Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
 • Altın (Has) 225.33 230.81
 • Dolar 5.7794 5.7898
 • Euro 6.6943 6.7064
Oturum Aç Üye Ol

Son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

 • °C - °C
 • °C - °C
 • °C - °C
YAŞAR ŞAHİN
ysahin028@hotmail.com
Kamu Express

MESLEK LİSELERİ KAPATILSIN YA DA...

31 Ocak 2018 Çarşamba 00:14

Sözü uzun uzun dolandırmaya gerek yok. Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesi ve Eylem Planlarının hazırlandığı şu günlerde, başlığı destekleyecek mevcut gerekçeleri madde madde sıralayalım.

 1. Meslek liseleri kesinlikle sayısal okullardır. Bu sebepledir ki, bu okulların müfredatı, çoğunlukla teknik konular içerir. Matematik, fizik ve kimya bilgisine yer yer ihtiyaç duyulur söz konusu okullarda. Mesela üzerinde çokça çalışılan herhangi bir metal kütlenin; hacmini hesaplamak için matematik, özgül ağırlığını bulmak için fizik, bileşimini görmek için kimya bilgisine kesinlikle ihtiyaç duyulur. Yoksa öğrenci çalıştığı malzemeyi tanımamış olacağından, bu metalden üretilen bir makine parçasının çalışma şartlarını yorumlayıp, dayanıklılığını da hesaplayamayacaktır.

 2. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavları (TEOG), fen ve matematik yönü güçlü öğrencileri, Fen ve Anadolu Liselerine yönlendirmek için yapılan bir eleme sınavıdı. Meslek liselerini özellikle tercih eden başarılı öğrencileri istisna tutarsak, sayısal yönü oldukça zayıf öğrenciler meslek liselerine, sistem tarafından istemeden ve gönülsüz olarak yönlendirilmekteydi.

 3. Meslek liselerinin bugünkü yapısı sebebiyle reel sektör iş gücü piyasasında ihtiyaç duymakta olduğu ara eleman gücüne, eşyanın tabiatına uygun olarak ulaşamamaktadır. Dolayısıyla, teknik düzeydeki makina, donanım ve malzemeyi tanıyıp, bu birikimi üretim sürecinde tekniğine uygun kullanabilen ve usta ile mühendis arasındaki nitelikli teknik ara eleman gücü de mazide kalmış olmaktadır.

 4. Meslek liseleri mezunlarının alanlarına uygun sektörlerde, hangi düzeyde istihdam edildiğine yönelik araştırma sonuçlarına göre, meslek liselerinden mezun olanların ancak % 11’inin (varsayalım % 20 olsun) alanlarında istihdam edildiği anlaşılmaktadır. Bu mezunlardan % 89’unun ise alan dışı sektörlerde çalıştığı görülmektedir. (Söz konusu verilerin elde ediliş yöntemi tartışmalı olduğundan; Millî Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Millî Savunma Bakanlığı ve YÖK işbirliğiyle gerçek veriler elde edilmeli ve böylece öğrenci, veli ve reel sektörün geleceğe ilişkin projeksiyon oluşturabilmeleri sağlanabilir)

 5. Mevcut mesleki eğitim politikalarının etkisizliği sebebiyle, son yıllarda işsiz vatandaşlar yükselen bir ivme ile İŞKUR meslek kurslarını tercih etmektedirler. İŞKUR’un kamu ve reel sektörün işgücü ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak, aktif işgücü programı kapsamında, 2016 yılı itibarı ile 5715 kısa süreli meslek kursları, iş garantili kurslar ve girişimcilik gibi kurslara 119.172 kursiyer başvuruda bulunmuştur.

 6. Meslek liselerinin açığını kapatmaya yönelik meslek kurslarıyla ilgili diğer başarılı bir alan da belediyelerdir. İSMEK, BELMEK gibi meslek kursları aracılığıyla, reel sektörün ihtiyaç duyduğu mesleklere yönelik oldukça başarılı kurslar düzenlenmekledir. Bu kapsamda 250 binden fazla kursiyer BELMEK meslek kurslarını tamamlamış ve istihdama yönelik belge almışlardır.

SONUÇ: % 11 gibi oldukça düşük bir verime sahip olması sebebiyle reel sektör, veliler, eğitimciler ve toplumun beklentilerini karşılayamayan, ancak buna rağmen uygulanmasına devam edilen meslek liselerine zorunlu öğrenci seçim sistemi revize edilmeli, bu gerçekleştirilemiyorsa meslek liseleri kapatılmalı veya işin hakkını verebilecek kurumlarımızdan İŞKUR ve/veya Belediyelere devredilmelidir.

Vah mesleki ve teknik eğitim sistemimiz vah.

Bir 28 Şubat vurdu, yetmedi;  TEOG vurdu, yetmedi; umarım ortaöğretime geçiş sisteminde yaşanan yeni gelişmelar vurmaz…

Sağlıcakla kalın.

Yazarlar araştırma ve yayın etiğine uymayı taahhüt ederler. Yazarlara telif ücreti ödenmez. Sitede yayınlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Makale BaşlığıTarih
ROBOTİK SENDİKACILIK MI GELİYOR? 03.08.2018 15:10:00
İSLÂM BİLİME ENGEL Mİ? 19.06.2018 16:24:00
MESLEKİ EĞİTİM YA DA KÜÇÜKLERE MASALLAR 20.10.2016 03:32:00
BAŞARILI ÇOCUK KİMDİR? 28.02.2016 15:02:00
EĞİTİM BAKANLIĞI SAHİDEN MİLLÎ Mİ? 29.12.2015 02:25:00
ÖLÇÜLEMEYEN PERFORMANS YÖNETİLEMEZ 10.11.2015 23:17:00

MAKALE HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.
18.6.2018 10:36:41 Ayh.

Ulkemizin mesleki ve teknik egitimini yok etmek icin 28 subatla baslayan yikim, maalesef mesleki ve teknik egitimi milli egitim politikasiyla duzeltilmedigi surece, 28subatcilarin ekmegine yag surmus ve emellerine ulastirmis olmaktan oteye gecilmeyeceginin gostergesi olacaktir.


Cevap Yaz 0 0
1.2.2018 08:49:16 İbrahim

Durumu gayet net ve açık bir şekilde ortada malesef acı geçen bu.birde devlet lise mezunu alacağına meslek liselerinde alacağını ilan etmeli bence böylece teşvik olur


Cevap Yaz 2 0