Haber Gönder Künye İletişim
  • Altın (Has) 220.39 225.88
  • Dolar 5.6481 5.6582
  • Euro 6.5039 6.5156
Oturum Aç Üye Ol

Yazar ABDURRAHMAN ÖRNEK
Kamu Express
09 Ekim 2018 Salı 03:20
KEHANET SEVERLİK

İnsanın varlık kodlarına  sirayet etmiş başkasıyla var olma  hastalığı, bu tür insanları kehanetçilerde yaşam aramaya zorlar. Bu durumu iyi bilen kehanetçiler ise insanlara hayal kurma kudretlerini  ihtiraslarıyla güçlendirme telkininde bulunurlar. Her insanın hükmetme ve hükümdar olma özelliğinin olduğunu söylerler. Ve böylece kendisini dev aynasında gören sinik varlık, sağa sola sataşmaya başlar.

Kehanet severler gerek şu an gerekse gelecekle ilgili hem kendi hayatları hakkında hem de kendi dışındakilerin hayatları  hakkında varsayımlarda bulunarak, gayb-ı büyük bir ustalıkla bir o kadar da süslü dil ve sözlerle yorumlayarak, karşıdakinin idrak-ı harem hanesinin sindirilmesine yol açarlar. Bazen bu yorumlar öyle küstahlaşır ki, kimin günahkar  kimin sevapçı olduğunu, müneccimlere taş çıkartırcasına  ileriye götürürler. Ve gerçeğin üstünü örterek, çeşitli sınıflandırmalarla cennetin ve cehennemin müdavimlerini belirlerler.

Kehanet severliğin  temelinde insanı mevcut sorumluluk bilincinin dışına çıkararak, zihnen ve kalben mutlu kılma amacı vardır. Oysa bu görsel kandırmacadan başka bir şey değildir. Hiçbir zaman tatmin olmayan insan bu yüzden hep çifte yoksunluk yaşar. İradi olarak fakirleşen insan, inanma ve iman etme tutkusundan uzaklaşarak kendisi için hazır  ve görselliğe dayalı bir şekilde sunulan aynı zamanda  kendisine hiçbir sorumluluk yüklemeyen bir dini hayatla,  kendi içsel isteklerini yerine getirerek bulunduğu diyarın en mesut ve en üstün insanı olacağına iman eder. Kendilerine göre seçilmiş bu kudretli hayatı  neşe içinde yaşayacak, diğer insanlarınsa ne kadar kötü, habis ve günahkar olduklarını belirterek kendilerini iyiliğin mabet bekçisi olarak gösterirler.

Kehanet severliği en yoğun yaşayan kesim, kendi iç dünyasında  iman etme hazzına varamamış, hurafeleri ilkeselleştirmiş tiplemelerde görülür. Bunlar ya kağıtlara yazılmış kurdeleli muskalardaki mutluluk öyküsüyle ya da her zaman dillerine doladıkları birkaç dokunulmaz esrarlı sözle, yalancı ümitlerle, gülünç korkular arasında çalkalanıp durmaktadırlar.

Umut tacirleri insanı bir rüya alemine sokarlar ve insanın hiç rüyadan uyanmasını istemezler. Akıl ve hikmeti esas alacaklarına, hocasını, tarikatını esas aldırır ve beyinleri afyonlaştırırlar. Böylelikle düşünmeyen ve kendisini bilmeyen insan yığınları ise  kendilerini her daim uçurumun kenarında bırakacak kötülüklerin, safsataların ve  vesvese gibi kehanet şarlatanlıklarının içinde bulurlar. Bunlarda Allah’ın insana nimet olarak verdiği aklın ve düşüncenin ürünü olan  bir öneriye rastlayamazsınız. Bu yüzden akıl, vahiy ve düşüncenin ürünü olan analitik düşünceye sahip  iyi ve doğru insanları kötü insanlar gibi göstererek    insanlığı  kıyamete sürükleyecek uğursuz şeyler olduğunu vurgularlar. Yıldız falı, su falı ve astrolojik tutarsızlıkların, yaşamı esrarlı kılacağına insanları inandırırlar.

Kehanetçilerin amaçları geleceği bu tür gürültü ve patırtının üzerine inşa ederek, insanı bu tılsımdan hiç çıkarmayarak onların mantıklı düşünmeye meylini önlemektir. Bireylerin ahlakî, zihinsel ve kültürel olarak gelişimlerini sürekli erteleyerek hakkın, adaletin, erdemin gerçekleşmesini geciktirirler.

