Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 188.60 190.79
  • Dolar 4.8000 4.8086
  • Euro 5.5924 5.6025
Oturum Aç Üye Ol

Son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C
A.NURİ KAHRAMAN
ahmetnurikahraman@gmail.com
Kamu Express

SEÇMELİ DEĞİL ZORUNLU OLMALI

15 Aralık 2014 Pazartesi 17:03

       Osmanlıcanın, seçmeli ders olarak okullarda okutulmasının gündemde olduğu  şu günlerde  ; Osmanlıca ,  okullarda  seçmeli ders olarak değil,  zorunlu ders olarak   okutulmalı.

     Dünya tarihinin en güzel ve en zengin dili Osmanlıcadır. Osmanlıca; Balkanları, Kafkasları, Hindi, İran’ı ve Orta Doğuyu birbirine bağlamak için en güzel bir iletişim aracı olduğu gibi; birçok medeniyet ve milletin kültürlerinin bir kaynağı olduğundan dünyanın en zengin ve en canlı dili sayılır.

     İngilizler 150 yıl uğraştılar. Dünya tarihinin en büyük kandırmacası olan; Türkleri önce İslam dünyasından sonra diğer milletlerden koparmak için ırkçılık tarzındaki Türkçülüğü ve yapay bir Türkçeyi zorla bu millete dayattılar.

    “Harf Devrimi’nin tek amacı ve hatta en önemli amacı, okuma yazmanın yaygınlaşmasını sağlama değildir. Devrimin temel gayelerinden biri, yeni nesillere, geçmişin kapılarını kapamak, Arap-İslâm dünyası ile bağları koparmak ve dinin toplum üzerindeki etkisini zayıflatmaktı. Yeni nesiller, eski yazıyı öğrenemeyecekler, yeni yazı ile çıkan eserleri de biz denetleyecektik. Din eserleri, eski yazıyla yazılmış olduğundan okunmayacak, dinin toplum üzerindeki etkisi azalacaktı.”

      Bu sözler, Millî Şef İsmet İnönü’ye ait. Bu sözlerin yer aldığı yer ise, Sabahattin Selek tarafından 1968 yılında kayda alınan İnönü’nün Hatırat kitabı.

      Eğer Türkler uyanıp İngilizlerin bu oyununu bozarsa ve İslam dünyası ile birleşirse,  Osmanlıca, İslam âleminin birinci ve ortak iletişim dili haline gelir. Bu konuda Osmanlıca Arapçadan daha şanslıdır. Çünkü Arapçada i’rab (Düzgün konuşmak ve hakikati açıklamak. Osmanlıcada yazılışı: i'rab)  var. Bugün dünyadaki Arapların, yüzde 95’i i’raba göre konuşmuyor. Osmanlıcanın ise böyle bir sorunu yok.

      Çünkü Osmanlıca,  sadece sıradan bir milletin,   sıradan bir dili değil; bir medeniyet dilidir. Türklerin,  bir zamanlar kullandığı eski yazı dili değil; üç kıtaya hükmetmiş, sömürgeci olmayan,   gönülleri fethetmiş,  koskoca bir imparatorluk,  özbeöz atalarımızın eskimeyen dilidir. Ana sütümüz gibi tertemizdir.

    Sömürgecilerin dilinin, ülkemizde zorunlu ders olarak okutulduğu bir zamanda, sizce de sadece bu nedenlerden dolayı da olsa,  Osmanlıcanın zorunlu ders olarak okutulması gerekmez mi? 

Yazarlar araştırma ve yayın etiğine uymayı taahhüt ederler. Yazarlara telif ücreti ödenmez. Sitede yayınlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Makale BaşlığıTarih
MÜSLÜMANLIĞIN NERESİNDEYİZ ? 17.09.2015 07:35:00
ZAMANE ÖĞRETMENLERİ 26.01.2015 08:20:00

MAKALE HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.