Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 188.05 190.24
  • Dolar 4.8000 4.8086
  • Euro 5.5924 5.6025
Oturum Aç Üye Ol

Son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C
TAHSİN GENGÖRÜ
tgengoru@gmail.com
Kamu Express

PERFORMANS DEĞERLENDİRMELERİ MUTLAKA DENETLENMELİDİR

24 Haziran 2016 Cuma 04:49

17/08/2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği doğrultusunda, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul ve kurumlarda görev yapan Müdür Başyardımcıları, Müdür yardımcıları, Alan/Dal/Laboratuar Şefleri ve tüm Öğretmenler bu yıldan itibaren (2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı) Performans Değerlendirilmesine tabi tutulacak. Hatta, geçtiğimiz döneme ait değerlendirmeler yapıldı veya yapılmaya devam ediyor. Son tarih 30 Haziran 2016.

Performans değerlendirmeleri MEBBİS modülü üzerinden elektronik ortamda ve dönemlik olarak yapılıyor. Dönem kapandıktan sonra bir ay içinde not girişlerinin yapılması gerekiyor. Eğitim Kurumu Müdürleri tarafından sisteme girilen notların düzeltilmesi ve silinmesi ise bir aylık dönemde kurumlar tarafından yapılabiliyor. Ancak bir aylık dönem bittiğinde notlar ile ilgili düzeltme ve silme işlemleri sadece İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yapılabiliyor.

Doğrusu yazımın asıl meramı bu değil. Bu ön bilgileri kaleme aldıktan sonra, sözü Performans değerlendirmelerinin özüne getirmek istiyorum. Nedir bu Öğretmen Performans Değerlendirmesi? Öğretmenlerin hangi konulardaki performansı değerlendiriliyor? Performans Değerlendirmeleri kimler tarafından yapılıyor?... İsterseniz, hep birlikte bir bakalım…

Öğretmen Performans Değerlendirmesi, 10 başlık üzerinden ve her bir başlık altında 5’er adet değerlendirme kriteri olmak üzere, toplam 50 adet kriter üzerinden ve Eğitim Kurumu Müdürü tarafından yapılıyor.

Geçtiğimiz dönem içerisinde Eğitim Kurumu Müdürlerine Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce öğretmenlerin performans değerlendirmeleriyle ilgili gerekli eğitimler verilmişti. Şimdi iş uygulama aşamasında.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Öğretmen performans değerlendirmeleri ile ilgili son derece hassas davranıyor. Genel Müdürlüğün bu konuyu ciddiye aldığını; 81 ilin valiliklerine gönderdiği yazılardan da anlamak mümkün. Ancak ne var ki, söz konusu uygulamanın başarılı olabilmesi ve uygulamadan verimli sonuçlar alınabilmesi için TAKİP ve DENETİM ŞART!

Burada “öncellikli sorumluluk” elbette Eğitim Kurumu Müdürlerinde. Eğitim Kurumu Müdürleri yaptıkları performans değerlendirmelerinde; Her bir kriteri tek tek ele almalı, bunun için gerekli ve yeterli vakti ayırmalıdır. Eğitim Kurumu Müdürleri, değerlendirmeyi adil, hakkaniyetli ve gerçekçi bir gözle yapmalı ve değerlendirme sonrasında herhangi bir itiraz/şikayet olması halinde, eksik notla değerlendirdiği söz konusu tutum veya davranışı belgeleyebilmelidir.  Aksi durumda, yani tarafsızlık ilkesine aykırı davrandığı tespit edilirse; sorunlar yaşanabilir.

Örneğin; öğretmenin ders içi tutum/davranışı veya sınıf içi durumu ile ilgili bir değerlendirme yapılacak ise, Eğitim Kurumu Müdürü daha önceden bu öğretmenin ders denetimini yapmış olmalı ve bunu belgelendirmiş olmalıdır. Aksi halde, “Eğitim Kurumu Müdürünce değerlendirmeye tabi olan öğretmen hakkında herhangi bir ders denetimi yapılmamış, öğretmenin planları incelenmemiş veya onaylanmamış, öğretmenin derse geç girmesi herhangi bir tutanağa bağlanmamış” vesaire gibi somut durumlarda yapılan eksik değerlendirmeler “şüpheli” olacaktır.

Burada sakıncalı olan durum sadece “haksız eksik değerlendirme” değildir. Tersi bir durumda da aynı şey geçerlidir. Hak edilmeyen aşırı yüksek notlu değerlendirmeler de sistemin başarısı ve öğretmenin motivasyonu bakımından sakıncalıdır.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü bu konularda gerekli ve yeterli tedbirleri alma yoluna gitmelidir. Sistemin takibi ve denetlenmesi çok önem arz etmektedir. Bu durum asla ama asla küçümsenmemelidir. Halk dilindeki deyimiyle “kaş yapayım derken; göz çıkarılmamalıdır”.

Performans değerlendirmesine karşı öğretmenlerde oluşabilecek bir güvensizlik ve adaletsizlik duygusu, onların sonraki dönemlerdeki motivasyonunu  da olumsuz yönde etkileyecektir. Bu varsayımlardan hareketle, tarafsız bir şekilde yapılması muhtemel bu düşük veya yüksek notlu değerlendirmeler, bakanlığın ve genel müdürlüğün bu konudaki emeklerini ve gayretlerini gölgeleyebilir.

Bunun için değerlendirme sisteminin takibi ve denetimi şart!...

Sevgiyle kalın…

Yazarlar araştırma ve yayın etiğine uymayı taahhüt ederler. Yazarlara telif ücreti ödenmez. Sitede yayınlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.

MAKALE HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.
1.7.2016 01:33:35 ...

Çok doğru... Ama bu değerlendirme gibi öğretmenlerde müdürlere performans notu vermeli...


Cevap Yaz 2 0
25.6.2016 16:41:05 Dile mosa...

Kaleminize sağlık... Denetim olmaz ise birçok öğretmen zarar görecektir...haksız değerlendirmelerin önüne geçilmelidir...


Cevap Yaz 4 0
24.6.2016 21:21:25 To şiya...

Yüreğinize sağlık... Umarım bütün müdürler bu yazıyı okur... Düşük notlar öğretmenin tüm motivasyonunu kıracaktır elbette... Okul müdürlerine sevimli davranmazsanız düşük nota eyvallah deyip geçeceğiz... Verilecek düşük notlar okul içinde huzursuzlukların başlangıcı olacak gibi görünüyor...


Cevap Yaz 7 0