Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 188.27 190.46
  • Dolar 4.8000 4.8086
  • Euro 5.5924 5.6025
Oturum Aç Üye Ol

Son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C
İBRAHİM DEMİRKAN
demirkanibrahim@gmail.com
Kamu Express

KILIK KIYAFET DEVRİMİ YAPILMALI

22 Kasım 2016 Salı 23:45

Askeriyedeki sivil memurlarla ilgili başörtüsü yasağının kaldırılması basında kamuda kılık kıyafet yönetmeliği değişti şeklinde verilince memurlar başbakanlıktan müjdeli bir haber mi geldi diye sevindiler ama değişim beklenildiği gibi kravat-ceket zorunluluğunu ortadan kaldıran bir değişim değildi. Bilindiği gibi 400 000 aşan üye sayısıyla eğitim alanında yetkili olan Memur Sen’e bağlı Eğitim Bir Sen başta olmak üzere tüm eğitim sendikaları memurlara yönelik kılık kıyafet dayatmasının kaldırılmasını istiyor.

Bu konuda Eğitim Bir Sen Ankara 1 Nolu Şube başkanı Yüksel HAŞLAK’ın da güzel bir açıklaması oldu. Şapka kanunu yürürlükte ama kimse uymuyor bu yüzden ‘Siz şapka takın biz kravat(a) takmıyoruz’ diyerek yaşadığımız önemli çelişkilerden birisine dikkat çekti.

12 Eylül 80 darbesinden sonra çıkartılan kamu çalışanlarına yönelik Kılık Kıyafet yönetmeliğiyle devlet kendince bütün kamu çalışanlarına statü verdirme işareti olarak kravat, takım elbise v.s  gibi kılık-kıyafetleri giyme zorunluluğu getirip başörtüsünü de yasaklamıştı.

Ak Parti iktidarından sonra bu yasaklar çözülmeye başlandı ve memureler için başörtülü çalışma özgürlüğü getirildi. Bu konuda Memur –Sen’in ülke çapında düzenlediği kılık-kıyafet dayatmasına son vermeyi amaçlayan 10 Milyon İmza kampanyası da hükümete yol açıcı, sivil insiyatifi temsil eden güçlü bir çıkış olmuştu.

Bu yasağın kalkmasına karşı çıkanlar genelde sivillerle devlet dairesinde çalışanların fark edilmesi ve ayrımı için bu kıyafet zorunluluğunun konulduğunu söyler.

Bu zayıf düşünceyi eleştirmiyor ve komikliğini ortaya bile koymuyorum, sizlerin zekâvetine havale edip olması gerekeni söylüyorum;

Kamuda çalışan kadınlara getirilen başörtüsü serbestiyeti kamunun her alanında devlete bağlı her kurumda eksiksiz bir şekilde uygulanmalı, erkeklerde ise kravat, gömlek, ceket ve kumaş pantolon zorunluluğu kaldırılmalı. Erkek çalışanlar sakal ve bıyık bırakabilmeli. (Erkeklere bıyık zaten serbest diyenlere şunu söyleyeceğim: 1998’de stajyer öğretmen iken o yıllarda halen geçerli olan 12 Eylül ihtilâlinde çıkartılmış bıyık ‘nizamnamesini’ okumuştum. Şimdi de aynen geçerlidir herhalde. Düpedüz daha çok dindar insanlarla dalga geçmek için kullanılan ‘badem bıyık’ tarifi vardı. Dudaklar gözükecek, yok şöyle olacak, yok böyle olacak, v.s v.s..)

Tek tipleştirici mantalitenin ürünü olan bu kışla düzenine son vermek lâzım. Çünkü nasıl giyineceğimize karar verenler nasıl düşüneceğimize de karar verebilirler.


İşte bu yasağın kalkması bana göre Türkiye’de topluma yapacağı psikolojik rahatlama ile bir çok alanda ivme kazandıracak devrimsel bir gelişme olur.


Yasağın kalkması yolunda teklif veren herkes hangi görüşten olursa olsun bütün kesimler tarafından minnetle ve şükranla anılacağına adım gibi eminim.

Zaten kamu çalışanlarını temsil eden yetkili sendika Eğitim Bir Sen tüm üyelerini kılık kıyafet serbestliği için sürekli eyleme çağırdığı için bu yasaklı yönetmelik fiilen delinmektedir. Hükümetinde yapması gereken bu çağrıya kulak vermektir. Özellikle kimi kurumlardaki amirlerin sendika üyesi ve temsilcisi kişilere yönelik ‘Neden kravatın yok,bu sakal nedir?’ şeklindeki olumsuz tavırları kamu çalışanının performansını kılık kıyafetinin belirleyemeyeceğinden habersiz eski Türkiye’nin ruhunu hortlatmaya matuf kişisel takıntılardır.

Herkesin söylediği şu: “Kıyafet serbestisi için kim meydana çıkarsa çıksın, hiçbir parti ve sendika bu işe karşı çıkmaz, çıkamaz da. Kurtarın bizi bu ceket, kravat mecburiyetinden.”

Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın vereceği müjde tüm memurları rahatlatacaktır. Eski Türkiye manzarasının en vazgeçilmez resimlerini oluşturan Kılık Kıyafet yönetmeliğine yeni Türkiye manzarasında hiç yer verilmemelidir.

 

 

 

 

Yazarlar araştırma ve yayın etiğine uymayı taahhüt ederler. Yazarlara telif ücreti ödenmez. Sitede yayınlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Makale BaşlığıTarih
DERİN DALGANIN İKİNCİ PERDESİ: DAS İST ERBAKAN 2 01.05.2018 21:33:00
SIRA SANA DA GELECEK DOKTOR! 21.04.2018 05:24:00
ÖLÜMÜ ÖLDÜREN YAZAR 22.10.2017 07:27:00
İNTERNETTE ‘ÖRGÜTLENME 17.10.2017 20:28:00
İFTİRALARA CEVABIMDIR 08.06.2017 05:36:00
MECİDİNİN HZ. MUHAMMED (SAV) FİLMİNE GİTMELİ Mİ? 07.12.2016 19:37:00
15 TEMMUZU SANATA YANSITABİLECEKMİYİZ? 13.10.2016 11:12:00
KURTULUŞ GECESİ VE MEMUR SEN 02.08.2016 21:06:00
BİZİ KİM EĞİTİYOR? 22.06.2016 13:39:00
EGİTİM SİSTEMİMİZ BİZANSTAN ALINMIŞTIR 17.06.2016 11:49:00

MAKALE HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.