Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 239.04 245.61
  • Dolar 6.2718 6.2831
  • Euro 7.3437 7.3570
Oturum Aç Üye Ol

Son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C
DANYAL APUHAN
danyal_12@hotmail.com
Kamu Express

LİYAKAT ÜZERİNE NOTLAR-1- 

09 Temmuz 2018 Pazartesi 08:57

Layık olma, ehil olma, işin hakkından gelme anlamında olan liyakat; talep edenin görevlendirmeyi yapan makamlar tarafından bilinerek tanınarak hakkını vererek uygun kişiler layık görülüp göreve getirilirse hem dünyevi hem de inananlar için uhrevi görev yerine getirilmiş olur. Aksi taktirde dünyevi düşünenler için işin yürütülememesi, kaosa sebebiyet vermesi gibi, inananlar için uhrevi hayatın tehlikeye girmesi anlamına gelir. Her nedense özel işlerimize kişi almak söz konusu olunca tabiri caizse babamızın oğluna bile kıyak geçmediğimiz bu dünyada iş kamunun olunca çok aksi bir durum olmadıkça babamızın oğlunun yeri zaten garantidir de, birinci dereceden yakınlarımızın; hatta uzaktan tanıdıklarımızın yeri de garantidir. Bırakın işe uygun oluşuna bakmayı, aleni bir şekilde fikrimizi benimsemediğini söylemesin de kendi dünyasında nasıl düşünüyorsa düşünsün bize ulaşmadıktan sonra arkamızdan sövmesi de umurumuzda olmayan birini bile rahatlıkla kamu kurumuna almakta beis görmüyoruz. Hani emanetleri ehline veriniz der ya dinimiz, kültürümüz. Ne yazık ki emanetleri ehline vermesi en çok gerekenler bu hataya düşebilmektedir, yanlış yapabilmektedirler. 

Eskiden şöyle bir hikaye anlatılırdı: 

Beş çocuklu zengin bir adam varmış. Adamın birçok hayvanı varmış. Günün birinde adamın tavuğu kaybolmuş. Adam evlatlarını toplamış, gidin kaybolan tavuğumuzu bulun ve getirin, demiş. Çocuklar; tavuk, malımızın kaçta kaçıdır ki deyip el gibi davranmışlar. Hani el elin eşeğini türkü çığırarak ararmış ya, onlar da mal sahibi gibi değil de el gibi davranıp işi önemsememişler. Aradan birkaç gün geçmiş, koyunları kaybolmuş. Baba, çocukları toplamış, gidin o tavuğu arayın bulun, demiş. Çocuklar; anlam verememişler. Baba, bizim koyunumuz ortada yok sen hala tavuk derdine düşmüşsün deseler de, babalarının ısrarla tavuğu arayın bulun demesiyle hep beraber çıkmışlar. Koyun, mallarımızın kaçta kaçıdır deyip onu da önemsememişler. Birkaç gün sonra iyi para eden koçları kaybolmuş. Babaları yine evlatlarını toplamış, gidin o tavuğu bulun getirin demiş. Çocuklar yine anlam verememişler. Babamız yaşlanmış, akıl sağlığı yerinde değil, aklı hala tavukta demişler. Önemsemeyip bir iki tur attıktan sonra eve dönmüşler. Derken birkaç gün sonra iyi para eden öküzleri kaybolmuş. Babaları yine evlatlarını toplamış, gidin o tavuğu bulun getirin demiş. Çocuklar yine anlam verememişler. Babamız iyicene yaşlanmış, bizim daha değerli havanlarımız kaybolmasına rağmen onun aklı hala tavukta demişler. Demişler demesine de bu sefer babalarının ısrarla tavuğu bulun demesi boşuna olmayabilir düşüncesine kapılmışlar. Neyse ki uzun bir arayıştan sonra bir adamın kümesinde tavuklarını bulmuşlar. Aman Allah'ım bir de ne görsünler! Meğerse bugüne kadar kaybolan tüm hayvanları çalınmış ve çalan kişi de aynı kişi imiş. Neyse ki çocuklar, babalarının neden ısrarla tavuğu bulmaları gerektiğini ancak anlayabilmişler.  

Gelelim hikayenin liyakat konusuyla bağlantısına: Ben; memnun olmadığımız, yanlış giden bir şeyler var dediğimiz islerin çözümünün liyakate önem vererek görevlendirme yaparak çözebileceğimizi düşünenlerdenim.  Adamı olanların değil, adam yetiştirmeyi kendine dert eden yöneticilerin göreve getirilmesiyle birçok sorunun çözüleceğini düşünüyorum. Biraz daha özele indirgeyerek söyleyecek olursak; eğitimde sorunlarımız varsa iyi yöneticilerle bu sorunu minimize edebiliriz. Elbette ki öğretmen bu isin en önemli kişisidir. Fakat ben öğretmenin eski sistemde olduğu gibi mülakatsız olarak göreve gelmesini yöneticilerin ise her şeyden bağımsız bir şekilde eğitime bir şeyler katabilenlerden seçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun için yakında yapılacak idareci atamaları ve şube müdürleri atamalarının buna göre yapılmasının eğitimdeki problemlerimizi bir nebze de olsa çözeceğine inanıyorum. 

Tavuğu bulmamız temennisiyle...  

Yazarlar araştırma ve yayın etiğine uymayı taahhüt ederler. Yazarlara telif ücreti ödenmez. Sitede yayınlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Makale BaşlığıTarih
KAYBOLAN SESLERİ ARAMAK… 14.02.2018 09:02:00
KINIYORUM SİZİ 28.12.2017 07:53:00
HİÇ KUŞKUM YOK ÖĞRETMENİM 24.11.2017 06:08:00
15 TEMMUZ İMTİHANINI KAYBEDENLER 15.07.2017 00:49:00
İKTİDAR İHTİRASI 04.07.2017 22:52:00
GÜVEN VE AKILLARDA ŞÜPHE BIRAKMAK 26.12.2016 23:19:00
ELEŞTİRMEK ÜZERİNE 27.06.2016 07:47:00
NE KADAR DA ZAVALLIDIRLAR 19.12.2015 20:50:00
GÜN SENİNDİR, KUTLU OLSUN! 24.11.2015 09:52:00

MAKALE HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.