Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 188.05 190.24
  • Dolar 4.8000 4.8086
  • Euro 5.5924 5.6025
Oturum Aç Üye Ol

Son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C
TAHSİN GENGÖRÜ
tgengoru@gmail.com
Kamu Express

MEB EĞİTİM KURUMLARI MÜDÜR YARDIMCILIĞI YAZILI SINAVI ÜZERİNE

24 Aralık 2015 Perşembe 07:11

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü “Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik” çerçevesinde eğitim kurumları müdür yardımcılıklarına yapılacak olan görevlendirmeler için yapacağı yazılı sınav tarihini 20 Mart 2016 olarak web sitesinden duyurmuştu.

Duyuru tarihinden itibaren söz konusu eğitim kurumları müdür yardımcılığı yazılı sınavına katılmak isteyen meslektaşlarımız, sınava hazırlık için doğru kaynak/kaynaklar temin etme telaşına girdiler.

Doğru ve güvenilir kaynak/kaynaklar tercih etmek, sınava sağlıklı bir şekilde hazırlanmak bakımından oldukça önemli. Zira sınav konularının önemli bir kısmı mevzuat içerikli olduğundan; seçilen kaynaklarda işlenen mevzuatın güncel olması gerekiyor.

Öte yandan, çoktan seçmeli bir sınavdan yüksek puan almanın veya başarı elde etmenin “sadece bilgi düzeyine bağlı olmadığı” da tartışmasız bir gerçek. Bilgi düzeyinin yanı sıra; soru çözme tekniği, seçenek eleme yöntemleri ve benzeri birçok faktör de elde edilecek başarıda önemli ölçüde etkili olabilmektedir.

Çoktan seçmeli bir sınavda “az bilgi ile çok doğru yapabilme” şansı olduğu gibi; “çok bilgi ile az doğru yapabilme” ihtimali de vardır. Burada, yukarıda bahsettiğim soru çözme tekniği, test tecrübesi ve mantık yürütme faktörleri devreye girmektedir.

Dolayısıyla bu tür sınavlara hazırlanırken, sadece salt bilgi yüklenmek yerine; “hem bilgi yüklenmek ve hem de konunun yapısı ve sınavdaki puan değerine ve ağırlığına göre bir sınava hazırlık stratejisi uygulamak, geçmişte çıkmış sorulara göz atarak çıkabilecek sorulara aşinalık kazanmak” başarıyı daha da arttıracaktır.

Yukarıda saydığımız önemli noktaların ışığında, yapılacak olan yazılı sınavın “mevzuat ağırlıklı” olduğu hususunu göz ardı etmemek gerekir. Bugüne değin yapılan çeşitli yazılı sınavları incelediğimizde, bu sınavlarda sorulan mevzuat sorularının genellikle “yoruma kapalı sorular” olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle sınava hazırlanırken ilgili mevzuatın bazı (sınavda çıkabileceğine inandığınız) kısımlarını ezberlemek veya birkaç tekrar ile pekiştirmek önem arz etmektedir.

Yapılacak olan yazılı sınav konularına, 06/10/2015 tarihli ve 29494 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmeliğin 15’inci maddesine bakarak ulaşabilirsiniz.

Hangi kaynaktan çalışırsanız-çalışın ama mutlaka “bu kaynakta işlenen mevzuatın güncelliğini” kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Çalıştığınız mevzuatın güncelliğini, Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü’nün http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/adresli web sitesinden kontrol edebilirsiniz.

 

Başarılar dilerim. Sevgiyle kalın…

Yazarlar araştırma ve yayın etiğine uymayı taahhüt ederler. Yazarlara telif ücreti ödenmez. Sitede yayınlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.

MAKALE HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.