Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 188.05 190.24
  • Dolar 4.8000 4.8086
  • Euro 5.5924 5.6025
Oturum Aç Üye Ol

Son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C
TAHSİN GENGÖRÜ
tgengoru@gmail.com
Kamu Express

NORM KADRO DEĞİŞİKLİĞİ ANALİZİ

28 Kasım 2016 Pazartesi 17:21

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 25/11/2016 tarihli ve 29899 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Gazetede yayımlanan ve Bakanlar Kurulunca 17/10/2015tarihinde kararlaştırılan 2016/9488 sayılı Kararın getirdiği değişiklikleri analiz edecek olursak;

Bölüm-1: YÖNETİCİ NORMUNDAKİ DEĞİŞİKLİKLER

a-      Müdür Başyardımcılığı normu

DEĞİŞİKLİK: Yönetmeliğin 6’ıncı maddesinin birinci bendinde yer alan “Özel eğitim kurumları hariç olmak üzere yatılı veya pansiyonlu olanlara” ifadesi; ““yatılı veya pansiyonlu olanlara” şeklinde değiştirilmiştir.

SONUÇ:Buna göre, yatılı veya pansiyonlu olan özel eğitim kurumlarına da müdür başyardımcılığı normu verilmiş oldu.

b-     İlkokul Müdür Yardımcılığı normu

DEĞİŞİKLİK: Yönetmeliğin 8’inci maddesinin (ç) bendinde yer alan “1801 ve daha fazlası için 4” ifadesi; ““1801-2401’e kadar 4”  şeklinde değiştirilmiş ve aynı maddeye “2401 ve daha fazlası için 5” şeklinde (d)  bendi eklenerek değişiklik yapılmıştır.

SONUÇ:Buna göre, ilkokullarda öğrenci sayısına bağlı olarak en fazla verilen 4 adet müdür yardımcılığı normu 5’e yükseltilmiştir.

c-      Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Müdür Yardımcılığı normu

DEĞİŞİKLİK: Yönetmeliğin 9’uncu maddesinin (ç) bendinde yer alan “1501 ve daha fazlası için 4” ifadesi; ““1501-2001’e kadar 4”  şeklinde değiştirilmiş ve aynı maddeye “2001 ve daha fazlası için 5” şeklinde (d)  bendi eklenerek değişiklik yapılmıştır.

SONUÇ:Buna göre, Ortaokullarda ve İmam Hatip Ortaokullarındaöğrenci sayısına bağlı olarak en fazla verilen 4 adet müdür yardımcılığı normu 5’e yükseltilmiştir.

d-     Ortaöğretim Kurumları ile Mes. ve Tek. Eğitim Merkezi Müdür Yardımcılığı normu

DEĞİŞİKLİK: Yönetmeliğin 10’uncu maddesinin (ç) bendinde yer alan “1501 ve daha fazlası için 4” ifadesi; ““1501-2001’e kadar 4”  şeklinde değiştirilmiş ve aynı maddeye “2001 ve daha fazlası için 5” şeklinde (d)  bendi eklenerek değişiklik yapılmıştır.

SONUÇ:Buna göre, Ortaöğretim Kurumlarında ve Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde öğrenci sayısına bağlı olarak en fazla verilen 4 adet müdür yardımcılığı normu 5’e yükseltilmiştir.

e-      Özel Eğitim Kurumları Müdür Yardımcılığı normu

DEĞİŞİKLİK: Yönetmeliğin 11’inci maddesinin (a) bendinde yer alan “101’e kadar 1” ifadesi; “51’e kadar 1” şeklinde,  aynı maddenin (b) bendinde yer alan “101 ve daha fazlası için 2” ifadesi; “51-126’ya kadar 2” şeklinde değiştirilmiş ve aynı maddeye “126’dan sonra gelen her 150 öğrenci için 1” şeklinde (c)  bendi eklenerek değişiklik yapılmıştır.

SONUÇ:Buna göre, Özel Eğitim Kurumlarının I., II. ve III. Kademelerinde öğrenci sayısına bağlı olarak verilen müdür yardımcılığı normunda üst sınır kaldırılmış (14’üncü maddenin ikinci bendinde sınır 6 olarak belirlenmiş) ve 126 öğrenciden sonraki her 150 öğrenci için 1 müdür yardımcılığı normu verilmiştir.

Bölüm-2: ÖĞRETMEN NORMUNDAKİ DEĞİŞİKLİKLER

a-      Özel Eğitim Öğretmeni normu

DEĞİŞİKLİK: Yönetmeliğin 17’inci maddesinin (c) bendi mülga edilmiş, aynı maddenin (ç) bendinde yer alan “her tür ve kademede orta ve ağır düzeyde zihin engelliler ile otistikler için açılan her sınıf veya şube için 2” ifadesi; “anaokulları ve anasınıfları hariç olmak üzere, her derece ve türdeki eğitim kurumlarında orta ve ağır düzeyde zihin engelliler ile otistikler için açılan her sınıf veya şube için 2 ” şeklinde değiştirilmiştir.

SONUÇ:Buna göre, tür ve kademeye bakılmaksızın, orta ve ağır düzeyde zihin engelliler ile otistikler için açılan her sınıf veya şube için verilen 2 özel eğitim öğretmeni normu korunmuş;  ancak maddeye “anaokulları ve anasınıfları hariç olmak üzere” ibaresi eklenerekanaokullarında ve anasınıflarında açılan bu tür sınıfların/şubelerin istisna tutulduğu netleştirilmiştir.

b-     Rehberlik Alan Öğretmeni normu

DEĞİŞİKLİK: Yönetmeliğin 21’inci maddesinin ikinci bendinin (a) alt bendine “özel eğitim anaokulları hariç olmak üzere” ifadesi, aynı bendin (b) alt bendine “anaokulları hariç olmak üzere” ifadesi ve üçüncü bendine “anaokulları hariç olmak üzere” ifadesi eklenmiştir.

SONUÇ:Buna göre, Okul öncesi eğitim kurumlarına (Anaokulları, Özel Eğitim Anaokulları) Rehberlik Alan Öğretmeni normu verilmemiştir.

Ayrıca, 21’inci maddenin üçüncü bendinde, özel eğitim kurumlarında öğrenci sayısının 100 ve 100’ün katlarına ulaşması halinde her defasında ilave olarak 1 Rehberlik Alan Öğretmeni norm kadrosu verileceği ifade edilmiştir. (Değişiklikten önce bu ifade, 500 ve 500’ün katlarına ulaşması halinde şeklindeydi). Buna göre, I., II. ve III. Kademe özel eğitim kurumlarında öğrenci sayısı 25 ve daha fazla ise 1, öğrenci sayısı 100’e ulaşırsa 2, 200’e ulaşırsa 3… şeklinde her 100’ün katında ilave bir Rehberlik Alan Öğretmeni norm kadrosu verilmiştir.

Yazarlar araştırma ve yayın etiğine uymayı taahhüt ederler. Yazarlara telif ücreti ödenmez. Sitede yayınlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.

MAKALE HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.
29.11.2016 20:02:27 hıımmm

çok iyi analizmiş gerçekten. arada bir takip ediyorum hocam. ama bir şikayetim var. yeni yazılarınız geç çıkıyor. hangi zamanlarda yazıyorsunuz acaba. bazen araya bir aydan fazla vakit giriyor. bir kaç yazınızı çok beğendim. öğretmenlerin soruları olsa cevaplarsanız daha iyi olur gibi geliyor bana :))


Cevap Yaz 3 1