Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 188.60 190.79
  • Dolar 4.8000 4.8086
  • Euro 5.5924 5.6025
Oturum Aç Üye Ol

Son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C
İHSAN SAVAŞ
savas-ihsan@hotmail.com
Kamu Express

MEB KİTAPLARINI HAZIRLAYANLAR VE İNCELEYENLER KİMLER

16 Nisan 2015 Perşembe 11:57

Daha düne kadar o kitabın içeriğinden benim de haberim yoktu. Size dün akşam yaşadığım bir olaydan bahsedeyim. Yedi yaşlarında bir kızım var akşam ödev yapıyordu. Hayat bilgisi 1. Sınıf kitabında ‘‘Eskiden Günümüze’’ adıyla başlayan bir konu ve bu konuda öğrencilerden istenen gerekli imlerin gereken resimlerinin altına koyulmasıyla ilgiliydi. Doğruluğunun teyidi için de annesinden ve benden yardım isteyen kızımın, ‘‘Hayat Bilgisi’’ kitabını incelememle başladı.

Kitaptaki sayfanın resimlerine baktığımda birbirinden farklı dört resmin olduğunu gördüm.İki bayan ve iki erkek resmi: Tesettürlü bir bayan ile başı açık etekli bir bayan;öbür tarafta halkın giyebildiği elbiselerden giymiş(o elbiselerden giyeni çok gördüm) bir erkek resmi ile takım elbise ve kravat takmış,başka bir erkek resmi görünüyor. Buraya kadar görülenleri normal karşıladığımı, gördüğümü,gördüğünüzü belirtmem de fayda var. Yalnız, konu ile ilgili soruda ‘‘Eskiden Günümüze’’ başlığının; kapalı bir bayan ve hali hazırdaelbiseli bir bayın eskiyi ne şekilde anımsattığı ile başı açık bayan ile takım elbise giyen kişinin günümüzü nasıl anımsattığını, anımsatmak istendiğini hala anlamış değilim! Anlamış değilim derken benim kadar sizin de olayı anlamadığınızı biliyorum(!)

Tesettür örtünmek olarak tanımlanır… Kadının gerekli şartlarda, sınırları çizilen her örtünmeyi tesettür olarak görüyorum, görüyoruz, görmeliyiz… Buradaki kadının giyinişi Doğu Anadolu da, Güney Doğu Anadolu da ve Karadeniz de, hatta Türkiye nin her yerinde rastlayabileceğiniz türden bir giyiniş tesettür tarzı olduğunu da belirtmek isterim.

O resimlerde,bayanlarda tesettür ve erkeklerde ise; halkın giydiği, giyebildiği giysileri, eskilerden kalma gösterip; günümüzde bayanın sadece başının açık olmasından ibaret bir varlık; erkeğin de takım elbise giyen,kravat takan bir varlık olarak gösterilmesini açıkça görmek mümkün.

Yavrularımızı, ‘‘Artık bunlar eskide kaldı anlayışı ile ‘başörtüsü füruattır’ diyen’’ bedhahlara fırsat vermemek gerekir. Her gün toplumla iç içe olan yavrularımızın, babaannesini, anneannesini, ve toplumda nice annelerimizi, kardeşlerimizi başlarını kapalı veya açık bir şekilde gördüğünü biliyoruz. Yavrularımızı tek tip kıyafete; bayanlarda başları açık, kısa etek;erkeklerdeise takım elbise ve kravatlı seçme unsuruna yönlendirmek büyük hatalar doğuracaktır.Öte yandan, günümüzde de kullanılan, gelecekte de kullanılacak olan bir tesettürü, eskiye has bir elbise olarak göstermek, çocuklarımızda kişilik gelişiminde olumsuz izler bırakacaktır. Eğitimciler olarak yavrularımıza eski yeni ayırımı yapmadan seçme özgürlüğü verelim. İsteyen fes takar, isteyen şapka…

 Bu bakanlığın içinde biri olarak söyleyebilirim ki; Milli Eğitim Bakanlığı son 13 yıldır büyük ilerlemelerin kaydedildiği yegane bakanlıklardan biridir. Bu gelişim ve değişim yadsınamayacak kadar büyüktür. Ne var ki bu kadar ilerleme kaydeden bu bakanlığı dışarıdan ve içeriden yıpratmaya çalışanlar da azımsanmayacak kadar çoktur.

Hiç şüphe yok ki, Milli Eğitim Bakanlığı, ücretsiz ders kitaplarında gerekli çalışmaları yapan ve inceleyen komisyonu titizlikle seçerek gereken önlemleri alacaktır...                                                                                                                                                            

Yazarlar araştırma ve yayın etiğine uymayı taahhüt ederler. Yazarlara telif ücreti ödenmez. Sitede yayınlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Makale BaşlığıTarih
TEMELDE İNSAN VAR... 23.12.2015 20:50:00
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OLMAK 28.04.2015 09:58:00

MAKALE HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.
17.4.2015 08:37:10 Hacı BAKIRTAŞ

Çok doğru bir tespit, bu durum hepimiz için kanayan bir yara, Türkiye'nin böyle insanlara ihtiyacı var. Böyle bir konuya değindiğiniz için çok teşekkür ederim.


Cevap Yaz 0 0
16.4.2015 22:20:52 osman seliman

Son derece doğru tespit yapmışsınız. Böyle gerçek aydınlar yeni türkiyenin ihtiyacı var.


Cevap Yaz 0 0
16.4.2015 19:24:16 Murat Balkan

Bu kanayan bir yara. Örneğin Din Kültürü kitabında mutlu aile resmine Avrupalı Hristiyan aileleri yerleştirmiş. Müslüman mahallesinde salyangoz satmak böyle birşey işte.


Cevap Yaz 0 0