Haber Gönder Künye İletişim
  • Altın (Has) 220.39 225.88
  • Dolar 5.6481 5.6582
  • Euro 6.5039 6.5156
Oturum Aç Üye Ol

YÖNETİCİ KADROSUNA ATANAN MEMUR, GÖREVDEN ALININCA NEREYE ATANIR?
10 Ekim 2018 Çarşamba 07:08
Devlet memuru olarak görev yaparken, kamu kurum ve kuruluşlarında üst kademe yönetici kadrolarına veya üst kademe yönetici kadrosu olmamakla birlikte Cumhurbaşkanı kararı ile atama yapılan kadrolara atananların, görevden alınmaları halinde veya görev sürelerinin bitiminde hangi kadrolara atanacakları hususu 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle belirlenmiştir.

Kamuda yönetici kadrolarına Cumhurbaşkanı kararı ile atananların görevden alınmaları veya görev sürelerinin bitimi hallerinde nereye atanacakları konusunda genel çerçeve 375 sayılı KHK’nın ek 35 inci maddesi ile çizilirken, konuya ilişkin ayrıntılara ise 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde yer verilmiştir.

Genel müdür, dengi ve daha üst kadrolarda olanların durumu

Cumhurbaşkanı kararıyla üst kademe kamu yöneticisi kadrolarına (genel müdür ve dengi kadrolar ile daha üst kadrolara) kamu görevlileri arasından atama yapılması mümkündür.

Bu kadrolara atananların görevden alınması veya görev sürelerinin dolması durumunda, Cumhurbaşkanı tarafından;

-Daha önce bulundukları veya öğrenim durumları itibarıyla ihraz etmiş oldukları unvanlara ilişkin kadrolara

 ya da

-657 sayılı Kanunun 36/A-11 maddesinde sayılan denetim elemanı veya uzman kadrolarına

 ya da

-Araştırmacı veya uygun görülecek diğer kadrolara atanırlar. 

Görevden alınan veya görev süresi dolan söz konusu personelin atanması sırasında uygun boş kadro veya pozisyon bulunup bulunmadığına bakılmaz, ayrıca atamaları yapılıncaya kadar eski görevlerine ilişkin almakta oldukları her türlü ödemeleri almaya devam ederler.

Öte yandan, bu kapsamdaki personelden görev süresi dolan veya en az bir yıl görev yaptıktan sonra görevden alınanlardan, yaş haddini beklemeksizin emekliye ayrılmak isteyenlere (görev sürelerinin dolduğu veya görevden alındıkları tarih itibarıyla emekli aylığı bağlanmasına hak kazanmış olmaları şartıyla) emeklilik ikramiyeleri artırımlı ödenir. Bu konudaki belirlemeye göre; yaş haddinden emekliliğine en fazla üç yıl kalmışsa emekli ikramiyesi%30; üç yıldan çok, altı yıldan az (altı yıl dâhil) kalmışsa emekli ikramiyesi%40; altı yıldan fazla kalmışsa emekli ikramiyesi%50 fazlasıyla ödeniyor. Bu tutarın Cumhurbaşkanı tarafından bir katına kadar arttırılması da mümkün.

Genel müdürden alt seviyedeki yönetici kadrolarında olanların durumu

Genel müdürden daha alt düzeydeki unvanlara ait kadrolara ve taşra teşkilatında il müdürü ve bölge müdürü kadrolarına, kamu görevlileri arasından Cumhurbaşkanı onayı ile atama yapılması mümkündür.

Bu kadrolara Cumhurbaşkanı kararı ile atanmış olanlar, görevden alındıklarında;

-Daha önce kariyer mesleklerde (denetim elemanı veya uzman) bulunmuş olanlar, kariyer mesleklere ait kadrolara atanırlar.

-Daha önce kariyer mesleklerde bulunmayanlardan, yönetici kadrolarında (genel müdürden alt görevlerde) toplam en az üç yıl görev yapmış olanlar, kariyer mesleklere ait kadrolara atanırlar.

-Daha önce kariyer mesleklerde bulunmayanlardan, yönetici kadrolarında (genel müdürden alt görevlerde) toplam en az üç yıl görev yapmamış olanlar, merkez veya taşra teşkilatında araştırmacı kadrosuna atanırlar.

