Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 240.13 244.52
  • Dolar 6.2671 6.2784
  • Euro 7.3794 7.3927
Oturum Aç Üye Ol

Son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C
M.VEYSİ TUNÇ
veysi_tunc@hotmail.com
Kamu Express

NEREDE O ESKİ DALKAVUKLAR?

05 Mart 2018 Pazartesi 23:53

Eskiden bir meslekmiş, hem de diğer esnaflar gibi loncaları, kâhyaları ve nizamnameleri varmış. Zengin konaklarda ev sahiplerine veya konuklarına hoşça vakit geçirtirlermiş.

Çeşitli nitelikler gerektiren bu meslek, ismini başlarına giydikleri ‘’sarıksız kavuk’’ anlamına gelen ‘’dal kavuktan’’almış.

Türk Dil Kurumu sözlüğünde ise dalkavukluk, kendisine çıkar sağlayacak olanlara aşırı bir saygı ve hayranlık göstererek yaranmak isteyen kimse, huluskar, yağcı, yalaka, yağdanlık, yalpak, yaltakçı, kemik yalayıcı, çanak yalayıcısı; tarih alanında ise saraydaki devlet büyüklerini nitelikli sözcüklerle eğlendiren kimse anlamına gelmektedir.

Dünden bugüne dalkavuk sözcüğünün anlam daralmasına ve değişimine uğradığı aşikâr… Değişen sadece sözcüklerimiz midir? Siretimiz ve suretimiz ne âlemde?

Geçmişte dalkavukluk, bir işmiş; yani emek verilip maddi olarak karşılığı alınırmış. Peki ya günümüzde? Maalesef dalkavukluk kimlik, kişilik, karakter halini aldı.

Geçmişte dalkavuklukların kıyafetleri de belliymiş. Sarıksız kavuk yani dal kavuk giyerlermiş. Peki ya günümüzde? Farklı kıyafetlerle karşımıza çıkabilecekleri gibi kılıktan kılığa da girebilirler. Yerine ve zamanına göre sarık da bağlayabilirler şapka da takabilirler.

Geçmişte dalkavuklar, mevki makam sahiplerinin konaklarında, köşklerinde belli zamanlarda, belli ücret karşılığında hizmette bulunurlarmış. Peki ya günümüzde? Dalkavuklarla her yerde her an karşılaşabiliriz: devlet katmanlarında, döner koltuklarda, makam odalarında, kürsülerde, televizyon ekranlarında, gazete köşelerinde ve daha nice yerlerde…

Geçmişte dalkavuk olabilmek için belli şartlar aranırdı. Hazır cevaplık, bilgi ve birikim sahibi olmak, bedenin dayanıklı olması gibi... Peki ya günümüzde? Tek ve en önemli şart, efendisine sınırsız övgü, karşısında olana sınırsız sövgü.

Geçmişte dalkavukluk, tehlikeli bir meslekti. Yapılacak çeşitli etkinliklere göre bedenleri eğlence aracı olarak kullanılıyordu. Yüzünü tokatlama, merdivenden aşağı yuvarlama, sakal boyama, yüzüne mürekkep ve kömürle kara sürme… Peki ya günümüzde? En az tehlike arz eden bir alışkanlık, en fazla yalakalık yapanın en az rahatsız edildiği bir ortam…

Geçmişte dalkavukların bir meslek ahlakı vardı. Mesela vazifeleri, hane sahibi olan zatın mizaç ve tabiatına uygun şekilde konuşmak, meclise neşe vermek, keder verici sözlerden ve küfürlerden gayretle sakınmak, verilen parayı gizlice almak ve paranın çokluğuyla meslektaşları arasında övünmemek… Peki ya günümüzde? Nicelik çok, nitelik yok. Kalitesizlik, karaktersizlik ve kapasitesizlik had safhada… Edep de yok adap da…

Geçmişte dalkavukluk, kurumsal bir yapı olduğu için dalkavukların sayıları az çok bilinirdi. Peki ya günümüzde? Bunu bilmek mümkün olmamakla birlikte seçim zamanlarında, ihale işlerinde, atama dönemlerinde arttığı muhakkak…

Geçmişte dalkavukluk, daha masum, daha sevimli, daha sempatik bir geçim kapısıymış. Amaçları sadece ev sahiplerini ve misafirlerini güldürmekmiş. Peki ya günümüzde? Her devrin adamı olmaları, menfaatlerini öncelemeleri, insani değerlerinin olmamasından ötürü çok tehlikeli ve zararlılar.

Velhasılıkelam, karşılaştırma yaptığımızda insanın ‘’Nerede o eski dalkavuklar?’’ diyesi geliyor.

Yazarlar araştırma ve yayın etiğine uymayı taahhüt ederler. Yazarlara telif ücreti ödenmez. Sitede yayınlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Makale BaşlığıTarih
15 TEMMUZ 15.07.2018 15:52:00
ÇOCUKLAR VE CANİLER 09.07.2018 08:24:00
SANAL AHLAK 01.07.2018 18:38:00
SİYASİ ANIYLA SEÇİM TAHLİLİ 28.06.2018 11:55:00
ZAMAN VE İNSANLIK ÜZERİNE 25.06.2018 08:46:00
HABABAM SINIFI 10.06.2018 23:30:00
MUHALEFET, MÜTTEFİKLER VE İKTİDAR 27.05.2018 12:59:00
BEN NELER YAPMALIYIM? 20.05.2018 16:33:00
AYLARDAN RAMAZAN 17.05.2018 09:18:00
SÖYLEM, EYLEM VE BİZLER 13.05.2018 15:04:00

MAKALE HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.