşcısına, garsonundan temizlikçisine kuaförüne kadar, devletin görevlilerinin kendileri olsun aileleri ile olsun çalıştığımız tesislere gelip kendilerini güvende ve rahat hissetmelerini sağlayan emekçi olduklarını dile getiren taşeron işçilerin kadro isyanı büyüdü.

Kendilerini emir komuta ve silsile denen zincir içinde, disiplinli devlet terbiyesini kendimize rehber edinmiş, bu zor şartlar altında yönetici olsun olmasın en ufak kusur ve hatasında, yıllar boyunca tüm kazandıklarını kaybetme riski altında olan sesi hiçbir zaman duyulmamış kimse tarafından dikkate alınmamış vatanını bayrağını devletini seven ve devletine saygısı olan taşeron işçileri oldukları dile getiriyorlar.

Sosyal tesis çalışanları binlerce tesiste 10 binlerce taşeron işçiler! Sayılarını kendilerinin dahi bilmediğini belirten çalışanlar büyük bir kitler olduklarından kimsenin adlarını ağızlarına almadıklarından şikayetçi.

 Askeri 28 ordu evi 215 askeri tesis, 780 civarı öğretmen evi, 150 civarı polis evi, 10 larca vilayet evi, yüzlerce bakanlık tesisi, 100’lerce üniversite sosyal tesisi ve daha nicelerinde 24 saat esasına göre emir komuta ve silsine diye tabir edilen disiplin altında yeri geldiğinde şamar oğlana dönen, azarlanan, hakir görülen dış kapının dış mandalı durumuna itilen iki dudak arasından çıkacak sözle iş hayatı şekillenen emekçi insanlar olarak kendilerini ifade eden çalışanlar için kadro gelecek mi?

Toplu şekilde birlik içinde hareket etmeye başlayan çalışanlar 10 binlerce kişi adına bir şeyleri ilk defa söyleyebildiklerini ifade ediyorlar. Devlet bizim farkımıza varamadığını, çünkü kitleden kendilerinin de farkında olmadıklarını belirtti.

Sendikal örgütlenme hakkı olan, ancak sendikaların kurumlarına gelip toplu sözleşme yapmasına izin verilmeyen taşeron işçiler olarak kadro talep ediyorlar.

Taşeron sistem bizim sağlığımızı bizden almakta, haklarımızı onurumuzu çiğnemekte, bizlere üçüncü dördüncü sınıf insan muamelesi yapmaktadır.

Tüm Türkiye’deki sosyal tesis çalışanları olarak hakları olan kadroyu talep ediyorlar.Tazminatsız işten atılmalar olmasın diye, çocuklar aileler geleceğe güvenle baksın diye, yüzler gülsün diye kadro talepleri çığ gibi büyümeye devam ediyor.

 

MYMEMUR

KAMU EXPRESS SAYFASINI

YORUMUNUZU YAZIN ...

YORUMLAR

ÇİZGİLERİN DİLİNDEN

GÜNÜN SÖZÜ