Görevden alınan söz konusu personelin atanması sırasında uygun boş kadro veya pozisyon bulunup bulunmadığına bakılmaz, ayrıca atamaları yapılıncaya kadar eski görevlerine ilişkin almakta oldukları her türlü ödemeleri almaya devam ederler.

Mülki idare amirliği hizmetleri sınıfında görev yaparken, 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanununun 1 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan ve vilayet teşkilatındaki derece ve sınıfları gösteren tabloya göre ikinci derecede bulunan kadroya atanmış olanlar, görevden alındıklarında İçişleri Bakanlığı merkez teşkilatında durumlarına uygun mülkiye başmüfettişliği veya mülkiye müfettişliği kadrosuna şahsa bağlı olarak atanırlar.

Cumhurbaşkanı tarafından atanmayanların durumu

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait yönetici unvanlı kadrolara Cumhurbalkanı kararı ile değil de ilgili atamaya yetkili amirleri tarafından atanmış olanlar, görevden alındıklarında genel hükümler (ilgili mevzuatlarında farklı düzenleme yoksa) çerçevesinde durumlarına uygun kadrolara atanırlar.

Bu kapsamdaki görevlerde bulunanlar, daha önce görevden alındıklarında 375 sayılı KHK'nın ek 18 inci maddesindeki belirlemelere göre ilgili kadrolara atanırken, bu maddenin 9 Temmuz 2018 tarihinde yayımlanan 703 sayılı KHK ile yürürlükten kaldırılmış olmasından dolayı, artık haklarında söz konusu ek 18 inci maddeye göre işlem yapılması mümkün olamamaktadır.

MEMURUN YERİ
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.

RESİM GALERİ

ATAMALARDA 7 BRANŞA GÜZEL, 1 BRANŞA KÖTÜ HABER

atamalarda 7 branşa güzel, 1 branşa kötü haber

MUCİZE DEĞİŞİME SİZ DE TANIK OLUN!

Mucize değişime siz de tanık olun!

MEMURLARDAN, TAŞERONA, BORÇLULARDAN İŞÇİLERE HERKESE MÜJDE!

Memurlardan, taşerona, borçlulardan işçilere herkese müjde!

İŞTE RAFLARDA YERİNİ ALAN SON KİTAPLAR!

Psikolojiden, polisiyeye, bakım ve güzellikten, komediye işte en son çıkan kitaplar!

TBMMDE HANGİ PERSONEL NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

TBMMde hangi personel ne kadar maaş alıyor?

FETÖ BASKINI BYLOCKÇU POLİSLER VE JANDARMALAR LİSTEDE

FETÖ baskını bylockçu polisler ve jandarmalar listede

MEMURA YARIM MESAİ TAM MAAŞ MÜJDESİ! YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Memura yarım mesai tam maaş müjdesi! Yürürlüğe girdi

750 BORDO BERELİ ORAYA GÖNDERİLDİ

750 BORDO BERELİ ORAYA GÖNDERİLDİ

HABERİN FOTOĞRAFLRAI

haberin fotoğrafları

ÖĞRETMENLİĞİ KEBAP BİR MESLEK OLARAK GÖRENLERİN BİLMEDİĞİ 17 ŞEY

ÖĞRETMENLİĞİ KEBAP BİR MESLEK OLARAK GÖRENLERİN BİLMEDİĞİ 17 ŞEY

VİDEO GALERİ

İŞÇİ BABANIN VE ATANAMAYAN OĞLUNUN KLİBİ (bizim oğlanın rahatına bak)
Öğretmenin yürek burkan hikayesi
Arda Turandan muhteşem gol
İDAM CEZASINA ÇARPTIRILAN MUHAMMED MURSİNİN SON SAVUNMASI
engelliler haftası
GÖZÜMÜN NURU NAMAZ DİYEN ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ
ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLERİN ÇIĞLIKLARI
BAYRAĞI ERMENİLERE BIRAKMAYAN KAHRAMAN TÜRK
ÇANAKKALE ZAFERİ TANITIM FİLMİ YAYINLANDI
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu Önemli Açıklamalar

ÇİZGİLERİN DİLİNDEN

GÜNÜN SÖZÜ