Topluluklar arasında sınıflar ve sınırlı efendiler yaratırlar. Kehanet severler  yol gösteren, vahye dayalı  bilimsel ırmakların akışını saptırırlar, yavaşlatırlar. İnsanlara güvenmezler. Bir şeyler üretmelerine engel olurlar. Her şeyin gelip geçici, sadece kendilerinin kalıcı olduklarına inanırlar.

Kehanet severleri bertaraf etmek için gerçek aydınlara gitmeliyiz. Birilerine şirin görüneyim ve birileri beni sevsin arzusunda olmadan, tamamen minnetsiz  kendini  kehanetlerle, kehanetçilerle mücadeleye adamış, her bir bireyin taşıması gereken manevi erdemleri, hiçbir grupsal ve sınıfsal ayrım yapmadan, hiçbir çıkar gözetmeden, fildişi kulelerinden çıkmış insanların zorluklar karşısında yolunu açan, mücadele eden ve doğrunun mutlaklığını savunan hiçbir sınıfın ve zümrenin etkisinde kalmadan yol gösteren yüreği naif, bilgisi ışık olan aydınları önümüze alarak yürümeli ve doğruları doğru olanı haykırmalıyız.  

Yazarlar araştırma ve yayın etiğine uymayı taahhüt ederler. Yazarlara telif ücreti ödenmez. Sitede yayınlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Makale BaşlığıTarih
KEMANIN TELLERİ 20.10.2018 06:54:00
HÜZNÜN ADI:  EYLÜL’DÜR 22.09.2018 06:36:00
EĞİTİM DE OYUNUN ÖNEMİ 09.09.2018 09:17:00
EDEBİYAT,  ŞİİR  VE İNSAN 10.08.2018 05:32:00
 BU DA BENİM DUAM OLSUN 31.07.2018 05:33:00
YKS’DE DOĞRU TERCİH NASIL YAPILMALI 14.07.2018 23:12:00
BEN NESLİ VE BELİRSİZ GELECEK KAYGISI 22.06.2018 22:41:00
ERDEMİN PEŞİNDE OLMAK 08.06.2018 08:29:00
OSMANLI’DAN GÜNÜMÜZE ENGELLİLERİN EĞİTİM SERÜVENİ 12.05.2018 06:33:00
UMUDUN KIYISINDA YAŞAMAK 03.05.2018 07:17:00

MAKALE HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.

RESİM GALERİ

ATAMALARDA 7 BRANŞA GÜZEL, 1 BRANŞA KÖTÜ HABER

atamalarda 7 branşa güzel, 1 branşa kötü haber

MUCİZE DEĞİŞİME SİZ DE TANIK OLUN!

Mucize değişime siz de tanık olun!

MEMURLARDAN, TAŞERONA, BORÇLULARDAN İŞÇİLERE HERKESE MÜJDE!

Memurlardan, taşerona, borçlulardan işçilere herkese müjde!

İŞTE RAFLARDA YERİNİ ALAN SON KİTAPLAR!

Psikolojiden, polisiyeye, bakım ve güzellikten, komediye işte en son çıkan kitaplar!

TBMMDE HANGİ PERSONEL NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

TBMMde hangi personel ne kadar maaş alıyor?

FETÖ BASKINI BYLOCKÇU POLİSLER VE JANDARMALAR LİSTEDE

FETÖ baskını bylockçu polisler ve jandarmalar listede

MEMURA YARIM MESAİ TAM MAAŞ MÜJDESİ! YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Memura yarım mesai tam maaş müjdesi! Yürürlüğe girdi

750 BORDO BERELİ ORAYA GÖNDERİLDİ

750 BORDO BERELİ ORAYA GÖNDERİLDİ

HABERİN FOTOĞRAFLRAI

haberin fotoğrafları

ÖĞRETMENLİĞİ KEBAP BİR MESLEK OLARAK GÖRENLERİN BİLMEDİĞİ 17 ŞEY

ÖĞRETMENLİĞİ KEBAP BİR MESLEK OLARAK GÖRENLERİN BİLMEDİĞİ 17 ŞEY

VİDEO GALERİ

İŞÇİ BABANIN VE ATANAMAYAN OĞLUNUN KLİBİ (bizim oğlanın rahatına bak)
Öğretmenin yürek burkan hikayesi
Arda Turandan muhteşem gol
İDAM CEZASINA ÇARPTIRILAN MUHAMMED MURSİNİN SON SAVUNMASI
engelliler haftası
GÖZÜMÜN NURU NAMAZ DİYEN ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ
ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLERİN ÇIĞLIKLARI
BAYRAĞI ERMENİLERE BIRAKMAYAN KAHRAMAN TÜRK
ÇANAKKALE ZAFERİ TANITIM FİLMİ YAYINLANDI
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu Önemli Açıklamalar

ÇİZGİLERİN DİLİNDEN

GÜNÜN SÖZÜ