Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 188.05 190.24
  • Dolar 4.8000 4.8086
  • Euro 5.5924 5.6025
Oturum Aç Üye Ol

Son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C
TAHSİN GENGÖRÜ
tgengoru@gmail.com
Kamu Express

DOĞRU KARAR VERMEDE; BİLGİ Mİ? MUHAKEME Mİ?

01 Aralık 2016 Perşembe 15:09

Mesleğiniz ve yaşamdaki pozisyonunuz ne olursa olsun; ister bir okulda yönetici olun, isterse elinde tokmağı olan bir hâkim. İster üç-beş kişiden sorumlu bir birim şefi olun, isterse ailede ebeveyn. Ne olursanız olun. Hayatta,  bazen kendinizi bazen de başkalarını ilgilendiren kararlar almak veya kararlar vermek durumdasınız. Bu kararlar bazen geri dönüşü olmayan ve telafisi imkânsız sonuçlar da doğurabilir.

Genel olarak toplumumuzda şu kanı vardır: “Bilgili” olarak bilinen kişilerin daha doğru kararlar vereceğine inanılır. Elbette, doğru kararlar verebilmek için bilgi de gereklidir. Ancak bunun için bilginin yanında başka önemli hususlar da vardır. Örneğin; bilgi, birşeye bakmanız için yeterli olabilir ama o şeye bakarken özünü “görebilmek” çok ayrı birşeydir… Örneğin; bilgi, birşeyi anlamanız için yeterli olabilir ama o şeyin “özünü” kavrayabilmeniz çok ayrı birşeydir…

Doğrusu, hayatın hangi yönüyle ilgili olursa olsun“ doğru kararlar verebilmek” öyle kolay bir iş değildir. Naçizane, bunun için ciddi bir eğitim gerektiğini düşünüyorum: “Karar Alma / Karar Verme Eğitimi” gibi…

Eğitim sistemimize baktığımızda daha ilkokuldan itibaren çocuklarımıza salt bilgi yüklemeye başlıyoruz. Yaşam için araç olarak kullanılması gereken bu bilgiler, çoğu zaman amaç oluveriyor. Tam da bu noktada, “amaç ile araç” çok iyi ayırt edilmeli ve eğitim süreci buna göre tasarlanmalıdır.

Yaşamımızın her anında çeşitli alanlarda verdiğimiz kararları göz önüne alırsak, doğru karar verebilmenin bazen bilgiden ziyade; görebilmek, kavrayabilmek gibi muhakeme süreçlerine dayandığına şahit oluyoruz. Buna örnek olabilecek çarpıcı bir hikâyeyi sizinle paylaşmak istiyorum.

“Ünlü bir futbolcu karısını öldürmekle suçlanıyordu. Futbolcu yakalanmıştı ancak karısının cesedi ortada yoktu. Futbolcu sanık sandalyesinde oturuyordu. Çantalar dolusu parayla tuttuğu avukatı Jüri’yi ikna etmeye çalışıyordu.

Sayın Jüri üyeleri!
Müvekkilimin suçsuz olduğuna yürekten inanıyorum. Buna az sonra sizler de inanacaksınız. Neden mi? Bakın, şimdi 1’den 10’a kadar sayacağım ve müvekkilimin öldürdüğü iddia edilen karısı bu kapıdan içeri girecek: 1, 2, 3, ….. 8, 9, 10.

Bütün jüri dikkatli gözlerle kapıya kilitlenmişti, ancak içeriye kimse girmedi.

Avukat tam bir savunma dâhisiydi ve öldürücü hamlesini yaptı: Bakın, siz de kadının öldüğüne inanmıyorsunuz. Çünkü ben 10’a kadar sayarken hepiniz kapıya baktınız. İşte kararı buna göre vermenizi talep ediyorum, dedi.

Ancak Jüri, ünlü futbolcuyu suçlu bulduğunu bildirdi ve dava bu şekilde sonuçlandı.

Mahkeme çıkışında avukat, bayan jüri başkanına yaklaşarak: 10’a kadar saydığımda siz de diğer jüri üyeleri gibi kapıya batmıştınız. Neden, böyle bir karara imza attınız?

Doğru! dedi Jüri Başkanı ve ekledi: Herkes gibi ben de kapıya baktım, ancak salonda kapıya bakmayan biri vardı, müvekkiliniz kapıya bakmıyordu… ”

Bu dava Avukat Petrocelli’nin meslek hayatında kaybettiği tek davaydı.

Doğru kararlar verebilmek için sizce ne gerekiyor? Sevgiyle kalın…

 

Yazarlar araştırma ve yayın etiğine uymayı taahhüt ederler. Yazarlara telif ücreti ödenmez. Sitede yayınlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.

MAKALE HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.
3.12.2016 20:15:25 güzel_izmir

hocam kalemine sağlık. hikayeye bayıldım resmen ve yazıyı notlarımın arasına aldım. juri başkanı muhteşem demiş...


Cevap Yaz 1 0
3.12.2016 07:49:28 cemil

yazı da hikaye de harika. Eğitim sistemi ile ilgili tespite de yüzde yüz katılıyorum.


Cevap Yaz 1 0